HABERLER

ESBAŞ’TA AMERİKA’DAN GELEN İŞ ADAMLARI HEYETİNE “TÜRKİYE’DE İŞ YAPMAK” PANELİ DÜZENLENDİ

HABERLER

ESBAŞ’TA AMERİKA’DAN GELEN İŞ ADAMLARI HEYETİNE “TÜRKİYE’DE İŞ YAPMAK” PANELİ DÜZENLENDİ

ESBAŞ’TA AMERİKA’DAN GELEN İŞ ADAMLARI HEYETİNE “TÜRKİYE’DE İŞ YAPMAK” PANELİ DÜZENLENDİ
03 NİS
Haberi Paylaş :

Amerikan Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarlığı ile Amerikan Turkish Council (ATC) işbirliğinde, 3-7 Nisan 2017 tarihleri arasında ulaşım teknolojileri alanında faaliyet gösteren 11 Amerikan firmasından yetkililerin de bulunduğu ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen toplam 29 kişilik heyete ESBAŞ’ta panel düzenlendi.

4 Nisan tarihinde ESBAŞ’a davet edilen ve “Türkiye’de İş Yapmak” konunu panele katılan heyete, ABD Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi John Fay ve American Turkish Council Başkanı Howard Beasey başkanlık etti.

ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler’in ev sahipliğinde Ege Serbest Bölgesinde bir araya gelen heyete, önce Ege Serbest Bölgesi turu verilerek bölge ile ilgili son gelişmeler anlatıldı. Ardından ESBAŞ Teknoloji Merkezi Konferans Salonuna gelen heyete ESBAŞ Yürütme Kuruşu Başkanı Dr. Faruk Güler bir Hoş geldiniz konuşması yaptı. Konuşmasında ESBAŞ’ın ATC ile 1995 yılından bu yana süre gelen yakın ilişkilerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Güler, Bölgede faaliyet gösteren yabancı yatırımcılar hakkında bilgi vererek Ege Serbest Bölgesinin genişleme alanında ABD’li firmaların yatırım yapmasını sağlamak amacı ile genişleme arazisi ile ilgili yaptıkları çalışmaları anlattı. Güler  ‘Türkiye’nin çeşitli sektörlerde yatırım yapmak isteyen yabancı firmalar için çok cazip bir yer olduğunu, sahip olduğu özel ve önemli coğrafi konum sebebiyle Avrupa, Orta Doğu ve Asya’ya bir köprü niteliğinde olduğunu belirtti. Türkiye’de yatırım yapmanın büyük avantajlar getirdiğini ve özellikle son dönemlerde Türk hükümeti tarafından verilen teşviklerin yatırımcılar için cazip imkanlar sunduğunu belirterek firmaları Türkiye’de yatırım yapmaya davet etti. Güler, hem Avrupalı hem ABD’li yatırımcı firmaların Türkiye’ye olan ilgilerinin devam ettiğini söyledi.

Ege Serbest Bölgesini alanında lider bir endüstri bölgesi yapmak için mükemmellik yolunda her gün yeni bir adım attıklarını sözlerine ekleyen Güler, Mayıs ayında ABD’de düzenlenecek ATC Konferansında ESBAŞ ve Ege Serbest Bölgesinin tanıtımını yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Dr. Güler’in ardından söz alan ATC Başkanı Howard Beasey Türkiye’ye gerçekleştirdikleri iş ziyareti nedeni ile İzmir’de ve ESBAŞ’ta bulunmaktan ve Türkiye’deki serbest bölgeler içerisinde en yüksek ticaret hacmi ile istihdam ve ihracata sahip olan Ege Serbest Bölgesinin gelişmelerinden çok etkilendiğini belirtti. ABD ile Türkiye arasındaki ikili iş ilişkilerinin gün geçtikçe artan bir ivme ile devam ettiğini belirten Beasey, Amerika ve Türkiye birçok açıdan önemli ilişkilere sahip ve bunun daha da güçlenmesi için her iki ülkenin ilgili taraflarının daha çok çalışması gerektiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından ABD Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi John Fay’in Moderatörlüğünde “Türkiye’de İş Yapmak” konulu bir panel düzenlendi.

Panele katılan Kale Holding Başdanışmanı Yalçın Yılmazkaya “Sürdürülebilir Uzun Soluklu Ortaklıklar, Neden Olduğu Zorluklar ve Sağladığı Fırsatlar”  konusunda katılımcılara bilgi verdi. Ardından söz alan Ege Serbest Bölgesinde faaliyet gösteren ABD’li Gates Endüstriyel firması Ülke Finansman Direktörü Ebru Yereli  “Türkiye’de Operasyona Başlamak” ile ilgili deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. ABD’li bir diğer ESB firması olan Delphi Diesel’in Fabrika Müdürü Erkan Zorlu ise “Pazarda Uzun Yıllara Dayanan Deneyimler” konusunda katılımcılara bilgi verdi. Panelin son konuşmacısı olarak söz alan KPMG & İzmir TABA Başkanı Halil Bağdınlı “Türkiye’de Ticarette Yasal  Düzenlemeler ve Pratik Öneriler” başlığı altında bir sunum yaptı.

Programı ilgi ile izleyen heyet katılımcıları Türkiye’ye yatırım yapmak konusunda kısa zamanda birçok bilgiye sahip oldukları için çok memnun olduklarını belirttiler. Konuşma ve sunumların ardından gerçekleşen soru-cevap kısmında iş adamlarının Türkiye’de yatırım yapma konusundaki soruları firma yetkilileri ve Dr. Faruk Güler tarafından cevaplandırıldı. Programa katılarak ikili görüşme yapma imkanı buldukları İzmir’de faaliyet gösteren ABD’li firmaların referanslarından çok etkilendiklerini belirten heyet yetkilileri, Ege Serbest Bölgesindeki ABD’li firmalardan ve ESBAŞ’ın yatırım çekme başarısından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.