E-posta : info@esbas.com.tr
Telefon : +90-232-251-3851
TR - EN

ESBAŞ'TAN HABERLER

Korsini Ege Serbest Bölgesindeki Yeni Yatırımı ile Üretimini İkiye Katlayacak

2011 yılından bu yana Ege Serbest Bölgesinde faaliyet gösteren İtalyan Korsini firması yatırımını büyütme kararı aldı. Matbaacılık ve ambalaj sektöründe, kalıp içi etiket (IML) alanında faaliyet gösteren Korsini, yüksek kalite ve sürdürülebilir iş yaklaşımıyla ikisi Türkiye’de, biri İtalya’da olmak üzere toplamda üç üretim fabrikasında ofset, rotogravür ve flexo baskı teknikleriyle üretim yapıyor.

Meslek Lisesi Öğrencileri ile Meslek Lisesi Koçları Programının ilk yılını tamamladık.

ESBAŞ gönüllüleri olarak Gaziemir IMKB Lisesi ile olan 10. Sınıf ders ve etkinliklerimizi tamamladık. Gönüllülük temelli olan bu program ile beraber bu yıl bilgi ve tecrübelerimizi öğrencilere aktarmaktan mutluluk duyduk.

ESBAŞ, Aile İçi Şiddete Karşı İş Dünyasına (BADV) Projesi'ne paydaş olarak katıldı.

Kadına Karşı Şiddetle Mücadele için 16 Günlük Aktivizm Etkinliği, her yıl 25 Kasım’da başlayıp 10 Aralık’a kadar devam eden uluslararası bir kampanya. 2018 teması Dünyayı Turuncuya Boyayalım: #BeniDeDuy olarak belirlendiği çağrıya ESBAŞ öncü olarak Ege Serbest Bölgede faaliyet gösteren firmalar ile katılım sağladı.

ULUSLARARASI YEMEK YARIŞMASINDAN GÜMÜŞ MADALYA İLE DÖNDÜLER

Gastronomi ve Turizm Kongresi kapsamında düzenlenen Uluslararası Yemek Yarışmasında ESBAŞ Aşçıları gümüş madalya kazandı.

TEK BAŞINA İHRACAT ÜSSÜYÜZ

Ege Serbest Bölgesi’ndeki firmalar ülkemizde inovasyon kültürünün gelişmesine ve yeni fikirlerin işe dönüştürülerek ekonomiye kazandırılmasına katkıda bulunuyor. Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma modelinin en iyi örneklerinden biri olan Ege Serbest Bölgesi – ESBAŞ CEO’su Dr. Faruk GÜLER, “Bölgemiz 40 ilin ihracat değeri kadar ihracat yaparak tek başına bir ihracat üssü özelliği taşıyor” diyor.

BİZİM KİLO BAŞINA İHRACAT 8.5 DOLAR

Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ) CEO’su Faruk Güler, bölgenin son 4 yıllık cirosunun 4.5 milyar dolar üzerinde olduğunu paylaştı. İhracatın ithalatı karşılama oranının %188, kilo başına ihracat değerinin ise 8.5 dolar olduğunu vurguladı.

BÖLGEDE, İHRACATIN İTHALATI KARŞILAMA ORANI SON ÜÇ YILDA YÜZDE 159'a ULAŞTI

Türkiye'nin hedeflerine ulaşabilmesi için ihracatın arttırılması ve dış ticaret açığının daha düşük seviyelere çekilmesi lazım. Bu yönüyle oldukça güçlü bir konumda olan bölgemizde ihracatın ithalatı karşılama oranı son üç yılda yüzde 159 seviyesine ulaştı.

Nesil Mars

Çocuklar İnsanlığın Yeni Evini Uzay Kampı Türkiye’de Öğreniyorlar

Yabancı Yatırımcıyı Çekmede En Başarılı Serbest Bölge; Ege Serbest Bölgesi

İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda yabancı yatırımcıyı Türkiye'ye getirmenin önemine dikkat çeken ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk GÜLER, Ege Serbest Bölgesinde yatırımların ve istihdamın yüzde %70'inin yabancı sermayeli şirketler tarafından yapıldığını, bunun da yabancı yatırımcıyı çekme konusunda ESBAŞ'ın başarısını ortaya koyduğunu vurguladı.

"ESBAŞ’TA NE YEDİĞİMİZİ BİLİYORUZ” ETKİNLİĞİNİN ÜÇÜNCÜSÜ DÜZENLENDİ

EGE Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ESBAŞ) tarafından bu yıl 3.sü düzenlenen “ESBAŞ’ta Ne Yediğimizi Biliyoruz” Etkinliğinde, ESBAŞ’ın çözüm ortakları olan tedarikçi firmalar ve Ege Serbest Bölgesi Kullanıcıları ESBAŞ Teknoloji Merkezinde düzenlenen etkinlikte bir araya geldi.

PERYÖN MEMNUNİYET VE BAĞLILIK ÖDÜLÜ ESBAŞ'IN

Türkiye'de İnsan Yönetimi alanında kurulmuş ilk sivil toplum kuruluşu olan PERYÖN (Türkiye İnsan Yönetimi Derneği) tarafından her yıl düzenlenen “İnsana Değer Ödülleri” 3 Mayıs Perşembe günü İstanbul’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

ESBAŞ BİR İLKE DAHA İMZA ATARAK TÜRKİYE MÜKEMMELLİK ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ OLDU

Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A. Ş.- ESBAŞ, Kalite Derneği - KalDer tarafından verilen 2017 Türkiye Mükemmellik Ödülünün sahibi oldu.

ESBAŞ BERGAMA'DA YENİ BİR SERBEST BÖLGE KURMA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

T.C. Ekonomi Bakanlığı, Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ile Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi-ESBAŞ arasında, Batı Anadolu Serbest Bölgesinin kurulması ve işletilmesine yönelik bir ön protokol imzalandı. Ekonomi Bakanı Sn. Nihat Zeybekci’nin teşrifleri ile imzalanan protokol töreni 3 Ekim Salı günü iş dünyasından çok sayıda temsilcinin katılımı ile gerçekleşti. 

EGE SERBEST BÖLGESİ ÇALIŞANLARI İKİNCİ KEZ “NE YEDİĞİMİZİ BİLİYORUZ” DEDİ

Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. – ESBAŞ, Ege Bölgesinin en büyük, en çağdaş ve en hijyenik yemek fabrikalarından biri olan ESBAŞ Gıda İşletmelerinde pişen yemeklerin hikayesini tedarikçi firmaların katılımı ile gerçekleşen 2. ESBAŞ’ta Ne Yediğimizi Biliyoruz etkinliğinde katılımcılarla paylaştı. ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler’in ev sahipliği yaptığı etkinliğe, Assan Foods, Balkan Süt ve Namet firmalarının yetkilileri de katılarak ürünleri ile ilgili sunum yaptılar.

ESBAŞ’TA AMERİKA’DAN GELEN İŞ ADAMLARI HEYETİNE “TÜRKİYE’DE İŞ YAPMAK” PANELİ DÜZENLENDİ

Amerikan Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarlığı ile Amerikan Turkish Council (ATC) işbirliğinde, 3-7 Nisan 2017 tarihleri arasında ulaşım teknolojileri alanında faaliyet gösteren 11 Amerikan firmasından yetkililerin de bulunduğu ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen toplam 29 kişilik heyete ESBAŞ’ta panel düzenlendi.

MÜKEMMEL BİR ZİRVE

Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ESBAŞ), bölgede bulunan firmaların iyi uygulamalarını düzenlediği Mükemellik Zirvesi'nde katılımcılarla paylaştı

SERBEST BÖLGELER KANUNU İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN

6772 sayılı Serbest Bölgeler Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete'de yayımlandı.

ESBAŞ VE EGE SERBEST BÖLGESİ İÇİN TARİHİ GÜN

Ege Serbest Bölgesinin sınırlarının genişletilmesine yönelik Bakanlar Kurulu kararı 03.08.2016 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

ESBAŞ'TA TÜRKİYE’DE YATIRIM VE İŞ ORTAMININ GELECEĞİ KONUŞULDU

Ege Serbest Bölgesinde faaliyet gösteren firma temsilcileri ESBAŞ tarafından organize edilen “Türkiye’de Yatırım ve İş Ortamının Geleceği” konulu toplantıda bir araya geldi.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNİN BAĞIMSIZLIĞI ETKİNLİĞİ

Amerika Birleşik Devletlerinin bağımsızlığının 240. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde, ABD’nin Ankara Büyükelçisi John R. Bass’ın katılımıyla İzmir’de düzenlenen resepsiyon, ESBAŞ’ın sponsorluğunda ve ev sahipliğinde bu yıl on birinci kez gerçekleşti.

ESBAŞ ÇALIŞANLARI İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ GÜNÜNDE BİR ARAYA GELDİ

Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. – ESBAŞ çalışanları, düzenledikleri İş Sağlığı ve Güvenliği günü nedeni ile bir araya geldi. Ev sahipliğini ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler’in yaptığı ve tüm gün süren etkinliğe 250’ye yakın ESBAŞ çalışanı katıldı.

TÜRK YILDIZLARI EKİBİ ESBAŞ’I ZİYARET ETTİ

21-22 Mayıs tarihlerinde Gaziemir Havacılık ve Kültür Şenliği kapsamında gösteri yapmak için İzmir’e gelen dünyanın sayılı süpersonik akrotimlerinden biri olan Türk Yıldızları ekibi ESBAŞ’ı ziyaret etti. Türk Yıldızları ekibinin ziyaretine Gaziemir Kaymakamı Yaşar Dönmez, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Ege Serbest Bölge Müdürü Şenay Satoğlu, ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler ile ESBAŞ ve Ege Serbest Bölgesi çalışanları katıldı.

EKONOMİ BAKAN YARDIMCISI FATİH METİN ESBAŞ VE EGE SERBEST BÖLGESİNİ ZİYARET ETTİ

Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, İzmir’e gerçekleştirdiği ilk ziyaretinde ESBAŞ ve Ege Serbest Bölgesinde temaslarda bulunarak detaylı bilgiler aldı.

EKONOMİ BAKANI MUSTAFA ELİTAŞ ESBAŞ’I ZİYARET ETTİ

İnovasyon Haftası etkinliklerinin açılışına katılmak üzere 17 Mart 2016 tarihinde İzmir’e gelen Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, ESBAŞ ve Ege Serbest Bölgesini ziyaret etti.

