HABERLER

NASA ASTRONOTU ELLEN BAKER UZAY KAMPI TÜRKİYE’YE GELİYOR

HABERLER

NASA ASTRONOTU ELLEN BAKER UZAY KAMPI TÜRKİYE’YE GELİYOR

NASA ASTRONOTU ELLEN BAKER UZAY KAMPI TÜRKİYE’YE GELİYOR
01 NİS
Haberi Paylaş :

Uzay Kampı Türkiye, Nisan ayında düzenlenecek “Gruplara Özel Yıldızlar ve Gezegenler Macerası” programında, üç ayrı uçuşta toplam 28 gün 14 saat uzayda kalan NASA Astronotu Ellen Baker’ı ağırlıyor.

Okul gruplarının büyük ilgi gösterdiği “Gruplara Özel Yıldızlar ve Gezegenler Macerası” programı, bir NASA astronotunun katılımıyla renklenecek. 1989-1995 yılları arasında Atlantis ve Columbia uzay mekikleriyle, uzaya üç ayrı seferde giderek yaklaşık 28 gün 14 saat uzay uçuşu yapan Astronot Ellen Baker, 22-26 Nisan tarihlerinde Uzay Kampı Türkiye’de öğrencilerle buluşacak. Aynı zamanda iç hastalıklarında uzmanlaşmış bir tıp doktoru olan Astronot Baker, Jüpiter’in araştırılması için Galileo roketinin çalıştırılmasından uzayda “kristal büyümesi” deneyleri yapılmasına, Rus Uzay İstasyonu Mir’le ilk kenetlenmenin sağlanmasından uzay laboratuvarı modülünün uzaya taşınmasına kadar birçok önemli görevde yer aldı.

Astronotlardan uzayda yaşama dersleri

Kamp programlarına katılan öğrenciler, bütün dünyada merakla takip edilen uzaydaki gündelik yaşam, astronotların uzayda yaptıkları çalışmalar gibi konuları ilk ağızdan öğrenme şansına sahip olacak.  Uzay Kampı Türkiye daha önceki yıllarda da; Apollo programında görev almış, Ay da yürüyen en genç insan olan NASA Astronotu Charlie Duke, uzaya gönderilen son uzay mekiği STS-135’in dört mürettebatı, ilk Kozmonot Dorin Prunariu ve uzayda toplam 223 gün kalan NASA Astronotu Shannon Lucid’in de aralarında olduğu 21 “uzay yolcusunu” öğrencilerle buluşturmuştu. 

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.