HAKKIMIZDA

HAKKIMIZDA

HAKKIMIZDA

CEO'NUN MESAJI

İzmir bugün 4 milyona ulaşan nüfusuyla ve 8.500 yıllık geçmişiyle, asırlar boyu dünyada üretim ve ticaretin en önemli merkezlerinden biri olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Ege Serbest Bölgesinin kuruluşuna başlandığı 1990 yılında 40.000 nüfuslu bir köy olan Gaziemir ise, bugün 150.000’e yaklaşan nüfusuyla Türkiye’nin en hızlı gelişen ve kalkınan ilçesi durumundadır.

Bugün Türkiye’de 19 serbest bölge faaliyette olup, yıllık yaklaşık 30 milyar doları aşan ticaret hacmiyle Türkiye’nin dış ticaretinde yaklaşık %5 paya sahiptir.

Ege Serbest Bölgesi, gerek yaklaşık 6 milyar dolar yıllık ticaret hacmi ve gerekse 25 bin kişiyi aşan istihdamı ile Türkiye’nin en büyük serbest bölgesi ve ihracat üslerinden biridir.

Ege Serbest Bölgesi'nde faaliyet gösteren firmalar ülkemizin inovasyon kültürünün gelişmesine ve yeni fikirlerin işe dönüştürülerek ekonomiye kazandırılmasına katkıda bulunmaktadır. Bunun en önemli göstergesi ihracat ve ticaret hacmidir.

Türkiye’de ihracatın kg fiyatı son üç yılda ortalama 1,33 USD olarak gerçekleşmiştir. Bu oranı yukarı seviyelere yükseltmek son derece zor ve meşakkatlidir zira bu hedefe ulaşabilmek için teknoloji yoğun sektörlerde yatırım gerekmektedir. Ege Serbest Bölgesinde ihracatın kg fiyatı son üç yıl verilerine göre ortalama 8,92 USD olarak gerçekleşmiştir.

ESBAŞ olarak geçmiş başarılarımızla övünüyor, gurur duyuyoruz. Bugüne kadar yaptıklarımız, yapacaklarımızın da göstergesi olacaktır. Bizler, Ege Serbest Bölgesi'nin kurucusu Kaya Tuncer’in hayalini gerçekleştirerek ESBAŞ’ı daha nice yıllar yaşatabilmek için, başarılarımızı arttırarak devam ettireceğiz.

Bu amaca ulaşabilmek için hepimiz, en üstün iş neticelerini çıkarmak üzere çalışacağız. Mükemmellik yolunda her gün yeni bir adım atacağız. Cesurluk, Kararlılık, Etik Olmak, Müşteri Odaklılık, İnsan Odaklılık, Yenilikçilik ve Sürdürülebilirlik ilkelerimiz bizlere her zaman yol gösterecektir.

Bize olan güvenleri için hissedarlarımıza, iş ortaklarımıza, Bölgede faaliyet gösteren ve göstermeye aday tüm firmalara ve özverili gayretleri için tüm ESBAŞ çalışanlarına bu vesileyle teşekkürü bir borç bilir, daha nice başarılı yıllar geçirmemizi dilerim. 

Dr. Faruk Güler
ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı

ESBAŞ’IN TARİHİ

ESBAŞ’IN KURUCUSU KAYA TUNCER

ESBAŞ’ın ve Ege Serbest Bölgesinin kurucusu merhum Kaya TUNCER, 1989 yılında ESBAŞ’ı kurarak, Ege Serbest Bölgesinin gelişimi için kolları sıvadı. 25.000 kişinin istihdam edildiği, her yıl yaklaşık 5 milyar doları aşan ticaret hacminin gerçekleştiği, çalışanlara tüm çağdaş sosyal imkanların sağlandığı, dünyanın örnek endüstri şehirlerinden birini yarattı.

Kaya TUNCER, dünyadaki 2 Uzay Kampından biri olan Uzay Kampı Türkiye’yi kurarak, 60 ülkeden 260.000’in üzerinde gencin bir araya gelmesini ve birbirlerini tanımalarını sağlamıştır. Uzay Kampı Türkiye, Ege Serbest Bölgesi içerisinde bulunmaktadır.

Kaya TUNCER, bir taraftan Ege Serbest Bölgesinin gelişimi için planlı ve programlı çalışmalarını sürdürürken, diğer taraftan da sosyal sorumluluk bilinciyle İzmir’e maddi manevi çok değerli katkılarda bulunmayı ihmal etmemiştir. Gaziemir gençliğine armağan ettiği Kapalı Spor Salonu, Gaziemir kadınlarına armağan ettiği Kadın Sığınma Merkezine olan katkıları, KİTVAK tarafından kurulan Misafirhaneye yaptığı maddi katkılar, İzmir EXPO 2020 organizasyonuna sağladığı maddi katkılar bunlardan bazılarıdır. Kaya TUNCER eğitim ve çalışma hayatı boyunca birçok ödül almıştır.

ESBAŞ’ın ve Ege Serbest Bölgesinin Kurucusu merhum Kaya TUNCER, 7 Ocak 2012, Cumartesi günü aramızdan ayrılmıştır.

