YATIRIM AVANTAJLARI

GENİŞ ÇAPLI VERGİSEL AVANTAJLAR

YATIRIM AVANTAJLARI

GENİŞ ÇAPLI VERGİSEL AVANTAJLAR

GENİŞ ÇAPLI VERGİSEL AVANTAJLAR

Ege Serbest Bölgesinde üretim yapan firmalar;
Kurumlar vergisinden muaftırlar.
Bir yıl içerisindeki üretimlerinin %85’i ve üzerini aynı yıl içerisinde ihraç etmeleri durumunda çalışanların gelir vergisinden muaftırlar.
Ayrıca bütün firmalar için;
Herhangi bir fiyat ya da kalite kısıtlamasına tabi değildirler.
Serbest Bölgeler Türkiye ve AB arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasının bir parçası olarak kabul edilmiştir ve Ege Serbest Bölgesinde üretilen mallar A.TR belgesi düzenlenmesi halinde AB üyesi ülkelere serbest olarak gönderilebilir. Ayrıca Türkiye’de gümrük vergisine tabi olan Gümrük Birliği dışında yer alan ülkelerden gelen ürünlere de Ege Serbest Bölgesine girişte herhangi bir gümrük vergisi uygulanmaz. Bununla birlikte 3. parti ülkelerden gelen ürünler Serbest Bölgeye geldikten sonra direk ya da üretimin bir girdisi halinde AB üyesi ülkelere gönderilecekse, bu durumda bu ürünlerle ilgili Telafi Edici Vergiler ödenmek zorundadır.
Ege Serbest Bölgesi gümrük hattının dışında kabul edildiğinden ötürü burada yapılan ithalatlar herhangi bir gümrük vergisi, kesintisi, özel tüketim vergisi vb. ithalat harcamalarına konu olmazlar.

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.