HABERLER

EGE SERBEST BÖLGESİ 30 YAŞINDA

HABERLER

EGE SERBEST BÖLGESİ 30 YAŞINDA

EGE SERBEST BÖLGESİ 30 YAŞINDA
14 AĞU
Haberi Paylaş :

Türkiye’nin yüksek teknoloji merkezi olması hedefiyle kurulan Ege Serbest Bölgesinin, bugün resmi olarak faaliyete geçişinin tam 30. yılını kutluyoruz. Merhum Kaya Tuncer, 14 Ağustos 1990 tarihinde, Ege Serbest Bölgesi faaliyete geçerken, burasının ülke ekonomisine katma değer katan, yüksek teknoloji transferi sağlayan, istihdam yaratan ve ihracatı arttıracak bir üretim merkezi olması hayalini kurmuştu. 30. Yılımızı kutladığımız bugün, kurucumuzun bu hayalini gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. 30 yılda, toplamda yaklaşık 80 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleştiren, yıllık 4 milyar dolarlık ticaret hacmi ve 20 bin 500 kişiye ulaşan istihdam sayısı ile Ege Serbest Bölgesi, ulaştığı bu rakamlarla Türkiye’nin en büyük serbest bölgesi olmanın verdiği özgüveni taşıyor. Ulaşılan bu başarıda Yönetim Kurulu Başkanımız Mary Tuncer’in de, ESBAŞ’ın kuruluşunun ilk gününden bu yana, çok büyük ve önemli katkıları olmuştur.

ESBAŞ uyguladığı model ile yüksek katma değerli ihracat yapan yabancı yatırımcı çekmekteki başarısı ve ihracatta sağladığı gelişmelerle Ege Serbest Bölgesinin Amerika, Asya, Afrika ve Avrupa’daki birçok ülke tarafından model olarak alınmasını sağladı.

Kurucumuzun bize emanet ettiği ESBAŞ’ı ve Ege Serbest Bölgesini, yine onun belirlediği ilke ve değerlerle yöneterek, 30 yılda sınırlarına sığmayan büyüklüğe kavuşturmuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dünyadaki iki uzay kampından biri olan, Uzay Kampı Türkiye’yi de Ege Serbest Bölgesinde kurup çalıştıran ESBAŞ, günümüze kadar 60’ı aşkın ülkeden 300 bin çocuk, genç ve yetişkini, son teknoloji ile donatılmış olan bu özel tesiste ağırladı.

Ege Serbest Bölgesi, katma değeri yüksek, teknolojik ürünleri üreten firmaların çoğunlukta olduğu bir bölge olmanın yanı sıra, havacılık ve savunma sanayi endüstrisine üretim yapan firmalar için de bir kümelenme merkezi haline gelmiştir. Bölgenin bu güce kavuşmasında, ESBAŞ’ın ev sahipliğinde gerçekleşen ve dünyanın en büyük firmalarının katıldığı uluslararası havacılık ve offset konferanslarının katkısı büyük olmuştur. ESBAŞ, bu hedef doğrultusunda Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği ve EÜ Meslek Yüksek Okulu Havacılık ve Uçak Sanayi Teknolojileri Programının kuruluşuna da öncülük etmiştir.

Otomotiv sektörüne üretim yapan çok sayıda global üreticinin bulunduğu Ege Serbest Bölgesi, sektördeki elektrikli otomobil teknolojisine geçişte ilklerin yer aldığı bir teknoloji üssü konumundadır.

ESBAŞ olarak, bir süredir İzmir’i ekonomik olarak ileriye taşıyacak sektör olacağına inandığımız bilişim sektörüne yoğunlaştık. Bu yönde yaptığımız pazarlama ve tanıtım çalışmalarının sonucu olarak, Ege Serbest Bölgesinde yazılımcı firmaların yoğunluğundaki artışı destekler mahiyette, Yazılım ve Bilişim Sanayicileri Kümelenme Derneğinin (YABİSAK) kuruluş çalışmalarını başlatmış bulunuyoruz. Kentin önde gelen paydaşlarını da bünyesinde barındıran YABİSAK’ın kuruluş çalışmaları da ESBAŞ’ın öncülüğünde yürütülmektedir.

ESBAŞ, Türkiye’nin üretim ve ihracat üssü haline getirdiği Ege Serbest Bölgesinde edindiği 30 yıllık deneyimle, ülke ekonomisine katkısını sürdürürken, bu süre zarfında şirket yönetimi anlamında da Türkiye’de örnek alınacak uygulamalar içinde bulunmuştur. 2017 KALDER Türkiye Mükemmellik Ödülü, 2018 PERYÖN Bağlılık ve Motivasyon Ödülü, 2020 GPTW ‘Türkiye’nin En İyi İşvereni Ödülü’ ve 2020 GPTW Ege Bölgesinin En İyi İşvereni Ödülü’nü alan şirketimiz, aksiyonlarında ve stratejik planlarında, hep çalışanlarını, ülkesini ve toplumu geliştirmeye yönelik, sürdürülebilir bir büyümeyi sağlayacak yöntem ve metotların arayışı içinde olmuştur.

Bu yaklaşımla, daha nice 30 yıllar ülke insanının refahını arttırmaya devam etme vizyonu ile çalışmalarını sürdürecek olan ESBAŞ’ın ve Ege Serbest Bölgesinin başarılarında katkısı olan, değerli paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz. 

ESBAŞ’ın ve Ege Serbest Bölgesinin başarılarında katkısı olan kullanıcı firmalara, bizlere her türlü desteği veren Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü, Ege Serbest Bölge Müdürlüğü ve Ege Serbest Bölge Gümrük Müdürlüğü yönetici ve personelleri başta olmak üzere tüm kamu personeline ve ESBAŞ çalışanlarına, bu yolda yanımızda olan tüm paydaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Bu başarı hikayesinin temellerini atan ve bu başarı hikayesini sürdürmemizde bize rehberlik eden değerlerimizi miras bırakan kurucumuz merhum Kaya Tuncer’i bir kez daha rahmetle yâd ediyoruz.

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.