HABERLER

UZAY KAMPI TÜRKİYE GELECEĞİN KÂŞİFLERİNİ NASA’NIN EĞİTİM ARAÇLARIYLA YETİŞTİRECEK

HABERLER

UZAY KAMPI TÜRKİYE GELECEĞİN KÂŞİFLERİNİ NASA’NIN EĞİTİM ARAÇLARIYLA YETİŞTİRECEK

UZAY KAMPI TÜRKİYE GELECEĞİN KÂŞİFLERİNİ NASA’NIN EĞİTİM ARAÇLARIYLA YETİŞTİRECEK
01 EKİ
Haberi Paylaş :

Uzay Kampı Türkiye ve Uzay Bilimleri Eğitimiyle Küresel Dostluk Vakfı, uzaktan öğrenim teknolojisi aracılığıyla uzay bilimleri eğitimi verecek yepyeni bir projeye imza atıyor.  Geliştirilen Geleceğin Kaşifleri Programı’nda (FEP), “Mars’a İnsanlı Uçuşlar”, “Uzayda Oyuncaklar” gibi ilginç konular NASA tabanlı eğitim materyalleri kullanılarak  video konferanslar aracılığıyla öğretilecek.

Proje Koordinatörü, Uzay Bilimleri Eğitimiyle Küresel Dostluk Vakfı Müdürü R. Tolga Yıldırım, FEP’i Avrupa Birliği projelerinden elde ettikleri çıkarımları NASA’nın eğitim metodlarıyla birleştirerek oluşturduklarını kaydetti. Yıldırım, bu iki yaklaşımla ilgili olarak “AB’nin 2006 yılında anons ettiği ve öğrencilerin geliştirmesini istediği ‘Anahtar Yetkinlikleri’ sekiz ana başlık altında tanımladı. Bu başlıklar; ana dilde iletişim, yabancı dilde iletişim, matematik becerileri ve fen bilimleri teknoloji alanlarında yeterlilikler, dijital yeterlilik, öğrenmeyi öğrenme, sosyal ve vatandaşlık yeterliliği, inisiyatif alma ve girişimcilik duygusu, kültürel farkındalık ve ifade yeterliliği.  NASA da öğrencilerin öğrenme aşamalarını Dijital Öğrenme Ağının desteklediği yapılandırmacı öğrenme döngüsü üzerinden; Bağlan, Keşfet, Açıkla, Detaylandır ve Değerlendir olarak tanımlıyor. Geleceğin Kaşifleri Programını bu iki yaklaşımı bir araya getirerek oluşturduk. Öğrencilere optimum fayda sağlamayı hedeflediğimiz FEP’teki bu sistematik yaklaşımı kullanan bir başka kuruma rastlamadık” dedi. 

 Ana Başlıklarıyla Geleceğin Kaşifleri Programı

- 1 Ocak - 31 Mayıs 2015 tarihleri arasında yürütülecek. Programa  9-15 yaş grubundan öğrenciler kabul edilecek.

- Konularla ilgili detaylı eğitim paketleri programı yürütecek öğretmenlere verilecek. Bu paketler içerisinde yer alan müfredat kulüp saatlerinde işlenebilir formatta olacak.  

- Sunumlar ve çalışma materyalleri de dahil olmak üzere tüm program baştan sona İngilizce yürütülecek. 

-Video konferans sunumları İzmir’den, bir ESBAŞ girişimi olarak Ege Serbest Bölge’de kurulan Uzay Kampı Türkiye’de Dijital Eğitim Merkezi’nden yapılacak.  Okullar kendi teknolojik altyapılarıyla Uzay Kampı Türkiye’ye internet üzerinden bağlanacaklar.

-  Programa katılan öğrenciler 2-8  Ağustos 2015 döneminde Uzay Kampı Türkiye’de  düzenlenecek özel 6 Günlük Yaz Kampı programına katılarak,  çalışmalarını kurulan bilim fuarında paylaşacaklar. Öğrenciler uzay eğitimlerini  Uzay Kampı Türkiye’nin eğitim merkezinde yer alan uzay mekiği ve uzay istasyonu simülatörleriyle; sanal uzay uçuşu, dijital planetaryum, Mars gezgini gibi interaktif eğitim araçlarını kullanarak tamamlanmış olacaklar.

Başvuruda Bulunmak İçin Şartlar: Program kontenjan dahilinde bütün okulların başvurusuna açık. Katılım için yeterli İngilizce dil bilgisine sahip en az 15 en fazla 30 kişilik öğrenci grubu ve video konferansların gerçekleştirilmesi için gerekli altyapı olması yeterli. Ayrıntılı bilgi ve başvuru detayları için: 

tolga@spacecampturkey.com

 

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.