HABERLER

HPT FİRMASI MÜDÜRÜ ÖZER KÜÇÜKGÖL İLE RÖPORTAJ

HABERLER

HPT FİRMASI MÜDÜRÜ ÖZER KÜÇÜKGÖL İLE RÖPORTAJ

HPT FİRMASI MÜDÜRÜ ÖZER KÜÇÜKGÖL İLE RÖPORTAJ
01 EYL
Haberi Paylaş :

Firmanızın Türkiye’deki ve dünyadaki konumu nedir?

Firmamız 1996 yılından bu yana Ege Serbest Bölgesinde otomotiv yan sanayi konusunda faaliyet göstermektedir. Avrupa ve Kuzey Amerika'ya tahrik mili üretimi yapan HPT Hartner, ağırlıklı olarak üretiminin büyük bölümünü Almanya’ya ihraç etmektedir.

 

Firmanızın kuruluşundan bugüne gelişmesine ilişkin bilgi verir misiniz?

Firmamız, müşteri beklentilerini, ileri teknoloji ve gelişmeleri sürekli takip ederek, kalitemizi ve verimliliğimizi arttırmayı ve sektöründe takdir edilen bir firma olmayı amaç edinmiştir. Kuruluşundan bu yana, makina parkında sayısal ve işlevsel artışlarla farklı fonksiyonlara sahip tahrik millerinin üretimi sağlayan firmamızda yıllar itibariyle istihdam artışı sağlanmıştır. Ege Serbest Bölgesinde 1000 m2 alanda faaliyet gösteren HPT firması 2014 yılında K/H makinayı kurmuştur. Bölgedeki firmalara ve iç piyasaya yönelik 500 m2 alanda üretim yapan ikinci firmamız, talep üzerine otomotiv yan sanayi sektörüne yönelik otomotiv yedek parça üretimi yapmaktadır. 

 

Firmanızın üretim, istihdam ve yatırım verilerini değerlendirir misiniz?

Yeni makinalar ve kalite kontrol ölçüm ekipmanlarının yıllık bazda planlamasıyla satın alma işlemleri gerçekleşmiştir. Artan kapasiteyle birlikte ürün çeşitliliğinde ve yıllık bazda üretim adetlerinde artış sağlanmıştır. Bu da istihdamın artmasında olanak sağlamıştır. Üç vardiya halinde çalışan firmamızda 2014 Ağustos ayında istihdam 60 kişiye yaklaşmıştır.

 

Ege Serbest Bölgesinde faaliyet göstermek, size ne gibi avantajlar sağlıyor?

Serbest Bölgeler kuruluş amaçlarına bağlı olarak firmalara önemli avantajlar sağlamaktadır. Yurt dışından satın alınan makine, hammadde gibi teknik tedarikler hızlı bir şekilde ve daha karlı satın alınabilmektedir. Ayrıca serbest bölgelerin vergi avantajları firmalar için oldukça caziptir.

 

Ülkeye yatırım yapan yabancı firmaların serbest bölgelere bakışı nasıl?

Yabancı sermayeli firmaların serbest bölgelere bakış açısı olumlu olmakla birlikte, ülke ekonomisinin istikrarlı olması halinde talep artabilir. 

 

2014 yılının başından bu yana baş gösteren ekonomik gelişmeler firmanızı nasıl etkiliyor? Bu durum yatırımlara nasıl yansıyor?

Firmamızın Türkiye ile ticari faaliyeti bulunmamaktadır. Çalışanlarımızın ülke ekonomisine bağlı olarak özel hayatlarında kredi kart borçları sebebiyle, az miktarda ücret artışları ile iş değiştirmeleri gerçekleşmektedir. 

 

Sosyal sorumluluk çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yoğun işlerimizin yanı sıra EBSO Otomotiv Yedek Parçası Meslek Komitesi üyeliği ile EBSO Meclis üyesiyim. Ayrıca Alman Konsolosluğuna bağlı İzmir Alman Okulu Dernek Başkan Yardımcısı olarak çalışıyorum. Okul, Ankara Almanya Büyükelçiliği Özel Okulunun İzmir şubesidir ve 2008 yılında kurulmuştur. Halen İzmir’in tek Alman okuludur. Almanca eğitim veren ve Federal İdare Dairesi, Yurtdışı Eğitim ve Öğretim Merkezi tarafından kabul gören ve buna göre desteklenen İzmir Alman Okulu 140. Alman Yurt dışı Okulu olarak Almanya Federal Cumhuriyetinin dış kültür ve eğitim politikasının amaçlarını izlemektedir.

 

 

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.