HABERLER

KAYA TUNCER “VİZYON SAHİBİ BİR İNSAN” MÜZESİYLE ANILACAK

HABERLER

KAYA TUNCER “VİZYON SAHİBİ BİR İNSAN” MÜZESİYLE ANILACAK

KAYA TUNCER “VİZYON SAHİBİ BİR İNSAN” MÜZESiYLE ANILACAK
01 TEM
Haberi Paylaş :

ESBAŞ (Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.) ve Uzay Kampı Türkiye’nin kurucusu merhum işadamı Kaya Tuncer’in anısına Uzay Kampı Türkiye’de kurulan müze 01.07 2013 tarihinde törenle açıldı. Müzenin açılış kurdelesini ABD Büyükelçisi Francis J.Ricciardone, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mary Tuncer ve Yunan-Amerikalı işadamı Michael Parlamis birlikte kestiler.

 

“Vizyon Sahibi Bir İnsan” olarak Kaya TUNCER anısına kurulan müzede, 2011 yılı Mayıs ayında kampı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün resminin yanı sıra, birçok devlet adamının, kampı ziyaret eden NASA astronotlarının ve kampta eğitim programları veren öğretmenlerin fotoğrafları, Kaya Tuncer’e sundukları tebrik yazıları ve ilgili dönemlere ait gazete haberleri de sergileniyor. Farklı ülkelerden öğrencileri Uzay Kampı Türkiye’de biraraya getirmek suretiyle dünya barışına da önemli bir katkı sağlamış olan Kaya Tuncer’e, Ulusal Etnik Örgüt Koalisyonu Vakfı tarafından bu katkılarından dolayı 2004 yılında verilen Ellis Adası Şeref Madalyası ile Kaya Tuncer ve eşi Mary Tuncer’in fotoğrafları da müzede sergilenen objeler arasında yer alıyor.

 

ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve merhum Kaya Tuncer’in eşi Mary Tuncer, ünlü bir Amerikalı’nın sözünden alıntı yaparak ‘Bazı insanlar her şeyi olduğu gibi görür ve 'neden' diye sorarlar. Ben ise her şeyi asla olmadığı biçimde hayal eder ve 'neden olmasın' diye sorarım…’ dediğini aktardı ve eşi Kaya TUNCER’in de vizyonuyla ve çalışkanlığıyla daima dünyayı daha iyi yaşanılır bir yer yapmak için çalıştığını ve Uzay Kampı Türkiye’yi de bu anlayışla dünya çocuklarına armağan ettiğini ifade etti. 

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.