HABERLER

“TRANSATLANTİK TİCARET VE YATIRIM ORTAKLIĞI” 18-19 EYLÜL’DE ESBAŞ’TA MASAYA YATIRILIYOR

HABERLER

“TRANSATLANTİK TİCARET VE YATIRIM ORTAKLIĞI” 18-19 EYLÜL’DE ESBAŞ’TA MASAYA YATIRILIYOR

“TRANSATLANTİK TİCARET VE YATIRIM ORTAKLIĞI” 18-19 EYLÜL’DE ESBAŞ’TA MASAYA YATIRILIYOR
04 EYL
Haberi Paylaş :

ESBAŞ tarafından “YENİ DÖNEMDE TÜRKİYE-AMERİKA-AVRUPA PERSPEKTİFİ: Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı; Fırsatlar ve Riskler” Konferansı 18-19 Eylül 2014 tarihlerinde, Ege Serbest Bölgesi, ESBAŞ Teknoloji Merkezi Konferans Salonunda düzenleniyor. 

T.C. Ekonomi Bakanlığının himayelerinde, Savunma Sanayi Müsteşarlığı-SSM, Türkiye İhracatçılar Meclisi-TİM ve Amerikan Şirketler Derneği-ABFT’nin destekleriyle düzenlenen bu konferans, şimdiye kadar bu konuda yapılmış en prestijli, konusunda uzman uluslararası kanaat önderlerinin görüşlerini aktaracağı bir konferans olacak. 

 

ABD ve Avrupa Birliğinin, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı-TTYO için müzakerelere başlamış olması dünyanın en geniş ekonomik bölgesinin sınırlarını çizecek olmakla birlikte, uluslararası ticaretin standartlarını yeniden belirleyecek. Gümrük vergilerinin sıfırlanması, tarife dışı engellerin kaldırılması ve mevzuatlarda uyumun sağlanmasıyla piyasalara erişimin kolaylaştırılması temel hedefler arasında yer alıyor. 

 

AB ile Gümrük Birliği ve tam üyelik görüşmeleri içinde olan ülkemizin sürecin dışında kalmaması ve bu ekonomik kazanımlardan fayda sağlamak üzere ivedilikle harekete geçmesinden hareketle ESBAŞ, ilgili tüm tarafları ülkemiz adına proaktif bir yaklaşım sergileyerek, süreklilik yaratacak bir platforma dahil olması ve müzakereleri yürüten grupları desteklemesi için öncülerin şehri İzmir’de bir araya getiriyor. 

 

ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler’in ev sahipliğinde gerçekleşecek olan bu önemli konferansa, ülkemizin yanı sıra ABD ve Avrupa’dan 200 civarında yerli ve yabancı iş dünyası ve kamu lideri ile siyasetçi, bürokrat, yatırımcı ve yöneticinin İzmir’e gelmesi bekleniyor. T.C. Ekonomi Bakanı Sn. Nihat Zeybekci’nin katılarak açılış konuşmasını yapacağı konferansta ayrıca İzmir Ticaret Odası Başkanı Sn. Ekrem Demirtaş, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Sn. Ender Yorgancılar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Aziz Kocaoğlu ve İzmir Valisi Sn. Mustafa Toprak da birer konuşma yapacaklar. 

 

Konferansın Keynote konuşmacısı olan Greenberg Traurig, Global Uygulamalar Grup Başkanı Sn. James Bacchus’un “Küresel Ekonomide Türkiye: TTYO sürecinde, içinde ve dışında”  konulu konuşması katılımcılar tarafından önemle ve merakla bekleniyor. Brookings Enstitüsü Amerika ve Avrupa Merkezi Türkiye Projesi Direktörü ve aynı zamanda TÜSİAD – Kıdemli Araştırmacısı Prof. Dr. Sn. Kemal Kirişci ise konuşmasında “Türkiye ve TTYO’da Zorluklar ve Fırsatlar” konusunda bakış açısını katılımcılarla paylaşacak. 

 

Covington & Burling LLP Avrupa Politikaları Kıdemli Danışmanı, Avrupa Parlamentosu Eski Üyesi ve Avrupa Halk Partisi Eski Başkan Yardımcısı Sn. Wim van Velzen “Türk iş dünyasında fırsatlar ve Avrupa Birliği sürecinde atılacak adımlar” konulu bir konuşma yapacak. Gibson, Dunn & Crutcher Kurumsal Ortağı, ABD’nin eski Ekonomi, Enerji ve Ticari İlişkilerden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Sn. Jose W. Fernandez’in “Türk Ticaret Politikası Işığında TTYO ve Amerika Birleşik Devletleri ile Ekonomik İlişkiler” konusunda aktaracakları da, merakla beklenenler arasında yer alıyor. Eski ABD Kongre Üyesi, Herrick, Feinstein LLP Ortağı Sn. Michael McMahon da konuşmasında “Türkiye’nin yerini güvence altına alma: TTYO parametrelerinde Türkiye ile ABD arasında Serbest Ticaret Anlaşması konusunda Washington’da lobi faaliyetleri” hakkındaki görüşlerini paylaşacak. 

 

Konferansa Türkiye’den Ekonomi Bakanı Yardımcısı Sn. Adnan Yıldırım, Savunma Sanayi Müsteşarı Sn. İsmail Demir, TİM-Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Sn. Mehmet Büyükekşi, Türkiye Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Sn. İlker Aycı, TÜSİAD-Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Uluslararası Koordinatörü Dr. Bahadır Kaleağası, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu-DEİK Türk-Amerikan İş Konseyi Başkan Yardımcısı Sn. Şerif Egeli, TAI Başkanı Sn. Muharrem Dörtkaşlı, Kale Grup Teknik Bölüm Başkanı ve aynı zamanda Türkiye-ABD Ekonomik İşbirliği Türkiye Kanadı II. Dönem Başkanı Sn. Osman Okyay gibi önemli  isimler katılarak TTYO konusunun Türkiye’ye ve ekonomiye etkilerine değinecekler. 

 

ABD ile güçlü ilişkilerimizin olduğu savunma ve havacılık sanayini temsilen Boeing Türkiye ve Kuzey Afrika Başkanı  Sn. Bernard Dunn, Lockheed Martin Avrupa ve Amerika Başkan Yardımcısı Sn. Jonathan W. Hoyle, Sikorsky Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Genel Müdürü Sn. Anand E. Stanley ile Pratt & Whitney Uluslararası Programlar ve İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Sn. Clifford R. Stone gibi dünya devi şirketlerin üst düzey yöneticileri, Türkiye ile potansiyel  işbirliklerini değerlendireceklerdir. 

Konferans vesilesiyle, İzmir, çok sayıda yabancı firma temsilcisini ağırlayacak; misafirlere yatırım imkânlarının yanı sıra, şehrin tüm güzelliklerini ve zenginliklerini bir kez daha gösterme ve yaşatma imkânı sunacaktır. 

 

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.