HABERLER

YENİ DÖNEMDE TÜRKİYE-AMERİKA-AVRUPA PERSPEKTİFİ: TRANSATLANTİK TİCARET VE YATIRIM ORTAKLIĞI
(TTIP) FIRSATLAR VE RİSKLER KONFERANSI GERÇEKLEŞTİ

HABERLER

YENİ DÖNEMDE TÜRKİYE-AMERİKA-AVRUPA PERSPEKTİFİ: TRANSATLANTİK TİCARET VE YATIRIM ORTAKLIĞI
(TTIP) FIRSATLAR VE RİSKLER KONFERANSI GERÇEKLEŞTİ

YENİ DÖNEMDE TÜRKİYE-AMERİKA-AVRUPA PERSPEKTİFİ: TRANSATLANTİK TİCARET VE YATIRIM ORTAKLIĞI<br>(TTIP) FIRSATLAR VE RİSKLER KONFERANSI GERÇEKLEŞTİ
01 EYL
Haberi Paylaş :

Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. ESBAŞ tarafından “YENİ DÖNEMDE TÜRKİYE-AMERİKA-AVRUPA PERSPEKTİFİ: Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP); Fırsatlar ve Riskler” Konferansı 18-19 Eylül 2014 tarihlerinde, Ege Serbest Bölgesi, ESBAŞ Teknoloji Merkezi Konferans Salonunda düzenlendi. 

 

Konferansın açılış konuşmasını ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler yaptı.  Ardından TOBB Başkan Vekili, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir Valisi Mustafa Toprak, Türkiye'nin ABD ile AB arasında görüşülmekte olan, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) sürecinin dışında kalmaması için ivedilikle harekete geçilmesi gerektiğine vurgu yaptı. 

 

Konferansa katılarak bir konuşma yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Türkiye'nin TTIP anlaşmasının dışında tutulmasının mümkün olmadığını belirtti. Bakan Zeybekci, TTIP konusunda Türkiye olmadan hareket edilmemesi gerektiğini ve bu konuda yoğun görüşmelerin yaşandığını ifade etti. Türkiye'nin çaresizce beklemeye uygun bir genetik yapısı olmadığını, Japonya'yla Serbest Ticaret anlaşması üzerine görüşmeler yapıldığını ve 2015 sonuna doğru sonuçlanmasını beklediklerini de kaydeden Zeybekci, Kore ve Malezya'yla da Serbest Ticaret Anlaşmalarının hali hazırda imzalandığını hatırlattı. Bakan Zeybekci, "TTIP'de Türkiye olarak mutlaka yer alacağız. Türkiye, dünyanın değişen ekonomisinde elini güçlendirmek için emin adımlarla ilerledi. Son 10 yılda ihracatımız 35 milyar dolardan, bugün itibariyle 157 milyar doların üzerine çıktı. Avrupa'nın 6. büyük ekonomisiyiz, dünya milli gelirine göre 17. büyük ekonomi olduk. Türkiye edilgen bir ekonomi olmaktan çıktı, tüketim alışkanlıklarının ve ağlarının başkalarının elinde olduğu dünyada kendini geliştirerek bu duruma geldi. Türkiye sürdürülebilir enerji piyasasında etkin olması gerektiğini biliyor" şeklinde konuştu.

 

ESBAŞ’ın ev sahipliğinde, T.C. Ekonomi Bakanlığının himayelerinde, Savunma Sanayi Müsteşarlığı-SSM, Türkiye İhracatçılar Meclisi-TİM ve Amerikan Şirketler Derneği-ABFT’nin destekleriyle düzenlenen TTIP Konferansı, şimdiye kadar TTIP konusunda yapılan en önemli ve konusunda uzman uluslararası kanaat önderlerinin görüşlerini aktaracağı bir konferans oldu.  Bu önemli konferansa, ülkemizin çeşitli illerinin yanı sıra ABD, Hollanda, Belçika ve İngiltere’den 200 civarında yerli ve yabancı iş dünyası ve kamu lideri ile siyasetçi, bürokrat, yatırımcı ve yönetici katıldı. 

 

 

 

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.