HABERLER

ESBAŞ DÜNYA SERBEST BÖLGELER KONFERANSINA EVSAHİPLİĞİ YAPTI

HABERLER

ESBAŞ DÜNYA SERBEST BÖLGELER KONFERANSINA EVSAHİPLİĞİ YAPTI

ESBAŞ DÜNYA SERBEST BÖLGELER KONFERANSINA EVSAHİPLİĞİ YAPTI
13 ARA
Haberi Paylaş :

T.C. Ekonomi Bakanlığı himayelerinde ve Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş-ESBAŞ’ın ev sahipliğinde 10-11-12 Aralık 2013 tarihlerinde ESBAŞ teknoloji Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen 13’üncü Dünya Serbest Bölgeler Konferansına, dünyanın 32 ülkesinden 180 civarında teknokrat, bürokrat, yatırımcı ve yönetici katılarak, dünyada yeni dönemde serbest bölgelerin yerini konuştular.

 

Konferans süresince, katılımcılar, dünyanın değişen ve gelişen ekonomik şartları sürecinde, dünya Serbest Bölgeleri ve Özel Ekonomik Bölgelerinin yeni dönemde aldığı rolü detaylı bir şekilde değerlendirme imkanı buldular. 

 

Konferansa, Hindistan, Polonya, Rusya, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Nijerya, Rwanda, Costa Rica gibi ülkelerde faaliyet gösteren serbest bölgeler ve özel ekonomik bölgelerini temsilen katılan konuşmacılar, dünyanın farklı köşelerindeki serbest bölge uygulamalarına yönelik sunumlarında, katılımcılara ve otoritelere yeni dönemde serbest bölgeleri daha detaylı olarak tartışma ve değerlendirme fırsatı yarattı.

 

Konferansta konuşan Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk, serbest bölgelerin dünya ekonomisinde giderek artan bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Öztürk, Türkiye'deki serbest bölgelerde, 2012 yılında 23 milyar dolar olan ticaret hacminin 2013 Ocak-Ekim döneminde 18,8 milyar dolar olarak gerçekleştiğine dikkat çekti. Serbest bölgelerdeki ticaret hacmi içinde sanayi ürünleri payının yüzde 93,5 olduğunu belirten Öztürk, "sanayi ürünleri ağırlığını hizmet sektörüyle ve hizmet ticaretiyle artırmayı hedefliyoruz" dedi. Serbest bölgelerdeki ticaret hacminde ilk sırayı Ege Serbest Bölgesi'nin aldığını, sırasıyla Mersin Serbest Bölgesi, İstanbul Endüstri ve Ticaret Serbest Bölgesi ile Avrupa Serbest Bölgesi'nin Ege Serbest Bölgesini izlediğini belirten Öztürk, serbest bölgelerdeki istihdam sayısının önceki yıla göre yüzde 3,2 artışla 57 bin 88'e ulaştığını söyledi. Dünya Serbest Bölgeler Konvansiyonu Başkanı Graham Mather ise, ESBAŞ'taki zirve sayesinde dünyada yeni kurulan serbest bölgelere deneyimlerimizi aktarma fırsatı bulacağız." dedi.

 

ESBAŞ CEO’su Faruk Güler, 20 bini doğrudan, 100 bini dolaylı olmak üzere 120 bin kişinin ESBAŞ aracılığıyla geçimini sağladığına dikkat çekti. Güler, ESBAŞ'ın ticaret hacmi sıralamasında da Türkiye serbest bölgeleri arasında açık ara lider olduğunu ifade etti. Güler, "İhracatın ithalatı karşılama oranına baktığımızda yüzde 226'lık bir oranla ihracat fazlası veren, ülkenin son yıllarda büyüme hedefine paralel büyümesini gerçekleştiren bir serbest bölgeyiz" diye konuştu. ESBAŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Ekrem Demirtaş ise, Türkiye'nin 16 çeyrektir kesintisiz büyümesini sürdürdüğünü ifade ederek, Türkiye'nin yabancı yatırımcılar için sunduğu fırsatları anlattı. 

 

ABD Ulusal Dış Ticaret Bölgeleri Birliği Başkanı  Dan Griswold Amerika’da 174 adet Serbest Ticaret Bölgesinde 3200 firmanın faaliyet gösterdiğini, bu bölgelerde önde gelen sektörlerin elektronik, otomotiv, ilaç, petrokimya, makine, tekstil gibi sektörler olduğunu, 2012 yılında bölgelerden yurtdışına 70 milyar $’lık ihracat gerçekleştiğini belirtti. Griswold depolama ve üretim faaliyetlerinin gerçekleştiği serbest ticaret bölgelerinde malların vergisiz ortamda stoklandığını, üretim faaliyetlerinde gümrük vergisiz girdilerle üretim yapan firmaların global pazarlarda rekabet gücünün arttığını sözlerine ekledi.

Dubai Bilgi Köyü & Dubai Uluslararası Akademi Şehri Genel Müdürü Dr. Ayoub Kazim inovasyon ekonomilerinde nitelikli işgücünün önemini vurgulayarak, 2003 yılında büyüyen bilgi ekonomisi için yetenek geliştirmek amacıyla Dubai Bilgi Köyünü kurduklarını, yönetici arama, danışmanlık, değerlendirme ve mesleki eğitim de dahil olmak üzere insan kaynaklarına tüm alanlarda odaklandıklarını belirtti. Başarılı serbest bölgeler için en önemli kriterlerden birinin insan kaynağı olduğu vurgulayan Ayaub Kazim,  2007 yılında kurdukları Dubai Uluslararası Akademi Şehri projesiyle 37 uluslararası şube kampüsüne ev sahipliği yaparak, 10 ülkeden 20.000 den fazla öğrenciye hizmet verdiklerini sözlerine ekledi.

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.