ESBAŞ KURULUŞUNUN 25. YILINI COŞKU İLE KUTLADI

Ege Serbest Bölgesinde faaliyet gösteren firmaların üst düzey yetkilileri, ESBAŞ Yönetim Kurulu Üyeleri, Ege Serbest Bölgesinde görev yapan devlet birimlerinin bürokratları, Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğünün kıymetli temsilcileri ile Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.-ESBAŞ’ın yöneticileri, Swiss Otel’de düzenlenen Gala Yemeği ile ESBAŞ’ın  25. Yılını kutladı.

ESBAŞ BÜYÜYOR, GELİŞME ALANINDAKİ ZEYTİNLER YENİ YEŞİL ALANLAR YARATIYOR

Doğaya ve çevreye önem veren ve 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesine sahip olan Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. ESBAŞ, bu konulardaki duyarlılığını ağaçlara ve yeşil alanlara sahip çıkarak göstermeye devam ediyor.

İLK JAPON FİRMA EGE SERBEST BÖLGESİNDE YATIRIM KARARI ALDI

ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler ESBAŞ olarak ilk defa bir Japon yatırımcıyı kazandıklarını belirterek “Japon Pigeon Corporation’un iştiraki olan Lansinoh firması Ege Serbest Bölgesine yatırım kararı aldı” dedi. 

EGE SERBEST BÖLGESİ GENİŞLEME VE SÜRE UZATIMI PROTOKOLÜ İMZA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’nin katılımıyla 21 Ağustos Cuma günü ESBAŞ Teknoloji Merkezi Konferans Salonunda gerçekleşen törende Ege Serbest Bölgesinin genişlemesi ve ESBAŞ’ın faaliyet ruhsat süresinin uzatılmasına yönelik ESBAŞ ile Ekonomi Bakanlığı arasında bir protokol imza töreni gerçekleştirildi.

EGE SERBEST BÖLGE CAMİ TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ege Serbest Bölge Caminin temel atma töreni 21 Ağustos 2015 Cuma günü gerçekleşti. Törene  T.C Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, İzmir Milletvekili Hamza Dağ, ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, Aliağa Serbest Bölgesi (ALSER) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Turan ve iş dünyası temsilcileri katıldı. 

ABD'NİN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ RESEPSİYONU KUTLANDI

Amerika Birleşik Devletlerinin bağımsızlığının 239. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde, ABD’nin Ankara Büyükelçisi John R. Bass’ın katılımıyla İzmir’de düzenlenen resepsiyon, ESBAŞ’ın sponsorluğunda ve ev sahipliğinde bu yıl onuncu kez gerçekleşti.   

ASTRONOT FOREMAN ÖĞRENCİLERE SESLENDİ: “ASLA VAZGEÇMEYİN”

NASA Astronotu Michael J. Foreman, Uzay Kampı Türkiye’nin 28 Haziran - 4 Temmuz haftasında düzenlenen “E-Pal haftası”na katılarak uzayla ilgili deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.

ABD BÜYÜKELÇİSİ ESBAŞ’I ZİYARET ETTİ

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ankara Büyükelçisi Sn. John Bass, İzmir programı kapsamında Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.- ESBAŞ’ı ziyaret etti.

EGE SERBEST BÖLGESİNDE HAYAT “EMEK” TEMALI FOTOĞRAF YARIŞMASI

Ege Serbest Bölgesi ve ESBAŞ’ın kuruluşunun 25. yılını kutladığımız 2015 yılında Bölgemizdeki emeğe dikkat çekmek ve Ege Serbest Bölgesi çalışanlarına sanatsal alanda da farkındalık kazandırmak amacıyla Ege Serbest Bölgesinde Hayat “Emek” temalı bir fotoğraf yarışması düzenlemiş bulunmaktayız.

YÜKSEK VADİ EVLERİ YATIRIMLARINA DEVAM EDİYOR

Yüksek Vadi Evleri aynı bölgede yeni konut projesi ile yatırıma devam ediyor. Mevcut binalardan iki katı yüksekliğinde, 4 adet yeni kule inşa edecek olan Yüksek Vadi Evleri üçü 20, bir tanesi ise 18 katlı olacak kuleler, geniş kapalı ve açık yaşam alanlarına sahip olacak.  

OĞLANANASI İLKOKULUNA ESBAŞ'TAN DESTEK

Kurumsal Sosyal Sorumluluk projelerinde yer almaktan büyük mutluluk duyan ESBAŞ çalışanları Mart ayı içerisinde Menderesin Oğlananası Beldesinde bulunan Oğlananası İlkokuluna yardım elini uzattı.

ESBAŞ FOOD COURT’TA SUCUK &EKMEK GÜNLERİ

Ocak ayında açılışı gerçekleşen ESBAŞ Food Court’ta ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler’in daveti ile farklı günlerde Sucuk & Ekmek partileri gerçekleştirildi.

YATIRIMCI & GİRİŞİMCİ BULUŞMASI INOVASYON HAFTASI ETKİNLİĞİNE DAMGA VURDU

Türkiye İnovasyon Haftası Anadolu Etkinliği, 19-20 Mart 2015 tarihlerinde iş dünyası ve üniversite temsilcilerinin katılımıyla İzmir'de gerçekleştirildi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından düzenlenen etkinliklerin ilk gününde inovasyona dayalı proje sahibi girişimciler yatırımcı firma temsilcileri ile bir araya gelerek projelerini aktarma fırsatı buldular. 

EGE SERBEST BÖLGESİ ÇALIŞANLARI ESBAŞ ÇOCUK YUVASININ 8.BİLİM ŞENLİĞİNDE BULUŞTU

ESBAŞ Çocuk Yuvasının geleneksel hale getirdiği “Bilim Şenliği” etkinliklerinin 8.si 11 Şubat Çarşamba günü ESBAŞ Çocuk Yuvası Kış Bahçesinde gerçekleşti. 4-5-6 yaş grubu öğrencilerinin hazırladıkları proje ve deneylerini sundukları şenliğe Çocuk Yuvası velilerin yanı sıra Ege Serbest Bölgesi çalışanları da büyük ilgi gösterdi.

SERBEST BÖLGELER ŞEHRİ TOPLANTISI

Yeni Dönemde Yeni Fırsatlar: Serbest Bölgeler Şehri Olarak İzmir” konulu panel ESBAŞ ve ESİAD işbirliğinde ESBAŞ Teknoloji Merkezi Konferans Salonununda gerçekleştirildi. 

ESBAŞ 25. YILINI KUTLUYOR

ESBAŞ Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. çalışanları, Balçova Termal Otel'de düzenlenen 25. yıl yemeği ile 2015'e merhaba dedi.

ESBAŞ 37 İL' DEN FAZLA İHRACAT YAPTI

Ege Serbest Bölgesinde geçen yıl 4,3 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleştirildi. Ege Serbest Bölgesi 81 ilin ihracat rakamları ile kıyaslandığında, yıllık 2 milyar dolarlık yurtdışı satışı ile İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir, Ankara, Gaziantep, Manisa, Denizli, Sakarya ve Hatay’dan sonra 11. sırada yer aldı.

MANİSA VALİSİNDEN UZAY KAMPI TÜRKİYE’YE ZİYARET

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Manisa Vali Yardımcısı Şerafettin Tuğ, Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy ve Manisa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fevzi Yüksel Uzay Kampı Türkiye’ye gelerek bir dizi incelemelerde bulundu.

ESBAŞ FOOD COURT AÇILDI

Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. ESBAŞ, Ege Serbest Bölgesinde faaliyet gösteren firmalara vermiş olduğu gıda hizmetlerine bir yenisini daha ekledi

ESBAŞ & PWC İŞBİRLİĞİNDE SEMİNER DÜZENLENDİ

ESBAŞ ile Price Waterhouse Coopers - PwC işbirliğinde “Değişen Vergi Dünyasında Sorunlar ve Çözüm Yolları” konulu seminerlere 2015 yılında da devam ediliyor.

KURUMSAL VARLIK YÖNETİMİNDE İLERİ BAKIM TEKNOLOJİLERİ SEMİNERİ

Üretimde sürdürülebilirliğin ve endüstriyel bakım maliyetlerinden tasarruf ettirilmesinin sağlanmasında "Kurumsal Bakım ve Varlık Yönetimi" başlı başına bir uzmanlık konusu haline gelmiş bulunuyor.

ESBAŞ ÇOCUK YUVASINDA EĞİTİMLER DEVAM EDİYOR

Aile bilinçlendirme eğitimleri kapsamında, ESBAŞ Çocuk Yuvası Psikoloğu Seval Eryılancı tarafından gerçekleştirilen eğitimlere bu yıl da devam ediliyor.

ESBAŞ RİNG SERVİSİ

Ege Serbest Bölgesinde faaliyet gösteren firmalardan gelen talepler doğrultusunda, deneme amacıyla “Serbest Bölge Ring Servisi” hizmetine başlandı.

EGE SERBEST BÖLGESİ TRAFİK SORUNU

Özellikle son iki yılda, ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı ve Ege Serbest Bölge Müdürü M. Şenay Satoğlu tarafından, tüm lokal ve ulusal seviyede yetki sahibi otoritelere Ege Serbest Bölgesinin trafik sorunu defalarca anlatılarak çözümü için gereği istendi.

UZAY KAMPININ EMEKTAR ZİYARETÇİLERİ

Köy Enstitüsü mezunu bir grup emekli öğretmen, Türkiye’deki ilk ve tek, dünyadaki üç uzay kampından biri olan Uzay Kampı Türkiye’yi ziyaret etti.

UZAY KAMPI LÖSEVİ AĞIRLADI

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) İzmir Şubesi yarıyıl tatili dolayısıyla “Meslekleri Tanıyalım” projesi kapsamında Uzay Kampı Türkiye’yi ziyaret etti.

EGE SERBEST BÖLGESİNDEKİ FİRMALAR BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Genişleme alanı için onay bekleyen Ege Serbest Bölgesindeki firmaların büyümeleri devam ederken yeni firmaların ise ilgisi sürüyor. 

EGE FREN FİRMASI GENEL MÜDÜRÜ SİNAN AKIN İLE RÖPORTAJ

Firmanızın  Türkiye’deki ve dünyadaki konumu nedir? 1987 yılında faaliyetine başlayan Ege Fren,  ülkemizde faaliyet gösteren ağır kamyon üreticilerinin fren ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuştur.

