HABERLER

FARUK GÜLER: YENİ BİR BAŞARI HİKAYESİ YAZIYORUZ

HABERLER

FARUK GÜLER: YENİ BİR BAŞARI HİKAYESİ YAZIYORUZ

FARUK GÜLER: YENİ BİR BAŞARI HİKAYESİ YAZIYORUZ
02 NİS
Haberi Paylaş :

Dr. Faruk Güler, “ İzmir’in sahip olduğu potansiyeli, ülkemizin en çok ihtiyaç duyduğu şu dönemde ekonomiye yansıtması ise yeni yatırımlar için ihtiyaç duyulan nitelikli endüstriyel alanların kurulmasını gerektiriyor” dedi.

ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı, BASBAŞ CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Faruk Güler, Türkiye’nin yeni yatırım merkezinin Batı Anadolu’dan yükseleceğini dile getirdi. Türkiye’nin en çok değer üreten üçüncü kenti olan İzmir’in son 10 yıldır 10 milyar doların üzerinde yıllık ihracat gerçekleştirmesinin yanı sıra, bu süre zarfında sürekli dış ticaret fazlası vererek ülke ekonomisinde cari dengenin sağlanması konusunda stratejik rol oynayan kentlerin başında geldiğine dikkat çeken Faruk Güler, “ Ancak, güçlü ekonomisi, üretkenliği, büyüme hızı, rekabet gücü, ihracatı, sahip olduğu sermaye büyüklüğü, işgücünün niteliği ve lojistik üstünlükleri düşünüldüğünde, kentin ülke ekonomisine çok daha fazla katma değer sunabileceği bir gerçek” dedi.

Nitelikli Endstri Bölgesi

“Türkiye’nin önemli bir liman şehri olarak gelişmesini sürdüren İzmir, son yıllarda kara ve demir yolu bağlantıları ile daha da güçlü hale gelen lojistik üstünlüğünü, ancak yeni nitelikli endüstriyel alanlar yaratarak yatırım ve dolayısıyla ekonomik büyümeye yansıta bilecektir” diyen Dr. Faruk Güler, “ İşte bu noktada biz BASBAŞ tüzel kişiliği üzerinden İzmir’e tarihi bir fırsat sunuyoruz ve yeni bir başarı hikayesi yazıyoruz. Deniz, kara ve demir yolu bağlantılarının kesiştiği, 1915 Çanakkale Köprüsü ile Anadolu’dan Avrupa’ya en hızlı ulaşım imkanına kavuşan bölge olan Bergama’da kurulacak Batı Anadolu Serbest Bölgesi, yerli ve yabancı yatırımcının istediği tüm avantajları sunabileck özelliklere sahip, nitelikli bir endüstri bölgesi olarak faaliyete geçiriliyor” ifadelerini kullandı.

20 Bin Kişiye İş İmkanı

Batı Anadolu Serbest Bölgesinin yaklaşık 2.5 milyon metrekare büyüklükte olacağını aktaran Dr. Faruk Güler, şu bilgileri verdi: “ türkiye’nin yeni serbest bölgesi, daha ok yüksek katma değer ve istihdam yaatan sektörleri çekmek, ekonomiye maksimum fyda sağlayacak. Tamamlandığında 20 bin kişiyi  doğrudan istihdam edecek ve yıllık 4 milyar doların üzerinde ticaret, 2 milyar doların üzerinde de ihracat sağlayacak olan Batı Anadolu Serbest Bölgesi, Türkiye’nin ikinci büyük liman bölgesi olan Aliağa limanlarına 30 dakika mesafede olması sayesinde yatırımcıya, ürünlerini dünya pazarlarına ulaştırma konusunda büyük kolaylık sağlayacak.”

