HABERLER

YATIRIMIN YENİ CAZİBE MERKEZİ BATI ANADOLU SERBEST BÖLGESİ OLACAK

HABERLER

YATIRIMIN YENİ CAZİBE MERKEZİ BATI ANADOLU SERBEST BÖLGESİ OLACAK

YATIRIMIN YENİ CAZİBE MERKEZİ BATI ANADOLU SERBEST BÖLGESİ OLACAK
01 HAZ
Haberi Paylaş :

İzmir’in Bergama ilçesinde yapımına başlanan Batı Anadolu Serbest Bölgesi, katma değeri yüksek ürünler üreten, sürdürülebilirlik uygulamalarına önem veren faaliyetleri ile yatırımcılara kapılarını açtı.

BASBAŞ CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan, aynı zamanda da Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ESBAŞ) CEO’su Dr. Faruk Güler, Batı Anadolu Serbest Bölgesinde altyapı yatırımlarına devam ettiklerini ve yıl içinde fabrika inşaatlarına başlanacağını söyleyerek, ihracata dayalı üretim yapan, sürdürülebilirlik uygulamalarına önem veren, katma değeri yüksek üretime odaklanmış yatırımcıları bölgede yatırım yapmaya davet etti.

Batı Anadolu Serbest Bölgesinin Ege Bölgesi’nin kuzeyinde konumlandığını, son yıllarda bölgeye olan yatırım ilgisinin arttığını ifade eden Dr. Güler, “Batı Anadolu Serbest Bölgesi için 6 yıl önce planlamalara başladık. O yıllarda yaptığımız stratejik planlama toplantısında ESBAŞ olarak işlettiğimiz Ege Serbest Bölgesinin dolacağını ve yatırım yapmak isteyen firmalara yeni yatırım alanlarının bulunması gerektiğini öngörerek yola çıktık. Tabii en önemli konumuz yeni bir serbest bölge kurabilmek için yer bulmaktı. Biz yapılacak yatırımın stratejik olarak yerinin uygun olması için özellikle İzmir’in kuzeyinde olması gerektiği düşüncesiyle yer aramaya başladık ve bu süreç yaklaşık 2 yılımızı aldı. Bergama sınırlarında yer alan ve 2.5 milyon metrekare büyüklüğündeki yatırım alanımızı yatırım açısından uygun bir yer olarak gördük. Bergama, Kuzey Ege Otoyoluna, deniz taşımacılığının en büyük merkezlerinden biri olan Aliağa limanlarına yakınlığı ve ayrıca 15 Mart Çanakkale Köprüsünün ulaşıma açılması ile daha da gözde bir yatırım alanı oldu. Önümüzdeki süreçte Çandarlı Limanının da tamamlanarak deniz taşımacılığına kazandırılacak olması da bizim için artı bir avantaj olacak” dedi.

BASBAŞ, Tersine Göçü Başlatacak

Elektrik, telekomünikasyon, su, yol, arıtma sistemleri gibi bütün alt yapı çalışmalarının birinci fazının tamamlandığını belirten Dr. Güler, bölgede faaliyet gösterecek kamu hizmet binalarının yapımına başlandığını söyledi.

Dr. Faruk Güler, bölgeye gelecek olan yatırımcı firmalara her türlü olanağı sağladıklarını vurgulayarak, şunları söyledi: “Yatırımcılarımızın başvurularını almaya başladık. Şu an itibari ile bölgenin yüzde 45’i doldu. Çalışmalarımız hızlı gidiyor. Bölgemiz beklediğimizin de üzerinde ilgi gördü. Batı Anadolu’da ve özellikle İzmir’de sanayicilerin yeni yatırım alanları bulması çok zor. Organize sanayi bölgelerinde, serbest bölgelerde yatırım için gerekli alan yok. Yatırım için her türlü hazırlıkların yapılmış olması yatırımcıların ilgisini çekiyor. Özellikle yabancı yatırımcıların serbest bölgeleri tercih etmesinin bir sebebi de bu. Finansı çok dikkatli kullanıyorlar, elindeki sermayeyi taşa toprağa değil makinaya, markaya ve pazarlamaya yatırıyorlar. Yatırım alanı bulunmayan bir ortamda, hazır bir yatırım alanının sunulması bulunmaz bir nimettir. Batı Anadolu Serbest Bölgesi tamamlandığında yaklaşık 200 fabrika faaliyet gösterecek. Kuzey Ege’de önemli bir istihdam sağlayacak bu bölgenin minimum 20 bin istihdama ulaşmasını öngörüyoruz.”

Kuzey Ege’nin 10-15 yıl sonra çok değişmiş olacağını, bölgedeki gelişmeyi iyi planlamak için yerel yönetimlerle işbirliği içinde çalıştıklarını kaydeden Dr. Faruk Güler, “ Tüm taraflar Bergama’nın gelişmesi ve büyümesi için çok istekli.  Batı Anadolu Serbest Bölgesinin Bergama’ya sağlayacağı fayda yadsınamaz. Bölgedeki mesleki ve teknik liselerle de koçluk programlarımız çerçevesinde çalışmalara başladık. Öğrencilere dersler veriyoruz. 70 öğrenciye bu yaz staj imkanı sunacağız. Çocuklarımıza iş bulmaları konusunda yol gösteriyor, destek oluyoruz. Bölgemiz üretime başladığında buralardan iş için dışarı gitmek zorunda kalan beyaz yakalı çalışanların da memleketlerine döneceğini düşünüyoruz. Bölgede yeni OSB’ler de kurulmaya devam ediyor. Bölgeyi hareketli günler bekliyor” dedi.

“Temiz Enerji’nin Merkezi İzmir”

Güneş ve rüzgar enerjisinde İzmir’in adeta bir üretim merkezi haline geldiğini, Batı Anadolu Serbest Bölgesinde bu alanda üretim yapan firmaların yer talebinde bulunduğunu belirten Dr. Güler, “Yenilenebilir enerji sektöründen Batı Anadolu Serbest Bölgesinde yatırım yapmak isteyen firmalar var, görüşme yaptıklarımız var. Ülkemizin temiz enerji yatırımlarına ihtiyacı var. Dolayısıyla bu şirketlerin Batı Anadolu Serbest Bölgesinde yer alması kendilerine avantaj sağlayacak. Sadece temiz enerji değil, katma değeri yüksek, sürdürülebilir ihracat potansiyeli olan, iş yaratan, teknolojisi olan şirketlerin hepsine kapımız açık. Temiz enerji yatırımlarına öncelik veriyoruz ancak katma değeri yüksek firmalarımızı da bekliyoruz. Amacımız da günün ihtiyaçlarına göre daha iyi plan yapmak. Yeşil dönüşüme, çevreye zarar vermeyecek şekilde çalışan fabrikalara ihtiyacımız var, bunu öncelikli şart olarak görüyoruz” diye konuştu. 

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.