HABERLER

ŞİRKETLERE UZAYIN KAPILARI İZMİR’DEN AÇILIYOR

HABERLER

ŞİRKETLERE UZAYIN KAPILARI İZMİR’DEN AÇILIYOR

ŞİRKETLERE UZAYIN KAPILARI İZMİR’DEN AÇILIYOR
13 MAY
Haberi Paylaş :

Adnan Menderes Havalimanı’ndan çıktığınızda küçük bir araba seyahatiyle uzaya ışınlanmanız mümkün. Nasıl mı? ESBAŞ’ın serbest bölge içindeki dünyanın iki onaylı Uzay Kampı’ndan birinin kapısını çalarak… Tıpkı aya ilk ayak basan Neil Armstrong’un dediği gibi; “bu deneyim “benim için küçük, insanlık için dev bir adım”dı.

“Uzun zaman önce, çok uzak bir galakside…” diye başlar Star Wars. Bu tutkulu hayranlar için masalların “bir varmış bir yokmuş” diye başlaması gibi vazgeçilmez bir açılıştır. Aileden Star Wars’çu değil, Star Trek’çi olsak da her bölümünü hala aynı heyecanla izleyebilirim. Çocukluğu 70’lerde geçenler için uzay, bir soğuk savaş alanıydı. Aya çıkmak, uzayda önemli başarılara imza atmak Doğu ve Batı’nın amansız kavgasına dönmüştü. Biz 80 sonrası nesil için daha çok bilgisayar oyunuydu. Şimdiki zaman içinse, hızla kaynaklarını tükettiğimiz gezegenimize alternatif arayışı…

Ege Serbest Bölgesi içinde gezerken, Ekonomi Muhabirleri Derneği  (EMD) İzmir Şubesi ile birlikte bizi ağırlayan ESBAŞ’ın (Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.) Uzay Kampı’nı ilk gördüğümde Milenyum için hayal ettiklerimiz geldi aklıma. Uçan arabalar, gezegenler arası seyahatler… Bu ziyaretlerimizin ardından ESBAŞ’ın davetlisi olarak Uzak Kampı’nı yeniden gezme şansım oldu.

Uzay Kampı Türkiye, iş insanı merhum Kaya Tuncer tarafından 12 Haziran 2000’de İzmir’de kuruluyor. ABD’deki örneği ile birlikte sahip olduğu sertifikayla dünyadaki iki uzam kampından biri.

Türkiye’nin önde gelen endüstri parklarından Ege Serbest Bölgesi’nde, bir ESBAŞ girişimi olarak açılan Uzay Kampı Türkiye’nin danışmanlığını NASA’da çalışan ilk Türk mühendis İsmail Akbay yapmış. Uzay Kampı Türkiye, Alabama Uzay Bilimleri Sergi Komisyonu Lisansı’na sahip ve Türkiye Kamplar Derneği üyesi.

SERBEST BÖLGE İÇİNDE BİR BİLİM YUVASI

Tam bu noktada ESBAŞ’ın kurucusu Kaya Tuncer’den bahsetmeden geçmek olmaz. Galatasaray Lisesi’nden mezun olan Tuncer, ABD’de Berkeley’de burslu olarak okuyor. İnşaat mühendisi oluyor ve önemli projelerde yer alıyor. ABD’deki başarıları ona Ellis Adası Şeref Madalyası kazandırıyor. Ellis Adası, göçmenlerin ABD’ye girmeden önce transit merkezi olarak kullanılan bir yer. Göçmenler için simgesel bir anlamı var. ESBAŞ’ı kuran Kaya Tuncer, serbest bölge ile Türkiye’nin önemli ihracat atılımlarından birini yapmasını sağlıyor. 20127de vefatının ardından Tuncer’in hem üretim hem de bilim için yaptığı çalışmaların bayrağını şimdi ESBAŞ’ta Dr. Faruk Güler taşıyor. İhracatın kalbi niteliğindeki serbest bölgenin içinde böyle bir bilim yuvası bulunması ve halen ESBAŞ tarafından fonlanması da önemli bir gösterge...

SİMÜLATÖRLER, ASTRONİ DERSLERİ…

Uzay Kampı Türkiye’de yürürken, sadece bir bilgisayar simülasyonu içinde gibi değilsiniz. Pek çok şeyi deneyimleme şansınız var. Yer çekimsiz ortamda yürümek, uzayda bitki yetiştirmek, uzay mekiğinin komutanı, mühendisi ya da dış alanda kaynakçısı, tamircisi olmak. Mars’ta neler yapacağınızı planlamak gibi…

Özellikle çocuklar ve gençler ilgi gösteriyor Uzay Kamı Türkiye’ye. Yatakhanelerinde kalıp, astronot simülatörleriyle eğitim alıyorlar, dijital gezegen evinde astronomi dersleri görüyorlar. Üstelik dünyanın çeşitli yerlerinden gelen yaşıtları ile birlikte İngilizce olarak düzenlenen program sayesinde gerçek anlamda ‘Dünyalı’ hissediyorlar.

ŞİRKETLER, LİDERLİK VE BAĞLILIK GELİŞTİRİYOR

Elbette yetişkinler için de programlar var. Daha çok şirketler odaklı. Yetişkin programları; katılımcıların motivasyonlarını arttırmalarını, liderlik becerilerini geliştirmelerini, şirkete ve birbirlerine olan bağlılıklarını pekiştirmelerini ve eğlenceli bir atmosferde zaman geçirmelerini amaçlıyor. Özellikle son yıllarda önem kazanan şirket içi eğitimlerin de bir parçası haline gelmiş durumda. Yetişkinler de kampta tıpkı çocuklar gibi yatakhanelerde kalıyorlar.