VARDARCI MAKİNA YURTDIŞI YATIRIMLARINA AĞIRLIK VERİYOR

Bitkisel yağ makineleri alanında faaliyet gösteren Vardarcı Makina; pamuk çekirdeği, ayçiçeği, kanola, susam, soya gibi yağlı tohumları işleyip yağlarını çıkaran, ayrıca bunları temizleyen makine ve ekipmanlar üretiyor.

EGE SERBEST BÖLGESİNE YILIN BÖLGESEL ONUR ÖDÜLÜ

İngiliz Financial Times Grubu dergilerinden FDI-Foreign Direct Investment (Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırım Dergisi), Ege Serbest Bölgesini, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını ülkemize çekmek için yaptığı çalışmalardan ötürü 2014 Yılı Avrupa Kıtası Bölgesel Onur Ödülü’ne layık gördü.

EGE SERBEST BÖLGESİ BASKETBOL TURNUVASINDA ESBAŞ BASKETBOL TAKIMI ŞAMPİYON OLDU

Geleneksel olarak 16 senedir yapılmakta olan Ege Serbest Bölgesi Basketbol Turnuvası ESBAŞ’ın Şampiyonluğu ile sonuçlandı. 

BELARUS HEYETİ ESBAŞ'I ZİYARET ETTİ

Belarus Grodno Serbest Ekonomi Bölgesi Genel Müdürü Sergey Tkachenko, Yatırımlar ve Dış İlişkiler Birimi Başkanı Ruslan Kizelevich ve Belarus Türk İşadamları Derneği Başkanı Veysel Övüt 14 Kasım tarihinde ESBAŞ’ı ziyaret etti.

KARŞIYAKA BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN MUTLU AKPINAR ESBAŞ'I ZİYARET ETTİ

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, 5 Kasım tarihinde ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler’i ziyaret etti. 

BRÜKSEL HEYETİ ESBAŞ İLE İKİLİ İLİŞKİLERİ GELİŞTİRME SÖZÜ ALDI

Belçika Başkonsolosluğu Brüksel Bölgesi Ekonomi ve Ticaret Ataşesi Sabih Akay, Brüksel Yatırım ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Yabancı Yatırımlar Ataşesi Carole Mone ve Yabancı Yatırımlar Uzmanı Dr. François Bernard 5 Kasım tarihinde ESBAŞ’ı ziyaret etti.

JAPON YATIRIM HEYETİ EGE SERBEST BÖLGESİNİ ZİYARET ETTİ

Japonya Dış Ticaret Teşkilatı-JETRO İstanbul Ofisi Genel Müdürü Yasuyuki Ishiga, Başbakanlık Yatırım Destek ve Promosyon Ajansı Yetkilileri ve beraberindeki heyet 14 Ekim 2014 tarihinde ESBAŞ’ı ziyaret etti.

BİR ESBAŞ GİRİŞİMİ OLAN VADİFIRIN CAFE & RESTAURANT AÇILDI

Yüksek Vadi Evleri Alış Veriş Merkezinde yer alan VADİFIRIN Cafe & Restaurant görkemli bir törenle açıldı. 

UZAY KAMPINDAN YEPYENİ BİR AKTİVİTE DAHA

Uzay Kampı Türkiye 2014-2015 Eğitim Öğretim Dönemi’ne eğitimlerine bir uzay istasyonu modelini ekleyerek başlayacak.

DEĞİŞEN YÜZYILDA İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ

23 Ekim Perşembe günü ESBİAD (Ege Serbest Bölgesi İş Adamları Derneği) ve Humanica Yönetim Danışmanlığı işbirliğinde ESBAŞ Teknoloji Merkezi Konferans salonunda “Değişen Yüzyılda İnsan Kaynakları Yönetimi” eğitimi gerçekleştirildi.

BUSINESS CUP’TA ŞAMPİYON LİSİ AEROSPACE

12 Ekim tarihinde başlayan şirketlerin futboldaki zirve ligi olan Busıness Cup’ta şampiyon Akzo Nobel'i 2-1 yenen Lisi Aerospace oldu.

UZAY KAMPI TÜRKİYE GELECEĞİN KÂŞİFLERİNİ NASA’NIN EĞİTİM ARAÇLARIYLA YETİŞTİRECEK

Uzay Kampı Türkiye ve Uzay Bilimleri Eğitimiyle Küresel Dostluk Vakfı, uzaktan öğrenim teknolojisi aracılığıyla uzay bilimleri eğitimi verecek yepyeni bir projeye imza atıyor.

EGE SERBEST BÖLGESİNDEN ÖRNEK SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Hastanesi Kurma ve Geliştirme Vakfı ve ESBAŞ işbirliğinde E.Ü.Tülay Aktaş Çocuk Onkoloji Kliniği, Tepecik Hastanesi Çocuk Onkoloji Kliniği ve Behçet Uz Çocuk Onkoloji Kliniğinde yatarak tedavi gören çocukların bir takım ihtiyaçlarını karşılamak üzere Ege Serbest Bölgesi Firmalarının da destekleri ile bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirildi. 

ESBAŞ ÇOCUK YUVASI ARTIK BİR EKO-OKUL!

Yuvamız 2014-2015 Eğitim Öğretim yılının başlamasıyla birlikte Eko Okullar Programına başvurdu ve kabul edildi. Programı yürütecek olan öğretmen ve öğrencilerimiz hemen bir  “Eko-Tim” oluşturdular ve iki yıl sürecek yoğun bir çalışma sonucu almayı hedefledikleri “Yeşil Bayrak Ödülü” için kolları sıvadılar, eylem planlarını oluşturdular. 

“TRANSATLANTİK TİCARET VE YATIRIM ORTAKLIĞI” 18-19 EYLÜL’DE ESBAŞ’TA MASAYA YATIRILIYOR

ESBAŞ tarafından “YENİ DÖNEMDE TÜRKİYE-AMERİKA-AVRUPA PERSPEKTİFİ: Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı; Fırsatlar ve Riskler” Konferansı 18-19 Eylül 2014 tarihlerinde, Ege Serbest Bölgesi, ESBAŞ Teknoloji Merkezi Konferans Salonunda düzenleniyor. 

KAYA TUNCER'İN ADI EN BÜYÜK UZAY MÜZESİNDE

ESBAŞ’ın kurucusu merhum Kaya Tuncer’in adı, 6 Ağustos 2014 tarihinde ABD’nin Alabama eyaletinde düzenlenen törenle, Huntsville şehrinde bulunan Uzay ve Roket Merkezinin “Şeref Listesi”ne yazıldı. ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mary Tuncer, torunu Sylvie Cressman ve Uzay Kampı Türkiye Direktörü Scott Woodham’ın, Kaya Tuncer’i anlatan konuşmaları törene katılan misafirlerden büyük alkış aldı.

ROPİX FİRMASI HEDEF BÜYÜTTÜ

Ege Serbest Bölgesinde 2002 yılında Hugo Boss için vatka üretmeye başlayan Ropix Giyim, şimdi de iç piyasa ürün vermeye başladı. Takım elbise aksesuarları üreten firma, Türkiye’de birçok ünlü markaya ürün vermek adına 2 milyon Euro’luk yatırım yaptı.

İZMİR FUARININ ONUR KONUĞU DİYARBAKIR'DAN ESBAŞ'A ZİYARET

83. İzmir Enternasyonal Fuarına onur konuğu olarak katılan Diyarbakırlı işadamları 2 Eylül 2014 Salı günü ESBAŞ’ı ziyaret etti.

VADİ FIRIN İLE İZMİR KANATLARINIZIN ALTINDA

Bir ESBAŞ girişimi olan ve Karşıyaka’nın sırtlarında bugüne kadar 1.000 adet konut inşa eden “YÜKSEK VADİ EVLERİ” aynı bölgede “Vadi Fırın” ile restoran hizmeti vermeye başlayacak. 

EGE SERBEST BÖLGESİNDEKİ FİRMALARA "KEP" EĞİTİMİ VERİLDİ

İnternetin yaygınlaşması ve e-posta teknolojisinin aynı hızda gelişimi ile e-postalar iş dünyasının en ciddi ve vazgeçilmez aracı haline geldi. E-postalar, düşük maliyetli olmasının yanında her türlü bilgi ve belgenin kolaylıkla iletilmesini sağladığından ticari ilişkilerde en yoğun kullanılan iletişim araçlarından biri oldu.

YENİ DÖNEMDE TÜRKİYE-AMERİKA-AVRUPA PERSPEKTİFİ: TRANSATLANTİK TİCARET VE YATIRIM ORTAKLIĞI
(TTIP) FIRSATLAR VE RİSKLER KONFERANSI GERÇEKLEŞTİ

Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. ESBAŞ tarafından “YENİ DÖNEMDE TÜRKİYE-AMERİKA-AVRUPA PERSPEKTİFİ: Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP); Fırsatlar ve Riskler” Konferansı 18-19 Eylül 2014 tarihlerinde, Ege Serbest Bölgesi, ESBAŞ Teknoloji Merkezi Konferans Salonunda düzenlendi. 

ESBAŞ YÜRÜTME KURULU BAŞKANI DR.FARUK GÜLER'DEN BAYRAM MESAJI

Değerli Okuyucular,  Bayramlar, milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin uygulanıp sergilendiği, toplumda tek yürek olma bilincinin şekillendiği, kuvvetlendiği günlerdir. 

BİR OKUL İLE ONLARCA ÇOCUĞU MUTLU ETTİK

Sabri Öney İlköğretim Okulu boyası dökülmüş duvarları, kırık kapıları, tesisatı bozuk tuvaletleri ile öğrencilerini bekliyordu.

ESBAŞ ÇOCUK YUVASI YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİNE MERHABA DEDİ

ESBAŞ Çocuk Yuvası 16 yıldır devam eden eğitim öğretim macerasında, yeni bir döneme daha merhaba demenin gururunu ve sevincini yaşıyor.

FEN DERSLERİNİ UZAY İSTASYONUNDA ÖĞRENECEKLER

Uzay Kampı Türkiye 2014-2015 Eğitim Öğretim Döneminde fen derslerini “uzay istasyonunda” verecek. Ege Serbest Bölgesinde kurulu kampa katılan öğrenciler, uzay mekiğiyle entegreli çalışacak modüllerde uzayda yapılan deneyleri öğrenecekler.

ANET FİRMASI GENEL MÜDÜRÜ TARKAN PEKER İLE RÖPORTAJ

Firmanızın Türkiye’deki ve dünyadaki konumu nedir? Anet Machining olarak üretici konumunda bulunan şirketimiz 10 yılı aşkın bir süredir sektörde yer almaktadır.

ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİ İLE İFTAR YEMEĞİNDE BULUŞTUK

ESBAŞ, Gaziemir Kaymakamlığı ile işbirliği halinde, Ege Serbest Bölgesinde, 17 Temmuz 2014 Perşembe günü şehit ve gazi ailelerinden oluşan yaklaşık 370 kişiye iftar yemeği verdi.

HPT FİRMASI MÜDÜRÜ ÖZER KÜÇÜKGÖL İLE RÖPORTAJ

Firmanızın Türkiye’deki ve dünyadaki konumu nedir? Firmamız 1996 yılından bu yana Ege Serbest Bölgesinde otomotiv yan sanayi konusunda faaliyet göstermektedir.

DELPHI OTOMOTİV SİSTEMLERİ A.Ş. İZMİR ÜS OLUYOR

Sekiz üniversitesiyle son yıllarda kaliteli ve ekonomik mühendislik kadroları yetiştiren İzmir, araştırma-geliştirme ve ürün geliştirmede de öne çıktı.

ESBAŞ FOOD COURT İNŞAATI BAŞLADI

Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.-ESBAŞ olarak Ege Serbest Bölgesindeki firmalara verdiğimiz gıda hizmetlerine bir yenisini daha ekliyoruz.

EGE SERBEST BÖLGESİNDEKİ FİRMALARDAN ÖRNEK SOSYAL SORUMLULUK ATAĞI

Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksekokulu ile Ege Serbest Bölgesinde faaliyet gösteren ABD’li otomotiv yedek parça üreticisi Cummins firması tarafından hayata geçirilen “Toplum için Teknik Eğitim ve Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” işbirliği sözleşmesi 29 Eylül Pazartesi günü düzenlenen törenle imzalandı. 

SN. KÜRŞAD TÜZMEN HAVACILIK VE UZAY KÜMELENMESİ DERNEĞİNİ ZİYARET ETTİ

Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği - HUKD Onursal Üyesi olan Kürşad Tüzmen, 23 Eylül 2014 tarihinde ESBAŞ Teknoloji Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirilen HUKD Yönetim Kurulu toplantısına katıldı. ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler ile “Bir Dev Uyanıyor” Sergi alanını gezen Tüzmen, sergiden çok etkilendiğini belirtti. 

ESBAŞ İZMİR ENTERNASYONEL FUARINA KATILDI

Bu yıl lojistik ana temasıyla kapılarını 83. kez açan İzmir Enternasyonal Fuarına katılan Gaziemir Belediyesinin standında ESBAŞ da yer alarak, Ege Serbest Bölgesi ve Uzay Kampı Türkiye’nin tanıtımını yaptı. 

GAZİEMİR KAYMAKAMI SN. ŞERAFETTİN TUĞ'A VEDA YEMEĞİ

Gaziemir Kaymakamlığı görevinden Manisa Vali Yardımcılığına atanan Sayın Şerafettin TUĞ’a, 23 Eylül 2014 Salı günü Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.- ESBAŞ tarafından bir veda yemeği verildi. 

KAZAKİSTAN HEYETİNDEN ESBAŞ'A ZİYARET

Ege Serbest Bölgesine yönelik inceleme ve araştırma gezisi yapmak üzere 16 Temmuz 2014 Çarşamba günü İzmir’e gelen Kazakistan heyeti, ESBAŞ’ı ziyaret etti. 

MICHAEL LALLY'DEN ESBAŞ' A VEDA ZİYARETİ

Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Michael LALLY, ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk GÜLER’e veda ziyaretinde bulundu.  

ESBAŞ ÇOCUK YUVASINDA YIL SONU GÖSTERİSİ VE MEZUNİYET SEVİNCİ

ESBAŞ Çocuk Yuvasının geleneksel olarak gerçekleştirdiği Yıl Sonu Gösterisi ve Mezuniyet Töreni bu yıl da13 Haziran Cuma günü ESBAŞ Çocuk Yuvası Amfi Tiyatrosunda gerçekleşti. Yılsonu gösterisine çocuk yuvasındaki öğrencilerin ESBAŞ ve Ege Serbest Bölgesindeki çeşitli firmalara çalışan velilerinin yanı sıra çok sayıda aile fertleri ve ESBAŞ çalışanları katıldı. 

KALE PRATT & WHITNEY UÇAK MOTORLARI FABRİKASI AÇILDI

Türk Havacılık endüstrisi açısından önemli bir gelişme sayılacak olan ve F35 uçaklarının motor parçalarını üretmek üzere Kale Grubu ve Pratt & Whitney ortaklığıyla kurulan Kale Pratt & Whitney Uçak Motor Sanayii tesisleri, Sn. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katıldığı törenle Ege Serbest Bölgesinde açıldı.

KOLOMBİYALI YETKİLİLERİN ESBAŞ ZİYARETİ

Pereira Serbest Ticaret Bölgesi Genel Müdürü Daniel Giraldo ve Kolombiya’ya yabancı yatırım çekmek, ihracatı teşvik etmek ve turizm konularında bilgi vermek amacıyla kurulan Proexport Colombia Yetkilisi Marcela Monroy 4 Haziran 2014 tarihinde ESBAŞ’ı ziyaret etti.

ESBAŞ GIDA İŞLETMELERİ TEKNOLOJİYE YATIRIM YAPIYOR

ESBAŞ Gıda İşletmeleri Mayıs 2014 tarihinde yeni bir endüstriyel bulaşık makinesi alarak, daha önce elde yıkanan ekmek kasası, termobox ve yemek tepsilerini daha pratik bir şekilde yıkayarak zaman, su ve deterjandan büyük tasarruf sağlamaya başladı. 

ESBAŞ GIDA İŞLETMELERİNDEN BAHAR ORGANİZASYONLARI

ESBAŞ Gıda İşletmeleri, Ege Serbest Bölgesinde üretim faaliyeti gösteren firmalarda Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleştirdiği çeşitli dünya mutfaklarına ait yemeklerden oluşan menü, barbekü, tatlı ve döner kesim günlerinden oluşan organizasyonları ile verdiği hizmetlere yenilerini ekleyerek firma çalışanlarının beğenisine sundu.

FOKKER ELMO EGE SERBEST BÖLGESİNDEKİ YATIRIMINI BÜYÜTTÜ

Hollandalı Fokker Elmo firması, aralarında AgustaWestland, Airbus, Boeing ve Lockheed Martin’in de bulunduğu dünyanın önde gelen havacılık şirketlerine parça üreten Ege Serbest Bölgesindeki tesislerini yeni yatırımla 8 bin metre kare büyüttü.

AMERİKA'NIN 238. BAĞIMSIZLIK GÜNÜ UZAY KAMPI BAHÇESİNDE VERİLEN RESEPSİYONLA KUTLANDI

ABD'nin Bağımsızlık Günü,  Ankara Büyükelçisi Sn. Francis Ricciardone’nin katılımıyla Ege Serbest Bölgesinde kutlandı.

EGE SERBEST BÖLGESİ İSTATİSTİKLERİ

Ege Serbest Bölgesinin ticaret hacmi 2014 yılı ilk 6 ayında, toplam $2.168.640.013 olarak gerçekleşti. 

NASA ASTRONOTU LINNEHAN: “UZAYDA YALNIZIZ DEMEK BENCE AKIL ALMAZ BİR İDDİA”

1996-2008 yılları arasında uzaya dört kez giderek, Uluslararası Uzay İstasyonu inşaası ve Hubble Uzay Teleskobu’nun güncellenmesi gibi görevlerde yer alan Astronot Richard Linnehan, Uzay Kampı Türkiye ziyaretinde ilginç açıklamalarda bulundu.

PERU TİCARET ATAŞESİ ESBAŞ’I ZİYARET ETTİ

Peru Ticaret Ataşesi Fernando Albareda 5 Haziran tarihinde ESBAŞ’ı ziyaret etti. Peru’da önde gelen sektörlerin gıda, metal, otomotiv yan sanayi, kimya ve madencilik olduğunu vurgulayan Albareda, Peru ile Türkiye arasında turizm ve ticareti geliştirmek, iki ülke arasında yatırımı teşvik etmek amacıyla İstanbul’da bir ofis açtıklarını belirtti.

İZMİR ÇİN BAŞKONSOLOSU ESBAŞ’I ZİYARET ETTİ

İzmir Çin Başkonsolosu Gaochao Su  ve beraberindeki heyet 13 Haziran 2014 Cuma günü ESBAŞ’ı ziyaret etti. Baş konsolos Gaochau Su Türkiye ile Çin arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek, her iki ülkenin yatırım olanaklarını değerlendirerek, karşılıklı fırsat ve imkanlar yaratabilmek amacıyla ESBAŞ’ı ziyaret ettiğini belirtti.

EGE BÖLGESİNİN DEVLERİ AÇIKLANDI

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), 2013 yılı üretimden satışlarına göre 30 milyon lira barajını geçen sanayi kuruluşlarının listesini açıkladı. 

AYIN KONUĞU EGE SERBEST BÖLGESİ BÖLGE MÜDÜRÜ SN. M. ŞENAY SATOĞLU

Serbest Bölgeler, Türkiye'nin dışa açılımının sağlanması, dış ticaret hacminin büyüyüp genişlemesi, ihracat için yatırım ve üretimin artırılması, yabancı sermaye ve teknoloji girişinin hızlandırılması, ekonominin girdi ihtiyacının ucuz ve düzenli şekilde temin edilmesi, dış finansman ve ticaret imkânlarından daha fazla yararlanılması amaçlarıyla kurulmuştur.

ESBAŞ EBRU KULÜBÜ "ÇIRAKLIK ESERLERİ" SERGİSİNİ AÇTI

ESBAŞ çalışanlarının motivasyonunu arttırmak, iletişimi güçlendirmek, çalışanların farklı ortamlarda birbirlerini daha yakından tanımaları ve sosyal yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla kurulan ESBAŞ Sosyal Kulüplerinden biri olan Ebru Kulübü, Mart 2014'te kurularak Ebrİzmir eğitmenleri liderliğinde (Süreyya Balkan Uyan, Yeşim Göktepe, Ayşen Bilgi, Şanda Girginkardeşler Serim) çalışmalara başladı.

