HAKKIMIZDA

HAKKIMIZDA

HAKKIMIZDA

CEO'NUN MESAJI

İzmir bugün 4 milyona ulaşan nüfusuyla ve 8.500 yıllık geçmişiyle, asırlar boyu dünyada üretim ve ticaretin en önemli merkezlerinden biri olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Ege Serbest Bölgesinin kuruluşuna başlandığı 1990 yılında 40.000 nüfuslu bir köy olan Gaziemir ise, bugün 150.000’e yaklaşan nüfusuyla Türkiye’nin en hızlı gelişen ve kalkınan ilçesi durumundadır.

Bugün Türkiye’de 18 serbest bölge faaliyette olup, yıllık yaklaşık 20 milyar dolar ticaret hacmiyle Türkiye’nin dış ticaretinde yaklaşık %5 paya sahiptir.

Ege Serbest Bölgesi, gerek yaklaşık 4 milyar dolar yıllık ticaret hacmi ve gerekse 20.720 kişilik istihdamı ile Türkiye’nin en büyük serbest bölgesi ve ihracat üslerinden biridir.

Ege Serbest Bölgesi'nde faaliyet gösteren firmalar ülkemizin inovasyon kültürünün gelişmesine ve yeni fikirlerin işe dönüştürülerek ekonomiye kazandırılmasına katkıda bulunmaktadır. Bunun en önemli göstergesi ihracat ve ticaret hacmidir.

Türkiye’de ihracatın kg fiyatı son üç yılda ortalama 1,33 USD olarak gerçekleşmiştir. Bu oranı yukarı seviyelere yükseltmek son derece zor ve meşakkatlidir zira bu hedefe ulaşabilmek için teknoloji yoğun sektörlerde yatırım gerekmektedir. Ege Serbest Bölgesinde ihracatın kg fiyatı son üç yıl verilerine göre ortalama 8,92 USD olarak gerçekleşmiştir.

ESBAŞ olarak geçmiş başarılarımızla övünüyor, gurur duyuyoruz. Bugüne kadar yaptıklarımız, yapacaklarımızın da göstergesi olacaktır. Bizler, Ege Serbest Bölgesi'nin kurucusu Kaya Tuncer’in hayalini gerçekleştirerek ESBAŞ’ı daha nice yıllar yaşatabilmek için, başarılarımızı arttırarak devam ettireceğiz.

Bu amaca ulaşabilmek için hepimiz, en üstün iş neticelerini çıkarmak üzere çalışacağız. Mükemmellik yolunda her gün yeni bir adım atacağız. Cesurluk, Kararlılık, Etik Olmak, Müşteri Odaklılık, İnsan Odaklılık ve Yenilikçilik ilkelerimiz bizlere her zaman yol gösterecektir.

Bize olan güvenleri için hissedarlarımıza, iş ortaklarımıza, Bölgede faaliyet gösteren ve göstermeye aday tüm firmalara ve özverili gayretleri için tüm ESBAŞ çalışanlarına bu vesileyle teşekkürü bir borç bilir, ESBAŞ ve Ege Serbest Bölgesinin 30. yılını kutlar, daha nice başarılı yıllar geçirmemizi dilerim. 

ESBAŞ’IN TARİHİ

ESBAŞ’IN KURUCUSU KAYA TUNCER

ESBAŞ’ın ve Ege Serbest Bölgesinin kurucusu merhum Kaya TUNCER, 1989 yılında ESBAŞ’ı kurarak, Ege Serbest Bölgesinin gelişimi için kolları sıvadı. 20.500 kişinin istihdam edildiği, her yıl yaklaşık 4 milyar doları aşan ticaret hacminin gerçekleştiği, çalışanlara tüm çağdaş sosyal imkanların sağlandığı, dünyanın örnek endüstri şehirlerinden birini yarattı.

Kaya TUNCER, dünyadaki 2 Uzay Kampından biri olan Uzay Kampı Türkiye’yi kurarak, 60 ülkeden 260.000’in üzerinde gencin bir araya gelmesini ve birbirlerini tanımalarını sağlamıştır. Uzay Kampı Türkiye, Ege Serbest Bölgesi içerisinde bulunmaktadır.

Kaya TUNCER, bir taraftan Ege Serbest Bölgesinin gelişimi için planlı ve programlı çalışmalarını sürdürürken, diğer taraftan da sosyal sorumluluk bilinciyle İzmir’e maddi manevi çok değerli katkılarda bulunmayı ihmal etmemiştir. Gaziemir gençliğine armağan ettiği Kapalı Spor Salonu, Gaziemir kadınlarına armağan ettiği Kadın Sığınma Merkezine olan katkıları, KİTVAK tarafından kurulan Misafirhaneye yaptığı maddi katkılar, İzmir EXPO 2020 organizasyonuna sağladığı maddi katkılar bunlardan bazılarıdır. Kaya TUNCER eğitim ve çalışma hayatı boyunca birçok ödül almıştır.

