HABERLER

İZMİR SERBEST UÇUŞTA

HABERLER

İZMİR SERBEST UÇUŞTA

İZMİR SERBEST UÇUŞTA
09 OCA
Haberi Paylaş :

İZMİR SERBEST UÇUŞTA

Halen biri Bergama diğeri de Menemen'de olmak üzere İzmir'e iki serbest bölgenin kazandırıldığını söyleyen ESBAŞ ve BASBAŞ CEO'su Faruk Güler, "Dört serbest bölgeyle İzmir, 'Serbest Şehir olarak ülkemizin lokomotifi olacak" dedi.

Türkiye sanayisinin zor günler yaşadığını vurgulayan Güler, sözlerine şöyle devam etti: "ESBAŞ'ın farkı pandemide de büyümesi oldu. 2022'de de ticaretimiz 12.5 büyüyerek 5.3 milyar dolarlık bir ekonomik büyüklüğe ulaştı. Yeni yılda da yüzde 11 civarında büyüyeceğimizi tahmin ediyoruz" diye konuştu.

'Gazetecilik suç değildir

Gaziemir’de 25 bin çalışanı ve 2.5 milyar dolarlık ihracatıyla İzmir'in ilk serbest bölgesini yöneten ESBAŞ'ın CEO'su Dr. Faruk Güler, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi üyeleri ile biraraya geldi. Tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayan Güler, "Birbirimizi olan sevgimiz ve saygımızı bundan sonra da aynı şekilde koruyarak bu birlikteliğimize devam edeceğimize inanıyorum" ifadelerini kullandı. ESBAŞ Restoran'da düzenlenen yemekte konuşan Güler, "İzmir, gerek lojistik gerekse nitelikli işgücü açısından yabancı yatırımcıların yoğun ilgisini çekiyor. Gaziemir'deki Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ) ve Menemen'deki İzmir Serbest Bölgesi'nin (İZBAŞ) ardından Bergama'da yapımı devam eden Batı Anadolu Serbest Bölgesi'nden (BASBAŞ) sonra Menemen’de kurulacak yeni bir serbest bölge ile İzmir serbestleşen bir kent olarak katma değeri yüksek ürünlerle ülke ekonomisine çok daha fazla değer katacak" dedi.

'YÜZDE 13 BÜYÜME'

Türkiye sanayisinin de gazetecilik gibi zor günler yaşadığını vurgulayan Faruk Güler, "Önümüzdeki yıl dünya ticaretinin yüzde 45-50 arasında küçüleceği belirtiliyor. Avrupa ve Birleşik Krallık'ta resesyon olacağı tahmin ediliyor. 2023 hem ticaret hem de büyüme noktasında daha da azalacak. Türkiye de bundan mutlaka etkilenecek. Fakat ESBAŞ pandemide de büyüyerek farklı olmayı başardı. 2022'de de ticaretimiz yüzde 12.5 büyüyerek 5.3 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştı. Bölgemizde ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 160'ı buldu. Bu da, ithal ettiğimizden 1.5 kat daha değerli ürünü yurtdışına satmışız demektir" şeklinde konuştu. 2022'de yüzde 18 büyüdüklerini anlatan Faruk Güler, yeni yılda da yüzde 11 civarında büyüyeceklerini tahmin ettiklerini söyledi. Batı Anadolu Serbest Bölgesi'nin de (BASBAŞ) açılmaya gün saydığını belirten Güler, "Böyle bir zamanda böylesi büyük bir yatırım yapıyoruz çünkü biz birlikte çalıştığımız sürece başarılarımızı devam ettireceğimize inanıyoruz" diye konuştu.

EMD İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan ise gazeteciliğin her geçen gün zorlaştığını söyleyerek, "Diğer yandan internet medyası her geçen daha fazla önem kazanıyor. Medyamızın da bu alanda önemli başarılara imza atacağına inanıyorum" dedi. Basın özgür olmadıkça toplumun da özgür olamayacağını vurgulayan Demircan, "Gazetecilik suç değildir. İnanıyorum ki sektörümüz özgürlükler açısından çok daha iyi günler yaşayacak. Yeter ki demokrasi ve basın özgürlüklerini daha fazla geliştirip sahip çıkalım. Çükü gazeteci özgür değilse, aslında sen de özgür değilsin. Tarafsız bir basının yapacağı doğru haberlerin, ülkemizin yatırım ve istihdam ortamını arttırıp ekonominin geleceğine de yön vereceğini unutmamalıyız" ifadelerini kullandı.

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.