HABERLER

ESBAŞ BÜYÜYOR, GELİŞME ALANINDAKİ ZEYTİNLER YENİ YEŞİL ALANLAR YARATIYOR

HABERLER

ESBAŞ BÜYÜYOR, GELİŞME ALANINDAKİ ZEYTİNLER YENİ YEŞİL ALANLAR YARATIYOR

ESBAŞ BÜYÜYOR, GELİŞME ALANINDAKİ ZEYTİNLER YENİ YEŞİL ALANLAR YARATIYOR
11 ARA
Haberi Paylaş :

Doğaya ve çevreye önem veren ve 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesine sahip olan Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. ESBAŞ, bu konulardaki duyarlılığını ağaçlara ve yeşil alanlara sahip çıkarak göstermeye devam ediyor.

Bilindiği gibi Ege Serbest Bölgesi 1990 yılından bu yana, 2.200.000 metrekarelik alanda, Türkiye’nin mükemmellik merkezi olarak çalışmaya ve faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir.  Ege Serbest Bölgesinde halihazırda yaklaşık 18.500 kişi istihdam edilmekte olup, neredeyse %100 doluluk oranına ulaşmış bulunmaktadır. Geçtiğimiz aylarda T.C. Ekonomi Bakanlığının himayelerinde Ege Serbest Bölgesinin genişletilmesi ve ESBAŞ’ın faaliyet ruhsat süresinin uzatılması konusunda Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ile karşılıklı olarak bir ön protokol imzalanmıştır.

 

ESBAŞ, Ege Serbest Bölgesinin Büyükşehir Belediyesi imar planlarında 1987 yılından bu yana gelişme alanı olarak belirlenen alanın serbest bölgeye ilave edilmesi çalışmalarına başlamıştır. Bu alanda bulunan ve ESBAŞ’a ait olan parsellerdeki zeytin ağaçları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün izni ve İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde transplantasyon yöntemi ile taşınacaktır. Ege Serbest Bölgesinin gelişme alanında, ESBAŞ’a ait parseller içerisinde yer alan zeytin ağaçları tek tek ve özenle ağaçların kökleri ve dalları zarara uğratılmadan taşınacaktır. Taşınan zeytin ağaçları İzmir Büyükşehir Belediyesinin açık ve yeşil alanlarında değerlendirilecektir. Bilindiği gibi transplantasyon sayesinde kısa süre içinde büyük bitkilerle kaplı yeşil alanlar tesis edilebilmekte, böylece uzun yıllar bekleme zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.

ESBAŞ, geçtiğimiz yıllarda da Gaziemir Belediyesi ile yaptığı işbirlikleri çerçevesinde Sarnıç’ta bulunan piknik alanına ve Gaziemir’deki Dünya Çocukları Barış ve Dostluk Ormanına çok sayıda ağacın dikilmesini sağlamıştır. Ayrıca geçen sene yine Gaziemir’de bulunan ve yangın nedeni ile yok olan Pirenlik alanının Ege Serbest Bölgesi genişleme alanından taşıyarak dikimini yaptığı 100’ün üzerinde zeytin ağacı ile yeniden yeşil alan olarak kazanılmasını sağlanmıştır. Bu proje kapsamında transplantasyon yöntemi ile yerinden özel olarak sökülerek çıkarılan zeytin ağaçları ile küçük zeytin fidanları Gaziemir Belediye Başkanı Sn. Halil İbrahim Şenol ile Belediye çalışanlarının yanı sıra ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler ve ESBAŞ çalışanları tarafından toprakla buluşturulmuştur.

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.