HABERLER

ESBAŞ ULUSAL KALİTE HAREKETİNE KATILDI

HABERLER

ESBAŞ ULUSAL KALİTE HAREKETİNE KATILDI

ESBAŞ ULUSAL KALİTE HAREKETİNE KATILDI
03 EKİ
Haberi Paylaş :

Türkiye Kalite Derneği KalDer’in öncülüğünde yürütülen Ulusal Kalite Hareketine ESBAŞ da katıldı. 

 

Türkiye Kalite Derneği KalDer’in öncülüğünde yürütülen Ulusal Kalite Hareketi (UKH), Türkiye’nin kendi alanında öncü kuruluşlarının katılımı ile hızla büyüyor. Son olarak ESBAŞ,  düzenlenen törenle Ulusal Kalite Hareketine katıldı. KalDer tarafından 1998’de, ulusal “kalite” bilincinin yaratılması, geliştirilmesi ve toplam kalite yönetimi ile Mükemmellik Modeli uygulamalarının yaygınlaştırılması amacı ile başlatılan Ulusal Kalite Hareketi, son olarak ESBAŞ’ın da katılımıyla daha da güçlendi. 

 

İyi Niyet Bildirgesi İmza Töreni ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mary Tuncer ve KalDer Yönetim Kurulu Başkanı A.Hamdi Doğan’ın katılımıyla, ESBAŞ Teknoloji Merkezi Konferans Salonunda 3 Ekim 2012 tarihinde gerçekleşti.  

 

İmza töreninde konuşan ESBAŞ Yönetim Kurulu Mary Tuncer, Türkiye Kalite Derneği ile ESBAŞ’ın tanışıklığının 10 yılı geçtiğini, bu süre zarfında çeşitli etkinliklerde ve gönüllü çalışmalarda KALDER ile işbirliği içinde olduklarını belirtti. Ayrıca ESBAŞ’ın dört kalite sistemini uygulayan dünyanın ilk serbest bölgesi olduğunu ifade eden Mary Tuncer, “ESBAŞ olarak, dünyadaki tüm serbest bölgeler içerisinde, mükemmeliyet konusunda örnek çalışmalarımız olduğundan dolayı gurur duyuyoruz” dedi. Ege Serbest Bölgesinde 225 firmanın faaliyet gösterdiğini ve 20 bin 300 kişinin istihdam edildiğini dile getiren Tuncer, “Burada mükemmelliği aramanın ilk yolculuğu olan Ulusal Kalite Hareketine katıldık ve İyi Niyet Bildirgesine imza attık. Bu imzanın bölgemize örnek olmasını diliyorum. ESBAŞ'ın kurucusu olan eşim Kaya Tuncer de hayatta olsaydı eminin o da çok memnun olurdu. Kendisi tüm faaliyetlerimizde kaliteli hizmet vermemizi isterdi” dedi. 

 

EFQM Mükemmellik Modeli ile ESBAŞ’ın, yönetim yapısı, insan kaynakları, iş stratejileri ve iş birlikleri geliştirmesinde katkı sağlayacaklarını belirten A. Hamdi Doğan,  bu modelin Avrupa’da ve dünya’da da birçok ülke tarafından kullanılmakta olduğunu ifade etti. Ayrıca KalDer’in ulusal işbirliği ortağı olduğu, Avrupa Kalite Yönetim Vakfının EFQM Modellik Modeli ile kurumlar kendi “Özdeğerlendirmelerini” yaparak, kuruluşun güçlü, iyileştirmeye açık alanlarını belirlenebilmesi ve gerçekleşen ilerlemenin periyodik olarak ölçülebilmesi sağlanıyor dedi. 

 

KalDer Yönetim Kurulu Başkanı A. Hamdi Doğan, “ESBAŞ mükemmellik yolculuğuna çok önceden başladı. Toplumsal katkı, alanların etkin kullanımı, çevreye saygı ve atıkların değerlendirilmesi konusunda çıktıkları yolda başarılı bir şekilde ilerleyen ESBAŞ yolculuğumuz imza ile taçlandırdı. Eğer kurumlar yönetim kalitesini yükseltmezse hep geride kalır. ESBAŞ bu konuda şemsiye görevini görmeli, diğer şirketlere de örnek olmalıdır. Bu yolculuğun sonucunda bir ödül var. Bu ödül bu yol için bir amaç değil, bir araç olarak görülmelidir ” diye konuştu.

 

Özdeğerlendirme ile kuruluşlar; ne durumda olduklarını öğrenme ve yönetim kalitelerini artırma fırsatı buluyorlar. Ülke genelinde yaşam kalitemizin iyileştirilmesi için, holdinglerden kobilere, üretimden hizmete, eğitimden sağlık ve diğer kamu hizmetlerine, yerel yönetimlere, Sivil Toplum Kuruluşlarına kadar her kurum ve kişinin sorumluluğu var. ESBAŞ’ın mükemmel olmak yolunda çabaları toplum için en anlamlı değerlerden biridir. Sonuçları doğrudan insan hayatına yönelik etkileri olacak çalışmalar, yaşam kalitesi açısından en büyük kazanım ve güvencelerimizden biri olacaktır. Mükemmellik Modeli kullanımı yaygınlaştıkça, daha çok kuruluş sürekli öğrenen ve gelişen kurumlara dönüşecek ve Türkiye’nin geleceği daha sağlam temellere oturacaktır.” dedi. 

 

 

 

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.