HEM KAMP HİZMETİ VERİYOR HEM DE BURS

Uzay Kampı Türkiye’ye dünyanın pek çok ülkesinden de rağbet var. Zira ABD dışında bu onaya sahip başka bir kamp yok. Kampa katılan çocukların hangi ülkelerden geldikleri ise uzun bir liste.Ama yine de sizinle paylaşalım: Azerbaycan, Bulgaristan, Yunanistan, İsrail, Polonya, ABD, Ürdün, Slovenya, Gürcistan, İngiltere, İtalya, El-Salvador, Kanada, Portekiz, Çin, KKTC, Güney Kıbrıs, Kazakistan, Şili, Uruguay, Romanya, Hindistan, Fransa, Almanya, Norveç, İspanya, Letonya, Filistin, Özbekistan, Kırgızistan, Avusturalya ve Rusya. Türkiye dahil bu ülkelerden gelen maddi imkanları kamp programlarına katılmaya uygun olmayan çocuklara burs verilmiş. 2002 yılında başlayan burs programı çerçevesinde Türkiye’den 4 bin 205 kişi burs almış. Toplam burs rakamı 34 ülkeden gelen çocuklarla birlikte 8 bin 632. 6 günlük en uzun program Galaktik Yaz Kampı’ndan bu yıl da 265 çocuk burslu olarak faydalanacak.

UZAY KAMPI TÜRKİYE’DEKİ BAZI İLGİNÇ PROGRAMLAR

Galaktik Yaz Kampı (6 Gün)       

Katılımcıların astronot simülatörleriyle eğitim, dijital gezegen evinde astronomi dersleri, roket yapımı ve fırlatılması, özel sunumlar gecesi, havuz aktiviteleri, barbekü partisi gibi etkinliklerle uzay bilimleri alanında eğitim alırlarken aynı zamanda aktif olarak eğlenip dinlenebilecekleri ideal bir yaz programı.

Yıldızlar ve Gezegenler Macerası (2 Gün)

Uzay bilimleri e teknolojileri alanındaki bilinçlendirmeyi hedefleyen yoğunlaştırılmış bir program…

Uzay mekiği simülatörü ve uzay istasyonu entegrasyonuyla sanal uzay uçuşu, astronot kıyafetleri ve temel astronomi eğitimleri, astronot simülatörlerinin kullanılması gibi aktiviteleri içeriyor.

Uzay Yolcuları (5 Gün)

Uzay istasyonu ve uzay mekiği ile gerçekleştirilen sanal uzay uçuşu, simülatör kullanımı, tek kademeli model roket yapımı ve fırlatılması, sanal Mars keşfi, dijital gezegen evinde astronomi gibi etkinliklerle uzay bilimleri ve teknolojilerine karşı ilginin arttırılması ve özgüven gelişiminin sağlanması hedefleniyor. Bu programın katılımcıları Uzay Kampı Türkiye’nin eğitim merkezindeki tüm simülatörleri kullanabiliyor.

Mars’a Seyahat (2 Gün)

2030’lu yıllarda Mars’a yapılması planlanan ilk insanlı uçuşun hazırlıklarıyla gündemde olan Kızıl Gezegen, bu programla detaylı olarak ele alınıyor. Katılımcıların Little Bits Mars Keşif Aracı dizaynları yaparak NASA’da çalışan bilim insanlarının yeni dünyaları nasıl keşfettiklerini öğreniyor; Mars İnteraktif  Sergi alanında gerçekçi habitat modülleri ile Mars neslini keşfediyor.

Astro-Macera (1.5 Gün)

Uzay istasyonu ve uzay mekiği entegrasyonuyla 1 saatlik sanal uzay uçuşu görevi, 3D yazıcılarla workshoplar, uzay giysileri teleskopla gökyüzü gözlemi, dijital gezegen evinde konum astronomisi eğitimi, NASA tasarımlı astronot simülatörlerinin kullanılması gibi aktiviteleri içeriyor.

Gruplara Özel Yıldızlar ve Gezegenler Macerası (3-10 Gün)

Program oluşturulurken Yıldızlar ve Gezegenler Macerası (YGM) programı temel alınıyor. Başlangıç-bitiş zamanları, süresi ve içeriği tamamen grubun taleplerine göre düzenleniyor.

Ali Çocuk Uzay Kampı (2 Gün)

Bir ebeveyn ve bir çocuğun birlikte katıldıkları program. Uzay istasyonu ve uzay mekiğiyle uçuş görev, model roket yapımı ve fırlatılması, simülatör kullanımı gibi takım çalışması gerektiren etkinliklerle çocukların ebeveynleriyle olan iletişimlerini geliştirip, özgüven kazanmaları hedefleniyor.

Hafta Sonu Çocukla Birlikte Kamp..

Kampta konaklamalı kalmanın kuralı, 7-18 yaş grubunda olmak ya da yetişkin olmak. Ama ebeveynler de hafta sonlarında çocuklarıyla kampta kalabiliyorlar. Dolayısıyla sadece şirketler için değil aileler için de güzel bir birliktelik sağlıyor. 7-18 yaş grubu için 1.5 günden 6 güne kadar değişen sürelerde standart ve ayrıca özel programlar var.

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.