EKONOMİ BAKANIMIZ SN.NİHAT ZEYBEKCİ EGE SERBEST BÖLGESİNİ ZİYARET ETTİ

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat ZEYBEKCİ İzmir programı çerçevesinde 6 Haziran 2014 Cuma günü ESBAŞ ve Ege Serbest Bölgesini ziyaret etti. 

BİR DEV UYANIYOR SERGİ ALANI AÇILDI

Ege Serbest Bölgesinin kuruluş ve gelişimi ile ESBAŞ’ın kurucu Başkanı merhum Kaya TUNCER’in Ege Serbest Bölgesi projesini hayata geçirme yönünde yaptıklarını anlatan “Bir Dev Uyanıyor” Sergisinin açılış törenini 30 Haziran 2014 Pazartesi günü gerçekleştirildi.

ESBAŞ VE ESBİAD İŞBİRLİĞİNDE E-FATURA VE E-DEFTER BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

E-fatura düzenlenmesine resmi olarak başlandığından ve yakın zamanda da E-defter uygulamasına geçileceği bilindiğinden, Serbest Bölgelerdeki usul ve uygulamalara fayda sağlaması açısından, ESBAŞ-Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.ve ESBİAD-Ege Serbest Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği işbirliğinde bir bilgilendirme toplantısı organize edildi.

ABD TİCARET BAKAN YARDIMCISI SN. ARUN M. KUMAR ESBAŞ'I ZİYARET ETTİ

ABD Ticaret Bakan Yardımcısı Arun M. Kumar ile ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Micheal Lally ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler’i ziyaret etti. 

ALTERNATİF FİNANSMAN İMKANLARI İHRACAT VE AR-GE DESTEKLERİ SEMİNERİ

Ege Serbest Bölgesinde faaliyet gösteren firmaların ihracat, Ar-Ge ve proje destekleri konusunda haberdar olmaları, değişen mevzuatlar hakkında bilgilendirilmeleri amacıyla ESBAŞ Teknoloji Merkezi Konferans Salonunda ESBAŞ ve Kota Danışmanlık firması işbirliğiyle bir bilgilendirme semineri düzenlendi. 

İZMİR VALİSİ SN.MUSTAFA TOPRAK ESBAŞ’I ZİYARET ETTİ

İzmir Valisi Mustafa Toprak, İl İstihdam Mesleki Eğitim Kurulu toplantısına katılmak üzere Ege Serbest Bölgesini ziyaret etti. 

CUMMINS FABRİKA MÜDÜRÜ SN. KENAN KOLDAY İLE RÖPORTAJ

Firmanızın Türkiye’deki ve dünyadaki konumu nedir? 2013 yıl sonu itibariyle Cummins dünyada 48.000 çalışanı bulunan, 190’dan fazla ülkede faaliyet gösteren, 17.3 milyar USD cirolu bir Amerikan firmasıdır.

ROY ROBSON TÜRKİYE CEO'SU SN. TİMUR ŞENGEZER İLE RÖPORTAJ

Firmanızın Türkiye’deki ve dünyadaki konumu nedir? Ege Serbest Bölgesinde kendimize ait takım elbise üretimi yapmaktayız. Fakat Türkiye içerisinde birçok firmaya da fason mallar ürettirmekteyiz. 

TİANJİN HEYETİ ESBAŞ’I ZİYARET ETTİ

Tianjin Ticaret Odası Başkanı Liu Dongshui ve beraberindeki heyet 7 Nisan 2014 tarihinde ESBAŞ’ı ziyaret etti. Süveyş Kanalı Ekonomi ve Sanayi Bölgesi inşa etmek üzere Mısır hükümeti ile 2008 yılında bir anlaşma imzaladıklarını belirten Dongshui,  toplam 1.300.000 m²’lik alan üzerinde kurulu sanayi bölgesinde 60’a yakın şirketin faaliyet gösterdiğini vurguladı.

SERBEST BÖLGELER UYGULAMA PROGRAMI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Serbest Bölgelerde kullanılmakta olan SBBUP-Serbest Bölgeler Bilgisayar Uygulama Programında yaşanılan sorunların, bunlara ilişkin çözüm önerileri ile uygulamanın daha verimli kullanımına yönelik kullanıcı taleplerinin alınma ve değerlendirilmesi amacıyla 8 Nisan 2014 tarihinde ESBAŞ Teknoloji Merkezi Konferans Salonunda bir toplantı düzenlendi.

ESBAŞ'TAN GAZİEMİR’DE ÖRNEK ÇEVRE ATAĞI

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle, Gaziemir Sarnıç Gölet’teki piknik alanı, Belediye, ESBAŞ-Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. çalışanları ve Sarnıçta bulunan Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu Uçak Teknolojisi Programı öğrencilerinin katıldığı etkinlikle, çevreye zararlı atık ve çöplerden temizlendi.

ESBAŞ CEO'SU DR.FARUK GÜLER İZMİR ÜNİVERSİTESİ KARİYER GÜNLERİ ETKİNLİĞİNDE ÖĞRENCİLER İLE BİR ARAYA GELDİ

İzmir Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin 14 Nisan tarihinde düzenlediği Kariyer Günlerine konuşmacı olarak katılan ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, İzmir Üniversitesi öğrencileriyle okul yaşantısını ve iş yaşamındaki deneyimlerini paylaşarak işe alım sürecinde firmaların yapılan başvuruları detaylı olarak incelediklerini, ancak genellikle bir fikri ve projesi olan kişiyi tercih ettiklerini belirtti.

ONTUSTİK ÖZEL EKONOMİ BÖLGESİ BAŞKAN YARDIMCISI ESBAŞ’I ZİYARET ETTİ

Kazakistan’ın Shimkent şehrinde yer alan Ontustik Özel Ekonomi Bölgesi Başkan Yardımcısı Marad Tel Gozy ve Denizli Serbest Bölge Başkanı Hasan Turhan 2 Mayıs 2014 tarihinde ESBAŞ’ı ziyaret etti. Ontustik Özel Ekonomi Bölgesinin birlikte işletilmesi konusunda Denizli Serbest Bölgesiyle anlaşma imzaladıklarını belirten Tel Gozy’e ESBAŞ ve Ege Serbest Bölgesi hakkında detaylı bilgi verildi.

EKONOMİ BAKANLIĞI HEYETİ ESBAŞ’I ZİYARET ETTİ

T.C. Ekonomi Bakanlığı Personel Dairesi Başkan Yardımcısı Burak Kürkçü ve Dış Ticaret Uzman Yardımcılarından oluşan 40 kişilik bir heyet 24 Nisan 2014 tarihinde ESBAŞ’ı ziyaret etti. Hizmet içi eğitim programı çerçevesinde İzmir Serbest Bölgesi, İzmir Gümrük Müdürlüğü ve Ege İhracatçılar Birliğini ziyaret eden heyete ESBAŞ ve Ege Serbest Bölgesi ile ilgili detaylı bilgi verilerek, soruları cevaplandırıldı.

ESBAŞ ÇOCUK YUVASI 23 NİSAN ÇOCUK ŞENLİĞİNİ BÜYÜK BİR COŞKUYLA KUTLADI

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında ESBAŞ Çocuk Yuvası’nın düzenlendiği çocuk şenliği 21 Nisan Pazartesi günü velilerin ve Ege Serbest Bölgesi çalışanlarının katılımı ile büyük bir coşkuyla kutlandı.

EGE SERBEST BÖLGESİ FİRMALARINA YÖNELİK KOÇLUK SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

International Coach Federation (ICF) Türkiye Uluslararası Koçluk Derneği tarafından 22 Mayıs 2014 tarihinde ESBAŞ Teknoloji Merkezi Konferans Salonunda Koçluk deneyimlerinin paylaşıldığı bir seminer düzenlendi.

ESBAŞ GIDA İŞLETMELERİNİN BÜLTENİ APERATİF KAZANDIRIYOR

ESBAŞ Gıda İşletmelerinin üç ayda bir yayınlanan bülteni APERATİF ikinci sayısında yer alan ödüllü bulmaca ile kazandırmaya devam ediyor. Bulmacaya doğru cevap verenler arasında yapılan çekilişin ardından GATES POWERTRAIN firması çalışanlarından Müge Memiş, ESBAŞ Restoran' dan çift kişilik öğle yemeği kazandı. Müge Hanımı bir arkadaşıyla birlikte Restoranımızda misafir ettik. 

ESBAŞ CEO' SU DR. FARUK GÜLER ESİAD'IN YÖNETİM KURULUNA SEÇİLDİ

Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği-ESİAD’ın 31. Yüksek İstişare Konseyi Toplantısında derneğin yeni yönetimi belirlendi. ESİAD Yönetim Kurulu Başkanlığına Mustafa Güçlü, ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler ise 11 kişiden oluşan ESİAD’ın yeni yönetiminde Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi.  

ESBAŞ YÜRÜTME KURULU BAŞKANI DR.FARUK GÜLER EKONOMİ BAKANI SAYIN NİHAT ZEYBEKCİ İLE ABD'DE TOPLANTILARA KATILDI

Geçtiğimiz hafta Ekonomi Bakanı Sn. Nihat Zeybekci Başkanlığında Türk Hava Yolları'nın ilk uçuşu ile Boston'a giden Dr. Güler, Boston Başkonsolosluğu Konutunda düzenlenen resepsiyona katıldı.

ESBAŞ ÇOCUK YUVASI ANNELER GÜNÜNÜ KUTLADI

ESBAŞ Çocuk Yuvasının Anneler Günü için hazırladığı etkinlik 12 Mayıs Pazartesi günü ESBAŞ Teknoloji Merkezi Konferans Salonunda Anneler,  Anneanneler ve Babaannelerin katılımı ile gerçekleştirildi. 

NASA ASTRONOTUNDAN UZAYDA YAŞAMA VE ÇALIŞMA DERSİ

20-27 Nisan tarihleri arasında Uzay Kampı programlarına katılmak üzere Ege Serbest Bölgesine gelen NASA Astronotu Ellen Baker astronot seçim süreci, vücudun uzayda gösterdiği değişim ve Dünyanın gözlemi gibi birçok ilginç konuyu Uzay Kampı Türkiye katılımcılarına verdiği özel sunumda anlattı.

AERO RÜZGAR ENDÜSTRİSİ FİRMASI GENEL MÜDÜRÜ ALPER KALAYCI İLE RÖPORTAJ

Firmanızın Türkiye’deki ve dünyadaki konumu nedir? Firmamız, Almanya’nın en büyük rüzgâr türbini üreticisi olan ENERCON şirketinin bir alt şirketidir. 2013 yılı sonu itibari ile ENERCON olarak %27,26 pazar payı ile Türkiye’de lider konumdadır. 

