HABERLER

ESBAŞ ÇOCUK YUVASI ARTIK BİR EKO-OKUL!

HABERLER

ESBAŞ ÇOCUK YUVASI ARTIK BİR EKO-OKUL!

ESBAŞ ÇOCUK YUVASI ARTIK BİR EKO-OKUL!
01 EKİ
Haberi Paylaş :

ESBAŞ ÇOCUK YUVASI ARTIK BİR EKO-OKUL! 

Yuvamız 2014-2015 Eğitim Öğretim yılının başlamasıyla birlikte Eko Okullar Programına başvurdu ve kabul edildi. Programı yürütecek olan öğretmen ve öğrencilerimiz hemen bir  “Eko-Tim” oluşturdular ve iki yıl sürecek yoğun bir çalışma sonucu almayı hedefledikleri “Yeşil Bayrak Ödülü” için kolları sıvadılar, eylem planlarını oluşturdular. 

BU YIL EN SEVDİĞİMİZ RENK YEŞİL…

Temel amacı çevre eğitimi ile sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek olan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı  “Foundation for Environmental Education” (FEE)  ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV)’nın yürüttüğü bu programa ülkemizle birlikte 52 ülke destek veriyor.  
 

EKO-OKULLAR PROGRAMI NEDİR?

Çevre konusunda bilinç oluşturmak ve insanlarla birlikte tüm organizmaları etkileyen insan davranışlarını olumlu yönde değiştirebilmek düşüncesi ile ilköğretim okulları ve okul öncesi eğitim kurumlarında çevre okuryazarlığı oluşturarak bilincin artmasını, aynı zamanda da öğrenilenlerin hayata geçirilmesini amaçlayan uluslararası bir programdır.  

Çevre sorunlarının yoğun olarak gündeme gelmesiyle çevre eğitiminin önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Geleceğe yapılan en büyük yatırımlardan bir tanesinin çocuklarımıza verebildiğimiz eğitim ve bilinç olduğu düşünüldüğünde Eko-Okullar Programı büyük önem ve öncelik taşımaktadır. Eko-Okullar Programında yer alan öğrenciler hem çevre konularında bilgi edinir hem de sürdürülebilirliğin sosyal boyutuna da hizmet ederek ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını bu konularda bilinçlendirmede etkin rol oynarlar. 

Eko-Okullar Programının en önemli yönü çocukların çevre ile dost davranışlar sergileyerek, sürdürülebilir çevre kapsamında bilinçlenmesi hatta aileleri ve toplumun geri kalanına ulaşmak için çalışmalar gerçekleştirmeleridir. 

Eko-Okullar Programı çevre için yapılan kapsamlı bir okul aktivitesidir. Hem bir program hem de bir ödül planı olan bu uzun erimli programda alınan Yeşil Bayrak Ödülü’nün her iki yılda bir yenilenmesi gerekiyor.  
 

PROGRAMIN ÖĞRENCİYE FAYDALARI NELERDİR?

Öğrenciler, bir grup üyesidir ve yeni bir kimlik geliştirir. Grup çalışmalarında yer alarak katılımcı bir yapıya sahip olur. Sorunları tanıma, tartışma, karar verme ve çözüm üretme becerilerini geliştirir. Tüketim alışkanlıklarını değiştirir, savurganlık önlenmiş olur ve doğal kaynakları koruma bilincini arttırır.

ilgi gösteren herkese gönülden teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.