İyi insanlar asla ölmez. Türkiye ve İzmir, Kaya TUNCER’i şükranla ve minnetle anıyor.

deneme

YÖNETİM

PROFESYONEL YÖNETİM

ESBAŞ, 500 kişilik uzman kadrosuyla 1990 yılından bu yana Ege Serbest Bölgesinin kurulup işletilmesinden sorumludur. ESBAŞ'ın temel çalışma misyonu, Ege Serbest Bölgesindeki firmalarla işbirliği yapmak, firmaların temel ihtiyaçlarını verimli bir şekilde karşılamak ve bütün bölge firmalarının kendi iş hedeflerini başarıyla sürdürebildikleri uygun maliyetli, sorunsuz bir iş ortamı sağlamaktır. ESBAŞ, çalışmalarında çok sayıda ilke imza atarak dünyada 4 kalite belgesine sahip ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemine sahip ilk Türk Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi olmuştur.

Bu belge ile mevcut sistemini sürekli iyileştirmeyi hedefleyerek, kullanıcı firmalarına en yüksek faydayı sağlayacak hizmetleri sunmakta ve aday firmaların tercihlerini Ege Serbest Bölgesine yönlendirmektedir. ESBAŞ 3 Ekim 2012 tarihinde Türkiye Kalite Derneği ile "İyi Niyet Bildirgesi" imzalayarak, Ulusal Kalite Hareketine katılmıştır ve EFQM (Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı) mükemmellik modelinin uygulanması ile ilgili çalışmalara başlamıştır. Tüm çalışmalarının meyvelerini 2017 yılında toplamaya başlayan ESBAŞ, KalDer tarafından verilen Türkiye Mükemmellik Ödülünü alarak Türkiye'deki serbest bölgeler içinde bu ödüle sahip olan ilk serbest bölge olmuştur. 

FELSEFEMİZ

Vizyonumuz

 • Ege Serbest Bölgesini alanında Mükemmellik Merkezi yapmak,
 • Sürdürülebilir geleceğimizi sürekli iyileştirerek güvenceye almak.

Amacımız

Türkiye'de ve dünyada örnek gösterilen sanayi bölgesi kurucu ve işleticisi olarak, uzun dönemli ve sürdürülebilir kamu yararı sağlama bilinci ile faaliyetlerini mükemmellik felsefesi doğrultusunda sürdürerek;

 • Yüksek katma değer yaratan, ihracata yönelik üretim şirketlerini ülkemize ve bölgemize çekmek,
 • Paydaşlarının beklentilerini karşılamak veya aşmak,
 • Sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik kapsamında çalışmalar geliştirmek,
 • Yenilikçiliği odağına alarak paydaşlarına sunduğu değerleri sürekli geliştirip, çeşitlendirmek,
 • Türkiye ekonomisini destekleyici ve istihdamı arttırıcı faaliyetlerde bulunmaktır.

Kalite Politikamız

 • Çalışanların müşteri odaklı çalışma bilincine sahip olması,
 • Gözden geçirmelerle, tüm süreçlerimizi sürekli iyileştirmek,
 • Paydaşlarla karşılıklı yarara ve güvene dayalı ilişkiler geliştirmek,
 • Verimlilik arttırıcı faaliyetlerde bulunmak,
 • Yasalara ve standartlara uygun çalışmak,
 • Kalite bilincine sahip olmak.

Değerlerimiz

Tüm faaliyetlerimizi mükemmellik felsefesinin üzerine inşa eder, değerlerimiz ile yaşama geçiririz.

 1. Cesurluk
  Sahip olduğumuz bilgi ve tecrübeden aldığımız güçle işimizi cesurca yaparız.
 2. Kararlılık
  Hedeflerimize ulaşmak için kararlılık ve inançla çalışır, sabır ve azimle engellerin üstesinden geliriz.
 3. Etik Olmak
  Tüm ilişkilerimizde Etik ve Uyum ilkeleri çerçevesinde karar veririz.
 4. Müşteri Odaklılık
  Kendimizi paydaşlarımıza kapsamlı, sürekli ve güvenilir hizmetler sunmaya adarız.
 5. Yenilikçilik
  Yaratıcı fikirlerin ve bilginin sürekli olarak gelişmesini destekleriz.
 6. İnsan Odaklılık
  Tüm paydaşlarımıza ve bireylere değer verir, keyifli ve cazip bir çalışma ortamı yaratmak için tutkuyla çalışırız.
 7. Sürdürülebilirlik
  Paydaşlarımız ve ekosistem için sürdürülebilirliği tüm faaliyetlerimize entegre eder, çevre ve toplum için uzun vadeli değer yaratırız.

ESBAŞ Etik ve Uyum İlkelerimiz

Etik ve Uyum İlkelerimizi detaylı olarak incelemek için tıklayınız.

Politikalarımız

Politikalarımızı detaylı olarak aşağıdaki bağlantılardan inceleyebilirsiniz.

deneme

ESBAŞ'ın Kilometre Taşları

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.