YEŞİL ALANLARDA YANGIN RİSKİ

Bahar geliyor! Her yıl olduğu gibi bu yılda T.C. Ekonomi Bakanlığı Ege Serbest Bölge Müdürlüğü tarafından gönderilecek olan yangın riski resmi yazısı hakkında almamız gereken tedbirler nelerdir?

ESBAŞ ÇOCUK YUVASINDA BİLİM ŞENLİĞİ

ESBAŞ Çocuk Yuvasının 4-5-6 yaş grubu öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Yedinci Bilim Şenliği” 19 Şubat 2014 Çarşamba günü ESBAŞ Çocuk Yuvasında gerçekleştirildi.

ESBAŞ GIDA İŞLETMELERİNİN BÜLTENİ “APERATİF” YAYIN HAYATINA BAŞLADI

ESBAŞ Gıda İşletmeleri nihai tüketicilerine doğrudan ulaşmak için hazırladığı ” Aperatif ” isimli bülteni ile Ocak ayından itibaren yayına başladı. 

EGE SERBEST BÖLGESİ İNSAN KAYNAKLARI PLATFORMU

Bölgemizde faaliyet gösteren firmaların insan kaynakları yöneticilerinden oluşan insan kaynakları platformu aylık paylaşım toplantılarına uzun bir aradan sonra 18 Mart 2014 Salı günü ESBAŞ’ın ev sahipliğinde yeniden başladı.

ESBAŞ GIDA SATIŞ SOSYAL HİZMETLERDEN STREETBALL VE VOLEYBOL MÜSABAKALARI

Gıda Satış ve Sosyal Hizmetler biriminin Ege Serbest Bölge firmalarına düzenlediği sosyal aktiviteler hız kesmeden devam ediyor.

ESBAŞ ÇALIŞANLARI ADANA VETERANLAR MASA TENİSİ TURNUVASINDA DERECEYE GİRDİ

ESBAŞ Masa Tenisi Kulübü üyelerinden seçilen 5 kişi hafta sonu Adana’da gerçekleştirilen Adana Veteranlar Masa Tenisi Turnuvası'na katılarak dereceye girmeyi başardı.

UZAY HEPİMİZE SESSİZ PROJESİYLE UZAY MACERASI

Bir ESBAŞ girişimi olan Uzay Kampı Türkiye’nin düzenlediği iki günlük Yıldızlar ve Gezegenler Macerası programı çok özel ziyaretçileri ağırladı.

WHY SHOULD WE BECOME “CULTURE SMART”? NEDEN KÜLTÜR ÜSTADI OLMALIYIZ?

Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.-ESBAŞ ile Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği-ESİAD işbirliğinde, yabancı sermayeli firmalara yönelik, geniş kapsamlı yönetim geliştirme çözümleri, koçluk, takım çalışması, kültürlerarası yönetim konularında eğitimler veren Ferhan Alesi’nin konuk konuşmacı olarak katıldığı “Why Should We Become “Culture Smart”? konulu bir sunum  gerçekleştirildi. 

CANAN TAN’IN UZAY KAMPI TÜRKİYE’DE YAŞADIĞI DENEYİMLERİ ANLATAN UZAY KAMPI MACERALARI KİTABI ÇIKTI

Canan Tan’ın Uzay Kampı Türkiye’ye gelerek yaşadığı eşsiz deneyimi kaleme aldığı “Uzay Kampı Maceraları” kitabının lansmanı Uzay Kampı Türkiye’de gerçekleşti. Doğan Egmont Yayıncılıktan çıkan kitabın lansmanı, 12 Şubat Çarşamba günü Canan Tan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

İZMİR ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ VE SERBEST BÖLGELER PLATFORMU

24 Mart 2014 Pazartesi günü İzmir Organize Sanayi Bölgeleri ve Serbest Bölgeler toplantısı ESBAŞ’ın ev sahipliğinde Teknoloji Merkezi Konferans Salonunda gerçekleşti.

ESBAŞ MÜŞTERİ İLETİŞİM PLATFORMU

ESBAŞ, geçtiğimiz yıl Ege Serbest Bölgesinde faaliyet gösteren firmalar ile mevcut iletişimi güçlendirmek, doğru bilgileri doğru kişiye zamanında iletebilmek, şikayet ve önerileri alabilmek amacıyla elektronik ortamda “Müşteri İletişim Platformu” oluşturdu.

NASA ASTRONOTU ELLEN BAKER UZAY KAMPI TÜRKİYE’YE GELİYOR

Uzay Kampı Türkiye, Nisan ayında düzenlenecek “Gruplara Özel Yıldızlar ve Gezegenler Macerası” programında, üç ayrı uçuşta toplam 28 gün 14 saat uzayda kalan NASA Astronotu Ellen Baker’ı ağırlıyor.

ESBAŞ ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ HİZMETLERİ

ESBAŞ Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB)  3 tam süreli 5 kısmi süreli çalışan olmak üzere 8 işyeri hekimi, 3 İş Güvenliği Uzmanı, 6 hemşire, 1 biyolog ile hafta içi 08:00 ile 18:00 arasında ESBAŞ çalışanlarına ve Ege Serbest Bölgesi  firmalarına hizmet veriyor.

SAVUNMA & HAVACILIK SEKTÖRÜNÜN FRANSA’DAKİ TEMSİLCİLERİ EGE SERBEST BÖLGESİNİ ZİYARET ETTİ

Fransız Savunma ve Havacılık Sanayicileri (GIFAS) üyeleri, 28 Şubat Cuma günü ESBAŞ ile HUKD-Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneğini ziyaret etti. Savunma ve Havacılık sektöründe, Fransa ile Türkiye arasındaki ilişkileri geliştirmek için Türkiye’de bulunan ve sektöre farklı alanlarda girdi sağlayan 12 firma temsilcisinin bulunduğu heyete, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği üyeleri de eşlik etti.

TÜGİAD EGE ŞUBESİ BAŞKANI VE BERABERİNDEKİ HEYET ESBAŞ’I ZİYARET ETTİ

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ege Şubesi Başkanı Musa Turan ve beraberindeki heyet, Ege Serbest Bölgesi İşadamları Derneği (ESBİAD) Başkanı Bilgen Salih Narlı eşliğinde ESBAŞ’ı ziyaret etti.

FOKKER ELMO TÜRKİYE EGE SERBEST BÖLGESİNDE YENİ TESİSLERİNİ İNŞA ETTİ

Havacılık sektörünün önde gelen firmalarından Hollanda sermayeli Fokker Elmo Türkiye, ofset taahhüdü altında 2007 yılında Ege Serbest Bölgesinde yatırım kararı alarak, 3500 m²’lik kapalı alanda uçak ve uçak motor kablolama sistemleri üretmeye başladı. Hollanda, Türkiye, Çin, Kanada ve Amerika’da tesisleri bulunan Fokker Elmo Türkiye Ege Serbest Bölgesinde almış oldukları genişleme kararıyla 16.234 m² parsel kiralayarak, 7820 m²’lik yeni binalarını inşa etti.

ESBAŞ İNŞAAT HABERLERİ

ESBAŞ Çocuk Yuvasında boş bulunan sınıflardan birinde sanat atölyesi ve yemekhane alanı projelendirilerek, tadilat çalışmaları başlatıldı. Nisan ayı içerisinde faaliyete geçmesi planlanıyor.

2014 YILI İLK 3 AYINDA EGE SERBEST BÖLGESİ

2014 Yılı İlk 3 ayında ruhsat alarak faaliyete geçecek olan Ege Serbest Bölgesi firmaları

ESBAŞ GIDA İŞLETMELERİNE GAZİEMİR HALK EĞİTİM MERKEZİ TARAFINDAN EĞİTİM VERİLDİ

Gıda mevzuatındaki yeni düzenleme sebebiyle gıda ile ilgili işlerde çalışanlara hijyen eğitimi alma zorunluluğu getirildi.

BENİN HEYETİ ESBAŞ’I ZİYARET ETTİ

Benin Ankara Büyükelçisi Moise Tchando Kerekou, Benin Cumhurbaşkanı Danışmanı Nasser Yayı, İzmir Fahri Konsolosu Mehmet Artuna Aysun, 20 Şubat 2014 tarihinde ESBAŞ’ı ziyaret etti.

ESBAŞ ÇOCUK YUVASINDAN HABERLER ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE CİNSELLİK EĞİTİMİ

Bilindiği gibi çocukların 3-4 yaşlarındayken yaşama nasıl geldiklerini merak edişleriyle başlayan, kadın ve erkek arasındaki anatomik farklılıklarla ilgili devam eden soruları karşısında ebeveynler nasıl cevap verecekleri konusunda zorluklar yaşar. 

GATES POWERTRAIN FİRMASI FABRİKA DİREKTÖRÜ SEMİH KELLE İLE RÖPORTAJ

Firmanızın Türkiye’deki ve dünyadaki konumu nedir? Firmamız Kuzey Amerika orijinli Gates ve Stackpole isminde iki kuruluşun ortaklığıdır.

BAŞKANIN MESAJI

Değerli Okuyucular, Bu yıl ilk sayısını Sizlerle paylaşmakta olduğumuz ESBAŞ e-bültenin yayın hayatına başlamasından dolayı duyduğumuz memnuniyeti belirtmek isterim.

EGE SERBEST BÖLGESİ 2013 YILI GRAFİKLERİ

Ege Serbest Bölgesi Ticaret Hacmi

ESBAŞ ÇALIŞANLARI ONURLANDIRMA VE ÖDÜLLENDİRME GECESİNDE BULUŞTU

Sürekli gelişen, gelişirken değişen, sonunda el ele başarıya erişen, hizmet yılı demini almış ESBAŞ çalışanları “Onurlandırma ve Ödüllendirme Gecesi”nde buluştu.

ESBAŞ CEO'SU DR. FARUK GÜLER MOPSAN A.Ş.'NİN DE BAŞKAN VEKİLİ VE CEO'SU OLDU

ESBAŞ CEO’su Dr. Faruk GÜLER, bu görevi yanında MOPSAN İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve CEO’su olarak 1 Mart 2014 tarihinden itibaren göreve başladı.

KANADA BÜYÜKELÇİSİ ESBAŞ’I ZİYARET ETTİ

Kanada Büyükelçisi H.E. John T. Holmes ve beraberindeki heyet 25 Şubat 2014 Cuma günü ESBAŞ’ı ziyaret etti.

