HABERLER

ESBAŞ BERGAMA'DA YENİ BİR SERBEST BÖLGE KURMA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI...

HABERLER

ESBAŞ BERGAMA'DA YENİ BİR SERBEST BÖLGE KURMA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI...

ESBAŞ BERGAMA'DA YENİ BİR SERBEST BÖLGE KURMA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI...
03 EKİ
Haberi Paylaş :

T.C. Ekonomi Bakanlığı, Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ile Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi-ESBAŞ arasında, Batı Anadolu Serbest Bölgesi'nin kurulması ve işletilmesine yönelik bir ön protokol imzalandı. T.C. Ekonomi Bakanı Sn. Nihat Zeybekci’nin teşrifleri ile imzalanan protokol töreni 3 Ekim Salı günü iş dünyasından çok sayıda temsilcinin katılımı ile gerçekleşti.

Törende bir konuşma yapan ESBAŞ CEO’su Dr. Faruk Güler, ESBAŞ’ın serbest bölge kurup işletme konusundaki başarılı çalışmalarına Batı Anadolu Serbest Bölgesi'nde de aynen devam edeceğini belirtti. Dr. Güler sözlerine şöyle devam etti “Bizim için Serbest Bölge demek Türkiye için ihracat, büyüme, refah ve en önemlisi istihdam demektir. Türkiye’de 18 serbest bölgede çalışan 3 kişiden biri Ege Serbest Bölgesindedir. 37 şehrimizin ihracatının toplamı kadar ihracatımız bulunmaktadır. En fazla ihracat yapan onuncu şehir gibiyiz. Bölgedeki firmalar İzmir’in ihracat toplamının %22’si, Ege Bölgesi'nin toplam ihracatının da %11’i kadar ihracat gerçekleştiriyor. İhracatımızın kg değeri 8,58 USD. Almanya’nın ihracatının ortalama değeri ise 3,5 USD. Yani Ege Serbest Bölgesinde yüksek katma değerli ürünler üretiliyor” dedi. 

İstihdamın ve bölgesel gelişmenin önemine değinen Dr. Güler, “Ege Serbest Bölgesinde 20.300 genç ve yetkin çok değerli arkadaşımız görev yapıyor. Yeni kurulacak Serbest Bölgede de 20.000 civarında insanımız çalışacak. Burada yapılacak yatırımlar başta Bergama olmak üzere Ege Bölgesi'nin gelişimine de katkı sağlayacak. Bu Gaziemir’de de böyle gelişti, Bergama’da da böyle olacaktır” dedi.

Sözlerine Batı Anadolu Serbest Bölgesi'nde de Ege Serbest Bölgesi'nde olduğu gibi bilgi ve teknoloji içeren, yüksek katma değerli ürünler üreten yatırımcılara yer vereceklerini belirterek son veren Dr. Faruk Güler, “Türkiye’de orta gelir tuzağından kurtulmak ve refahımızı arttırmak için bu tür yatırımlara ihtiyacımız var. Biz, şehrimize yatırımcı çekmeye, ülkemizin kalkınmasına, işsizliğe çare olmaya, refah getirmeye ve bunun için de yatırım yapmaya talibiz. Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci bizim bunu yapabileceğimize inandı ve bugün burada yeni bir Serbest Bölge kurulması için ön protokolü imzalıyoruz. Kendisine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.