ESBAŞ’ın ve Ege Serbest Bölgesinin Kurucusu merhum Kaya TUNCER, 7 Ocak 2012, Cumartesi günü aramızdan ayrılmıştır.

İyi insanlar asla ölmez. Türkiye ve İzmir, Kaya TUNCER’i şükranla ve minnetle anıyor.

deneme

YÖNETİM

PROFESYONEL YÖNETİM

ESBAŞ, 500 kişilik uzman kadrosuyla 1990 yılından bu yana Ege Serbest Bölgesinin kurulup işletilmesinden sorumludur. ESBAŞ'ın temel çalışma misyonu, Ege Serbest Bölgesindeki firmalarla işbirliği yapmak, firmaların temel ihtiyaçlarını verimli bir şekilde karşılamak ve bütün bölge firmalarının kendi iş hedeflerini başarıyla sürdürebildikleri uygun maliyetli, sorunsuz bir iş ortamı sağlamaktır. ESBAŞ, çalışmalarında çok sayıda ilke imza atarak dünyada 4 kalite belgesine sahip ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemine sahip ilk Türk Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi olmuştur.

Bu belge ile mevcut sistemini sürekli iyileştirmeyi hedefleyerek, kullanıcı firmalarına en yüksek faydayı sağlayacak hizmetleri sunmakta ve aday firmaların tercihlerini Ege Serbest Bölgesine yönlendirmektedir. ESBAŞ 3 Ekim 2012 tarihinde Türkiye Kalite Derneği ile "İyi Niyet Bildirgesi" imzalayarak, Ulusal Kalite Hareketine katılmıştır ve EFQM (Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı) mükemmellik modelinin uygulanması ile ilgili çalışmalara başlamıştır. Tüm çalışmalarının meyvelerini 2017 yılında toplamaya başlayan ESBAŞ, KalDer tarafından verilen Türkiye Mükemmellik Ödülünü alarak Türkiye'deki serbest bölgeler içinde bu ödüle sahip olan ilk serbest bölge olmuştur. 

FELSEFEMİZ

Vizyonumuz

 • Ege Serbest Bölgesini alanında Mükemmeliyet Merkezi yapmak,
 • Uzun vadeli geleceğimizi sürekli büyüyerek ve gelişerek güvenceye almak.

Amacımız

Uzun dönemli ve sürdürülebilir kamu yararı sağlama bilinci ile Türkiye’nin ve dünyanın örnek bir sanayi bölgesi olarak;

 • Paydaşlarımızın beklentilerini mükemmellik yaklaşımıyla karşılamak,
 • Türkiye ekonomisine destek olmak ve istihdamı arttırmak amacıyla yabancı yatırımcıları Türkiye’ye çekecek çalışmalar yapmak,
 • Yüksek teknoloji uygulamalı, çevreye duyarlı, ihracata yönelik üretim ile ticaret şirketlerini faaliyet alanımıza çekmek,
 • Sosyal sorumluluk kapsamındaki çalışmalarımızı geliştirmek,
 • Hizmetlerimizi çeşitlendirerek sürekli geliştirmek

Kalite Politikamız

 • Müşteri odaklılık ve bu yönde çalışan bilinci,
 • Gözden geçirme, sürekli gelişim ve iyileştirme,
 • Paydaşlarla karşılıklı yarara ve güvene dayalı ilişkiler,
 • Verimlilik,
 • Yasal şartlara ve standartlara uyum,
 • Kalite bilinci.

Değerlerimiz

Tüm faaliyetlerimizi mükemmellik felsefesinin üzerine inşa eder, değerlerimiz ile yaşama geçiririz.

 1. Cesurluk
  Sahip olduğumuz bilgi ve tecrübeden aldığımız güçle işimizi cesurca yaparız.
 1. Kararlılık
  İşlerimizi yaparken, ilişkilerimizi koruyarak; sabır ve azimle engellerin üstesinden geliriz. Hedeflerimize ulaşmak için kararlılık ve inançla çalışırız.
 1. Etik Olmak
  Paydaşlarımızla olan ilişkilerimizde sahip olduğumuz etik kurallarımızla ahlaki mükemmelliği her şeyin üstünde tutarız.
 1. Müşteri Odaklılık
  Kendimizi, mevcut ve potansiyel müşterilerimize kapsamlı, sürekli ve güvenilir hizmetler sunmaya adarız.
 1. Yenilikçilik
  Bilgi birikimi ve verimliliğin sürekli geliştirildiği, yenileşim ve yaratıcılığın zengin olduğu bir ortam yaratırız.
 1. İnsan Odaklılık
  İşimizi yaparken çalışanlarımız dâhil tüm paydaşlarımızla ilişkilerimizi insani değerler çerçevesinde yürütürüz.

ESBAŞ Etik ve Uyum İlkelerimiz

Etik ve Uyum İlkelerimizi detaylı olarak incelemek için tıklayınız.

Politikalarımız

Politkilarımızı detaylı olarak aşağıdaki bağlantılardan inceleyebilirsiniz.

deneme

ESBAŞ'ın Kilometre Taşları

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.