HABERLER

ESBAŞ ÇOCUK YUVASINDA BİLİM ŞENLİĞİ

HABERLER

ESBAŞ ÇOCUK YUVASINDA BİLİM ŞENLİĞİ

ESBAŞ ÇOCUK YUVASINDA BİLİM ŞENLİĞİ
01 NİS
Haberi Paylaş :

ESBAŞ Çocuk Yuvasının 4-5-6 yaş grubu öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Yedinci Bilim Şenliği” 19 Şubat 2014 Çarşamba günü ESBAŞ Çocuk Yuvasında gerçekleştirildi. Şenliğe öğrencilerin ve öğretmenlerin yanı sıra Ege Serbest Bölgesinde çeşitli firmalarda çalışan veliler de bir hayli ilgi gösterdi. Çocuklar, münferit ve grup olarak hazırladıkları deney ve projelerini sergileyerek şenliği ziyaret eden katılımcılara detaylı olarak projelerini tanıttı.

5-6 yaş grubu çocuklarının “GEMS-Matematikte ve Bilimde Büyük Keşifler”programı kapsamında akıllı tahta ortamında “Mitler- Maskeler ve Tarihi Eserler” ile ilgili yaptıkları araştırma sonucu, kendi tasarladıkları ve atıklardan oluşturdukları proje, katılımcıların en çok ilgisini çeken projelerden biri oldu. (GEMS programı, fen ve matematik çalışmalarını, araştırma ve incelemeler yaparak, sanat, yaratıcı drama ve üç boyutlu maketler ile birleştirip sınıf ortamına taşıyarak, öğrenmeyi daha keyifli ve eğlenceli hale getirmek için uygulanan bir programdır.)

ESBAŞ Çocuk Yuvasında, GEMS programı içerisinde yer alan eğlenceli etkinliklerle, çocukların fen ve matematiğe ilgi duymaları sağlanarak, bilimsel düşünme yönteminin ilk temellerinin atılmasına çalışıldı. Çocuklara erken yaşlarda bilgiyi keşfetmenin önemi, bilginin somuttan soyuta geçişi ve bağlantılarını yaşayarak keşfedecekleri ortamlar yaratıldı. Bu deneyimleri kazanabilmeleri için seçilen birçok konu arasından 5-6 yaş grubu çocukları tarafından oylama yöntemiyle, GEMS programı içinde yer alan “Mitler- Maskeler ve Tarihi Eserler” konusu seçildi. Program farklı konulardan oluşan dört aşamayla sonuçlandırıldı. Programın her aşamasında tüm çocuklar aktif olarak görev aldı. Şenlikte ayrıca dünyadaki üç uzay kampından biri olan ve Ege Serbest Bölgesinde bulunan Uzay Kampı Türkiye eğitmenleri tarafından öğrencilere gezegenler, uzay mekiği ve robotları ile ilgili bilgiler aktarıldı.

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.