ESBAŞ ÇOCUK YUVASI BİLİM ŞENLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ESBAŞ Çocuk Yuvasının 4-5-6 yaş grubu öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Yedinci Bilim Şenliği” 19 Şubat 2014 Çarşamba günü ESBAŞ Çocuk Yuvasında gerçekleştirildi. Şenliğe öğrencilerin ve öğretmenlerin yanı sıra Ege Serbest Bölgesinde çeşitli firmalarda çalışan veliler de bir hayli ilgi gösterdi.

DÜNYA SERBEST BÖLGELER KONVANSİYONU ESBAŞ YÜRÜTME KURULU BAŞKANI DR. FARUK GÜLER’İ DOĞU AKDENİZ VE ORTA DOĞU BÜYÜKELÇİLİĞİNE ATADI

Dünya genelinde 3000 civarında serbest bölge, serbest ticaret bölgesi, özel ekonomik bölge gibi isimler altında faaliyette bulunan ve dünya ülkeleri dış ticaretinin yaklaşık %25’ inin gerçekleştiği uluslararası üretim ve ticaret bölgelerinin dünyadaki en üst düzey kuruluşu olan WFZC-Dünya Serbest Bölgeler Konvansiyonu, ESBAŞ CEO’su Dr. Faruk GÜLER’i Doğu Akdeniz ve Orta Doğu Büyükelçiliğine atadı. 

BENİN CUMHURBAŞKANI ESBAŞ’I ZİYARET ETTİ

Benin Cumhurbaşkanı Dr. Boni Yayi ve eşi Chantal de Souza Yayı beraberlerinde 4 bakanın da bulunduğu 40 kişilik heyetle ESBAŞ’ı ziyarete ettiler. Benin Cumhurbaşkanının ESBAŞ ziyaretine, İzmir Ticaret Odası Başkanı Sayın Ekrem Demirtaş’da eşlik ederek, Benin ile İzmir arasında bir ticaret köprüsü oluşturmak için ilk adımı attı.

ESBAŞ DÜNYA SERBEST BÖLGELER KONFERANSINA EVSAHİPLİĞİ YAPTI

T.C. Ekonomi Bakanlığı himayelerinde ve Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş-ESBAŞ’ın ev sahipliğinde 10-11-12 Aralık 2013 tarihlerinde ESBAŞ teknoloji Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen 13’üncü Dünya Serbest Bölgeler Konferansına, dünyanın 32 ülkesinden 180 civarında teknokrat, bürokrat, yatırımcı ve yönetici katılarak, dünyada yeni dönemde serbest bölgelerin yerini konuştular.

AVRUPALI EKONOMİ MUHABİRLERİ ESBAŞ’I ZİYARET ETTİ

Japonya’nın dev şirketlerinden Mitsubishi Motor Greyderi satın alan Türkiye’nin en büyük iş makinası üreticilerinden Hidromek firmasının Türkiye’ye davet ettiği ekonomi muhabirleri, 19 Kasım 2013 tarihinde ESBAŞ’ı ziyaret etti.

“SERBEST BÖLGELER ve ÖZEL EKONOMİK BÖLGELERDE YENİ DÖNEM”KONFERANSI 11-12 ARALIK 2013 TARİHLERİNDE ESBAŞ’TA

Sizleri  T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI’nın himayelerinde Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş-ESBAŞ’ın evsahipliğinde  ve DÜNYA SERBEST BÖLGELER KONVANSİYONU’nun organizasyonunda

İŞ TEFTİŞ KURULU İZMİR GRUP BAŞKANLIĞI EGE SERBEST BÖLGESİ FİRMALARINI BİLGİLENDİRDİ

İş Teftiş Kurulu İzmir Grup Başkanlığının, 2014 yılının ilkyarısından itibaren iş sağlığı ve güvenliği iş teftişi programları kapsamında teftişlerde bulunmaya başlayacağını bildirmesi üzerine, Ege Serbest Bölgesinde faaliyet gösteren tüm firmaların iş sağlığı ve iş güvenliği hizmetleri ile yasal mevzuatlar ve uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla, ESBAŞ ile İş Teftiş Kurulu İzmir Grup Başkanlığının ortak çalışması sonucu, İş Müfettişlerinden Şeref Uzman’ın konuşmacı olarak katıldığı bir bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir. 

ESBAŞ BAKIMA MUHTAÇ HAYVANLARA YARDIM ETMEYE DEVAM EDİYOR

ESBAŞ-Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş., İzmir Şopengazi ve Seferihisar hayvan barınaklarının beslenme ihtiyacını karşılayarak kente olan sosyal sorumluluklarından birini daha yerine getirmeye devam ediyor.

GANA HEYETİ ESBAŞ’I ZİYARET ETTİ

Gana Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Dr. Seth Adjei Baah ve beraberindeki işadamlarından oluşan heyet 12 Eylül 2013 tarihinde ESBAŞ’ı ziyaret etti.

DÜNYA BANKASI ŞEHİR PLANLAMA UZMANI ESBAŞ’I ZİYARET ETTİ

Dünya Bankası Şili ofisinden şehir planlama uzmanı Enrique Vial Briceno, 12 Eylül 2013 tarihinde ESBAŞ’ı ziyaret etti. Dünya bankası yetkilisi Enrique Vial Briceno, Türkiye’deki yatırım ortamının uluslararası rekabet gücünü arttıracak şekilde gerekli düzenlemelerini tespit etmek ve politika önerileri geliştirmek amacıyla Ekonomi Bakanlığının davetlisi olarak Türkiye’ye geldiğini belirtti.

UZAY KAMPI TÜRKİYE NASA ASTRONOTU LÓPEZ ALEGRIA’YI KONUK ETTİ

NASA astronotu M. Lopez Alegria Uzay Kampı Türkiye’nin “Kardeş Okullarla Bilim Programı kapsamında düzenlediği “E-Pal Haftasına” konuk olarak Türkiye’ye geldi.

ESBAŞ AMERİKAN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ RESEPSİYONU'NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

ABD'nin bağımsızlığının 237'inci yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde ABD Büyükelçisi Ricciardone'nin de katılımıyla ESBAŞ Uzay Kampı Bahçesi'nde verilen ve bu yıl 8'incisi düzenlenen resepsiyona, İzmir siyaset ve iş dünyasının önde gelen temsilcileri katıldılar. 

KAYA TUNCER “VİZYON SAHİBİ BİR İNSAN” MÜZESiYLE ANILACAK

ESBAŞ (Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.) ve Uzay Kampı Türkiye’nin kurucusu merhum işadamı Kaya Tuncer’in anısına Uzay Kampı Türkiye’de kurulan müze 01.07 2013 tarihinde törenle açıldı.

JİANGSU HEYETİ ESBAŞ’I ZİYARET ETTİ

Çin Jiangsu Eyaleti Vali Yardımcısı Shi Heping ve beraberindeki heyet İZKA yetkilileri ile birlikte 21 Haziran 2013 tarihinde ESBAŞ’ı ziyaret etti.

ILLINOIS TİCARET VE EKONOMİ BAKANLIĞI ESBAŞ’I ZİYARET ETTİ

İllionois Eyaleti Ticaret&Ekonomi Bakanlığı Avrupa Direktörü Iwona Bochenska, Şikago Türk Ticaret Ataşesi Sevtap Akgül ve beraberindeki işadamları heyeti ESBAŞ’ı ziyaret etti. 

ESBAŞ “YAŞAMDA KALİTE PROJE-FİKİR YARIŞMASI” ÖDÜL SPONSORU OLDU

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve KALDER’in işbirliği ile 30–31 Mayıs 2013 tarihleri arasında “Yaşamda Kalite Proje-Fikir Yarışması” İzmir Kültürpark Resim ve Heykel Müzesinde gerçekleştirildi.

ESBAŞ ÇOCUK YUVASI TÜRKİYE'NİN EN BAŞARILI ÖRNEK YUVA UYGULAMASI OLARAK GÖSTERİLDİ

UNICEF’in teknik, Avrupa Birliğinin ise finansman destek sağladığı “Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi” projesi çalıştayı, İzmir Vali Yardımcısı Sn. Fatih Ahmet Kurt, İzmir Milli Eğitim Müdürü Sn. Vefa Bardakcı ve UNICEF yetkililerinin katılımıyla Swissotel Grand Efes’te yapıldı.

BİLGE ADAM BİLİŞİM HİZMETLERİ SEMİNER DÜZENLEDİ

Bilge Adam Bilişim Hizmetleri firması ESBAŞ Teknoloji Merkezi Konferans Salonunda Ege Serbest Bölgesindeki firmaları yetkilileri, bilgi işlem yöneticileri ve sorumlularına yönelik bir seminer düzenlendi. 

ESBAŞ ÇOCUK YUVASI “ETKİLİ EBEVEYN TUTUMLARI” SEMİNERİ DÜZENLEDİ

ESBAŞ Çocuk Yuvasında “Etkili Ebeveyn Tutumları” konusunda velilere ve Ege Serbest Bölgesindeki tüm ebeveynlere yönelik bir seminer düzenlendi. Yuvanın danışman Psikoloğu Seval Sancı tarafından verilen semineri katılımcılar büyük bir ilgiyle izledi. 

ULUSLARARASI KOBİ KONFERANSI KATILIMCILARI EGE SERBEST BÖLGESİNİ ZİYARET ETTİ

İzmir Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde ESBAŞ ve EBİLTEM işbirliğiyle organize edilen Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler için Uluslararası Ağ (INSME) Konferansı katılımcıları ESBAŞ’ı ziyaret etti. 

Vali Kıraç’tan ESBAŞ’a Veda Ziyareti

Diyarbakır Valisi olarak atanan İzmir Valisi M. Cahit Kıraç, ESBAŞ ve Ege Serbest Bölgesine veda ziyareti gerçekleştirdi. ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler tarafından karşılanan Valinin veda ziyareti esnasında, Gaziemir Kaymakamı Şerafettin Tuğ, Ege Serbest Bölge Müdürü M. Şenay Satoğlu, Ege Serbest Bölge Gümrük Müdür Yardımcısı Vildan Ateş, Gaziemir İlçe Emniyet Müdürü A. Tuncer Altınok ile ESBAŞ Yürütme Kurulu Üyeleri de hazır bulundular. 

