HABERLER

KALE PRATT & WHITNEY UÇAK MOTORLARI FABRİKASI AÇILDI

HABERLER

KALE PRATT & WHITNEY UÇAK MOTORLARI FABRİKASI AÇILDI

KALE PRATT & WHITNEY UÇAK MOTORLARI FABRİKASI AÇILDI
08 HAZ
Haberi Paylaş :

Türk Havacılık endüstrisi açısından önemli bir gelişme sayılacak olan ve F35 uçaklarının motor parçalarını üretmek üzere Kale Grubu ve Pratt & Whitney ortaklığıyla kurulan Kale Pratt & Whitney Uçak Motor Sanayii tesisleri, Sn. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katıldığı törenle Ege Serbest Bölgesinde açıldı.

Türk sanayinin öncü kurumlarından Kale Grubu ile dünyanın önde gelen havacılık şirketlerinden Pratt & Whitney ortaklığıyla, Ege Serbest Bölgesinde F35 savaş uçakları başta olmak üzere uçak motor parçaları üretmek üzere kurulan fabrika, 6 Haziran Cuma günü yapılan törenle hizmete açıldı.

Törene Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bakanlar, milletvekilleri, Izmir ve Çanakkale Valileri ile Kale Grubu’nun Kurucusu ve Onursal Başkanı İbrahim Bodur, Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, Kale Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay, Pratt & Whitney Askeri Motorlar Grup Başkanı Bennett M. Croswell, Pratt & Whitney Başkan Yardımcısı Jill M. Albertelli ve çok sayıda davetli katıldı.

Ege Serbest Bölgesinde bulunan fabrikanın ilk etap yatırım bütçesi 75 milyon Amerikan Doları. 13 bin 600 metrekare kapalı; 101 bin metrekare açık alana sahip fabrikanın istihdam hedefi, ilk beş yılın sonunda 700 kişi.

F35, tüm zamanların en yüksek bütçeli savunma sanayi projesi olarak kabul ediliyor ve bugüne kadar geliştirilen tek 5’inci nesil uçak projesi olarak gösteriliyor.

Ege Serbest Bölgesindeki fabrikada F35’lerin F135 olarak adlandırılan gelişmiş motorunun stratejik parçaları üretilecek.

 

Kale Pratt&Whitney Uçak Motorları Sanayi A.Ş hakkında

• Temel atma tarihi      : 7 Mayıs 2011

• Yatırım tutarı             : 75 milyon dolar.

• Ortaklık yapısı            : % 51 Kale Grubu, % 49 Pratt&Whitney

• Üretim konusu           : F35 savaş uçakları başta olmak üzere uçak motor parçaları.

• Çalışan sayısı              : 123 (Çalışanların 15’i yüksek lisans, 38’i lisans mezunu.)

• İstihdam hedefi          : 700

• Uretim yeri                : Ege Serbest Bölgesi / İzmir

• Tesis kapali alanı       : 13 bin 600 metrekare.

• Kale Pratt Whitney’nin Ege Serbest Bölgesindeki fabrikası, en son ve en ileri teknolojiye sahip ve one-stop-shop prensibinde çalışabilen bir tesis. One-stop-shop’un açılımı, işlemeden muayeneye, şekillendirmeden kaplamaya kadar tüm gerekli prosesler ve yatırımları içeren tesis anlamına geliyor. Bu yüksek bir üretim çeşitliliği ile yeni projelerde tercih edilme avantajı sağlıyor. 

• Fabrika, havacılık sanayinde en ileri ve bir kısmı Türkiye’de hatta Avrupa’da dahi bulunmayan veya çok ender bulunan teknoloji ve tezgahlara sahip. Bunlardan bazıları Elektron Işın Kaynağı, Titanyum Sıcak Şekillendirme Tezgahı, Plazma Kaplama Tezgahı. 

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.