HABERLER

UZAY KAMPI TÜRKİYE NASA ASTRONOTU LÓPEZ ALEGRIA’YI KONUK ETTİ

HABERLER

UZAY KAMPI TÜRKİYE NASA ASTRONOTU LÓPEZ ALEGRIA’YI KONUK ETTİ

UZAY KAMPI TÜRKİYE NASA ASTRONOTU LÓPEZ ALEGRIA’YI KONUK ETTİ
05 TEM
Haberi Paylaş :

NASA astronotu M. Lopez Alegria Uzay Kampı Türkiye’nin “Kardeş Okullarla Bilim Programı kapsamında düzenlediği “E-Pal Haftasına” konuk olarak Türkiye’ye geldi.

1995-2007 yılları arasında dört farklı görevde uzayda toplam 257 gün 23 saat kalan ve 10 ayrı seferde, toplam 67 saat 40 dakika ile en uzun süre “uzay yürüyüşü” yapan NASA astronotu López-Alegria, 5 Temmuz 2013 tarihinde Uzay Kampı Türkiye’de uzaydaki deneyimlerini aktarmak üzere bir sunum yaptı.  Sunumu Türkiye, ABD, Kanada, Letonya ve Yunanistan’dan katılan yaklaşık 150 kişilik öğrenci grubu başlarında öğretmenleriyle birlikte ilgiyle izledi.  

 

Uzay Kampı Türkiye’ye gelen öğrencilere mesajlar veren López-Alegria, herkesin öncelikle yetenekleri doğrultusunda yapabileceklerinin en iyisini yapmaları için çaba sarfetmesi gerektiğini söyledi. Kendisinin orduda görev yapan bir pilot olarak hep elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını ve uzay mekikleri için astronot arandığı ilanını görünce aranılan geniş özelliklerin kendinde mevcut olduğunu görüp başvuruda bulunduğunu belirtti. 

Bir ESBAŞ girişimi olarak 2000 yılında İzmir’de kurulan ve dünyadaki üç uzay kampından biri olan Uzay Kampı Türkiye, NASA Astronotu López-Alegria’yla birlikte 21’nci “uzay yolcusunu” ağırlamış oldu. 

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.