ÇİN OTOMOTİV HEYETİ ESBAŞ’I ZİYARET ETTİ

Çin Otomotiv sektörünü temsilen 6 firmadan  oluşan bir heyet, Taşıt Araçları ve Yan Sanayicileri Derneği-TAYSAD’ın düzenlediği organizasyon kapsamında Gebze ve Bursa ziyaretlerinden sonra İzmir’de Ege Serbest Bölgesini ziyaret etti. Heyet, Türk ve Çin otomotiv sanayi arasındaki işbirliklerini teşvik etmek, her iki ülke için geçerli yatırım olanaklarını değerlendirmek ve karşılıklı fırsat ve olanaklar yaratabilmek amacı ile ikili görüşmelerde bulundu. 

Almanya'nın Baden-Württemberg Heyeti Yetkilileri Ege Serbest Bölgesini Ziyaret Etti

Almanya'nın Baden-Württemberg Eyaleti Başbakan Yardımcısı ve Maliye-Ekonomi Bakanı Dr. Nils Schmid ve beraberindeki heyet Ege Serbest Bölgesini ziyaret etti.

Güney Kazakistan Eyalet Meclisi heyeti, Ege Serbest Bölgesini ziyaret etti

İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri güçlendirmek üzere Türkiye temaslarına İzmir'den başlayan Kazakistan heyeti, Ege Serbest Bölgesini ziyaret etti.

İZMİR VALİSİ SN. M CAHİT KIRAÇ’IN EŞİ SN. BERRİN KIRAÇ VE MÜLKİ AMİRLERİN EŞLERİ EGE SERBEST BÖLGESİNİ ZİYARET ETTİ

İzmir Valisi Sayın M. Cahit Kıraç’ın eşi Sayın Berrin Kıraç’ın himayelerinde İzmir’deki tüm mülki amirlerin eşlerinin yer aldığı heyet, 12 Şubat Salı günü Ege Serbest Bölgesini ziyaret etti.

ESBAŞ’A YENİ CEO ATANDI

Dr. Faruk Güler’in ESBAŞ, Ege Serbest Bölge Kurucu İşleticisi A.Ş.’ye CEO olarak atandığını duyurmaktan memnuniyet duyarım. 

YABANCI HEYETLERDEN ESBAŞ'A YOĞUN İLGİ

ge Serbest Bölgesi geçen hafta çok sayıda yabancı heyet tarafından ziyaret edildi. Kasım ayı boyuncu düzenlenen ziyaretler kapsamında İsrail Rotary Kulübü üyeleri, Güney Afrika Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Sayın Elizabeth Thabethe ve beraberindeki işadamları heyeti, Gana Endüstri Parkı yetkilileri, İzmir'e gelen 18 farklı AB ülkesinin gazeteci heyeti ve Almanya Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Sayın Margit Haberle, ESBAŞ'ı ziyaret edenler arasında oldu.

ALMAN HEYET EGE SERBEST BÖLGESİNİ ZİYARET ETTİ

Almanya’nın Stuttgart Belediyesi Ekonomi Teşvik Daire Başkanı Ines Aufrecht ve beraberindeki 15 kişilik heyet 4 Ekim Perşembe günü ESBAŞ’ı ziyaret etti. 

ESBAŞ ULUSAL KALİTE HAREKETİNE KATILDI

Türkiye Kalite Derneği KalDer’in öncülüğünde yürütülen Ulusal Kalite Hareketine ESBAŞ da katıldı. 

BOEING INTERNATIONAL BAŞKAN YARDIMCISI VE TÜRKİYE BAŞKANI GREG PEPIN VEDA TURLARINA ESBAŞ’I ZİYARET EDEREK DEVAM ETTİ

BOEING INTERNATIONAL BAŞKAN YARDIMCISI VE TÜRKİYE BAŞKANI GREG PEPIN VEDA TURLARINA ESBAŞ’I ZİYARET EDEREK DEVAM ETTİ

GOCA – Küresel Offset ve Dolaylı Ticaret Derneğinden Uzay Kampı Türkiye’ye Katkı

ESBAŞ’ın girişimleri ve İZKA’nın destekleri ile 20–23 Mayıs 2012 tarihlerinde İzmir’de düzenlenen GICC-Küresel Endüstriyel İşbirliği Konferansına 40 farklı ülkeden 412 kişi katılarak rekor kırdı.

HIRVATİSTAN HEYETİ EGE SERBEST BÖLGESİNİ ZİYARET ETTİ

13 kişiden oluşan Hırvatistan işadamları heyeti 13 Eylül Perşembe günü Ege Serbest Bölgesini ziyaret etti.

KENYA HEYETİ ESBAŞ’I ZİYARET ETTİ

Kenya Ticaret Bakanı Moses Wetangula, Kenya Büyükelçi Vekili Lindsay Kiptiness ve Kenya heyetine eşlik eden Devlet Eski Bakanı Kürşad Tüzmen ESBAŞ’ı ziyaret etti.

AMERİKA'NIN MOTOR DEVİNDEN, İZMİR'E 70 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

CUMMINS ESBAŞ'TAKİ YENİ FABRİKASINI HİZMETE AÇTI Cummins ESBAŞ'taki fabrikası için 70 milyon dolarlık yatırım yaptı. Şirketin hedefi, cirosunu 30 milyon dolara çıkarmak. 

EGE SERBEST BÖLGESİ, İLK BEŞ AYDA TİCARET HACMİNİ YÜZDE4.2 ARTIRDI

Ege Serbest Bölgesi'nin, yılın ilk beş ayında ticaret hacmini, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.2 artırdığını belirten ESBAŞ Pazarlama ve Tanıtım Grup Başkanı Ertuğrul Işıksoy, bu büyümede kullanıcıların kapasite kullanım oranlarındaki, ticaret yapan firmaların da iş hacimlerindeki artışın etkili olduğunu kaydetti. 

ESBAŞ 20-23 MAYIS TARİHLERİNDE "KÜRESEL ENDÜSTRİYEL İŞBİRLİĞİ KONFERANSI"NA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

ESBAŞ'ın girişimleri sonucu İzmir'e kazandırılan "Küresel Endüstriyel İşbirliği Konferansı" 20-23 Mayıs tarihlerinde düzenleniyor.

BAZEN HATIRLA(T)MAK GEREKİR

Hüseyin Aslan'ın heyecanı, enerjisi müthiş. Gün 48 saat olsa "bana mısın" demeyecek.

HAVACILIK-UZAY, MAKİNE, OTOMOTİV, GIDA AMBALAJ, ELEKTRONİK DEVRELERİNDEN SONRA HOLLYWOOD DA EGE SERBEST BÖLGE'Yİ İSTİYOR

Hollywood'dan iki firma, ses ve görüntü montaj işlerini Ege Serbest Bölge'de yapmak istiyor.

ESBAŞ YÖNETİM KURULU BAŞKANI MARY MILLS TUNCER’İN AÇIKLAMASI

Hepinizin bildiği gibi Ege Serbest Bölgesinin ve şirketimizin kurucusu Kaya TUNCER’i 7 Ocak 2012 tarihinde kaybettik. Dün de dostlarından ve sevenlerinden oluşan yaklaşık 250 kişilik bir katılımla kendisini andık.

SLOVENYA İŞADAMLARI HEYETİ ESBAŞ’I ZİYARET ETTİ

Slovenya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Ales Cantarutti, Slovenya Sanayi ve Ticaret Odası Bölge Müdürü Ante Milevoj, Slovenya İzmir Fahri konsolosu Mazhar İzmiroğlu ve beraberindeki işadamları heyeti 27 Mart Salı günü ESBAŞ ve Ege Serbest Bölgesini ziyaret etti.

ESBAŞ'TA İŞLER BÜYÜDÜKÇE BÜYÜYOR

ESBAS'in Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Tuncer'in vefatının ardından, Tuncer'in takim arkadaşları islere eskiden olduğu gibi dört elle sarılarak başarıdan başarıya koşuyorlar.

EGE SERBEST BÖLGESİNİN OCAK AYI TİCARET HACMİ GEÇEN YILA ORANLA %10 ARTTI

2012 yılının ilk ayını da geçen yılın Ocak ayına oranla %10 artışla 381,2 milyon dolarlık ticaret hacmiyle kapatan Ege Serbest Bölgesinin, kurulduğundan bu yana gerçekleşen toplam ticaret hacmi de 45 milyar dolara ulaştı.

ESBAŞ ÇOCUK YUVASI BİLİM ŞENLİĞİ 5. KEZ DÜZENLEDİ

ESBAŞ Çocuk Yuvası 3-6 yaş grubu öğrencileri, geleneksel hale gelen bilim senliklerini öğretmenleri ile birlikte 28 Şubat Salı günü gerçekleştirdiler. Öğrencilerin yaptıkları çalışmaları öğretmenlerine ve ailelerine tanıttıkları ve bu yıl beşincisi düzenlenen şenlikte ilginç projeler yer aldı.

EXPO 2020 İzmir Yürütme Komitesi Başkanı Mahmut Özgener ESBAŞ’ı Ziyaret Etti

EXPO 2020 İzmir Yürütme Komitesi Baskanı Mahmut Özgener ESBAŞ’ı ziyaret ederek bugüne kadar İzmir EXPO 2020 konusunda yapılan ve bundan sonra yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi verdi ve ESBAŞ yöneticileri ile görüş alışverişinde bulundu.

Kaya TUNCER, ABD Temsilciler Meclisinde Saygıyla Anıldı

3 Şubat 2012 Cuma günü ABD Temsilciler Meclisinde geçtiğimiz ay hayatını kaybeden ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Kaya Tuncer anısına bir konuşma yapılmıştır. Senatör Sn. Joe Baca tarafindan yapılan konuşma Parlamento kayıtlarına geçmiştir.

Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ESBAŞ'ı Ziyaret Etti

Milli Savunma Bakanı Sn. İsmet Yılmaz 19 Ocak 2012 Perşembe günü ESBAŞ’ı ziyaret etti. Milli Savunma Bakanına ESBAŞ ziyareti esnasında, İzmir Valisi Sn M. Cahit Kıraç ile Savunma Sanayi Müsteşari Sn. Murad Bayar da eşlik ettiler.

ABD Ticaret Bakan Yardımcısı Michael Camunez ESBAŞ'ı ziyaret etti

Dört günlük Türkiye ziyaretine İzmir'den baslayan ABD Ticaret Bakan Yardımcısı Michael Camunez ve beraberindeki heyet, ilk ziyaretini İzmir’de ESBAŞ ve Ege Serbest Bölgesine gerçekleştirdi.