Rekabet Gücünü Arttıracak

BASBAŞ’ın hedef yatırım alanları hakkında da değerlendirme yapan Dr. Faruk Güler, “ Yatarım alanı olarak seçilen yenilenebilir enerji sektörü bölgede kümelenerek, rekabet gücünü arttıracak. Rüzgar, güneş, jeotermal ve biokütle enerjileriyle yeşil hidrojene yönelik ekipman ve hizmet üreten firmaların elde edeceği avantajlar da izmir’in yenilenebilir enerji sektöründeki konumunu daha da güçlendirecek. Ayrıca Batı Andolu Serbest Bölgesinin diğer hedef sektörleri olan otomotiv, makine, elektrik-elektronik, yazılım ve bilişim, havacılık ve savunma sanayi, gıda işleme ve paketleme, kimye e tarım teknolojiler gibi sektörlerden yerli ve yabancı firmaların bölgede faaliyet göstermesi için gereken pazarlama ve tanıtım çalışmaları yapılacak” diye konuştu.

Gelişimin En İyi Tanığı Gaziemir

Ege Serbest Bölgesinin İzmir Gaziemir’de sağladığı hızlı gelişme gibi Batı Anadolu Serbest Bölgesinin de Berama, Kınık ve Dikili’de ekonomik hayatı hızla canladırcağına dikkat çeken Faruk Güler, “ Bölgenin çehresi değişeck. Bölge tam kapasiteye ulaştığında, dolaylı işlerle birlikte yaklaşık 200 binkişi iş ve aş sağlayacak. Adım adım burada büyük bir istihdam sağlanacak. İlk olarak makine, elektrik, metal işleme ve doğrama gibi sektörlerde iş yapanların işleri BASBAŞ’la birlikte hızlanacak. Dikili, Kınık ve Bergama’da büyük değişimler olacak. Yerel yönetimlerin yaşanacak gelişmelere uygun planlamaları şimdiden yapması gerekiyor. Özellikle Bergama'daki’sanayi sitesi hızlı birşekilde geliştirilmeli çünkü bu konuda çok üyük ihtiyaç doğacak. Yine BOSBİ’ye kurulacak olam meslek lisesi oluşacak istildam açığına hızlı bir şekilde kalifiye insan gücü yetiştirecek. Yarının ihtiyaçlarının ne olacağı bugünden belli. Biz bu ihtiyaçların neler olacağını Gaziemir’de yaşayarak deneyimledik ve orada da ihtiyaçları zamanında görerek, yaptığımız gerekli girişimler sonucunda gerek Ege Serbest Bölgesinin, gerek Gaziemir’in gelişmesi maksimum faydayı gördü ve elde edilebilecek en büyük katma değer sağlanarak ülke ekonomisine büyük fayda yaratılmış oldu. Şimdi BASBAŞ ile de bu bölge benzer gelişmeleri yaşayacak. Hep birlikte tüm bu gelişmelere hazırlıklı olmalıyız.

Tarihin En Yüksek Rakamı

Ege Serbest Bölgesi hakkında da bilgi veren Dr. Faruk Güler, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ege Serbest Bölgesi, dünyanın pamdemi, enerji darboğazı, tedarik ve navlun sorunları ile boğuştuğu 2021 yılında tarihi büyüme kaydederek, ülke ekonomisi açısından maksimum fayda sağladığı bir yılı geride bıraktı. Geçtiğimiz yıl Bölgedeki firmaların, 2021 yılında gerçekleştirdiği toplam ticaret hacmi yaklaşık 4.7 milyar dolarla son 8 yıldaki en yüksek seviyeye ulaşırken, ihracat ise yaklaşık 2.3 milyar dolarla son 10 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Firmaların toplam istihdamı ise 21 bin 300 kişiye çıkarak Ege Serbest Bölgesinin tarihindeki en yüksek rakama ulaştı. 2021 yılını bu şekilde tarihi büyüme ile kapatan Ege Serbest Bölgesi, yeni yıla da çok iyi bir başlangıç yaptı. Bölgenin ticaret hacmi yeni yılın ilk ayında yüzde 6.22 artarak aylık bazda 372 milyon doların üzerine çıktı. Bu bölgede son 3 yılın en iyi ocak ayı performansı olarak kayıtlara geçti. Ege Serbest Bölgesinin ticaret hacmi 2021 Ocak ayında yüzde 0.5, 2020 Ocak ayında ise yüzde 7.5 düşüş kaydetmişti. Ocaktaki yükseliş, bu yıl, 2021’de elde edilen rekor büyümenin de aşılacağına dair bizlere umut verdi.   

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.