HABERLER

ESBAŞ’A ENERJİ TASARRUFLU TESİS

HABERLER

ESBAŞ’A ENERJİ TASARRUFLU TESİS

ESBAŞ’A ENERJİ TASARRUFLU TESİS
15 MAR
Haberi Paylaş :

Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş.’nin(ESBAŞ) yeni Gıda Üretim Fabrikasında günde yaklaşık 20 bin 500 çalışan için sıcak yemek üretiliyor. Bünyesinde dünyanın önde gelen firmalarını bulunduran Ege Serbest Bölgesinde halen 20 bin 500 kişi çalışıyor. Söz konusu çalışanların yemekleri de bölge içinde hazırlanıyor.

Bu kapsamda yeni bir üretim tesisi ihtiyacı üzerine bölgenin genişleme alanına 15 bin metrekare açık, 11 bin metrekare kapalı alana sahip bir tesis yapıldı. ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, salgının olumsuz etkilerine karşın Türkiye’nin en modern ve büyük yemek fabrikalarından birini tamamlamış olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Son Teknoloji

Dr. Faruk Güler,  “ Son teknolojiye sahip ekipmanlar ile ISO Kalite Sistemlerine uygun, iş sağlığı güvenliği, gıda güvenliği, alanların optimum kullanımı, maksimum verimlilik ve müşteri memnuniyetini ön planda tutarak projeyi hayata geçirdik. Yalın üretim felsefesi ve tekniklerinin kullanıldığı ESBAŞ Gıda Üretim Fabrikasını 350 günde tamamlayarak şirketimizin kuruluşunun 30. yılını kutladığımız 2020 yılının sonlarına doğru hizmete açmış olduk” dedi.

Enerji ve Su Tasarrufu

Yeni tesiste üretim, organizasyon ve lojistik kayıplarının minimize edildiğini aktaran Dr. Faruk Güler, dijital sistemlerle fabrikanın süreç akışlarının kontrol ve takip edildiğini, sürdürülebilirlik yaklaşımı ile de üretim süreçlerinin performans sonuçlarının sürekli izlendiğini vurguladı. ESBAŞ Gıda Üretim Fabrikasının sahip olduğu ‘yalın üretim felsefesi ve onu destekleyen yapay zeka’ ile benzerlerinden ayrıldığını kaydeden Güler, şunları kaydetti: “ Yeşil enerji sertifikası alan bir şirket olarak, yeni tesisimizi de enerji etkin bina konseptine uygun inşa ettik. Tesisimizde, süreç alanlarında elektrik scada sistemi kurularak, enerji takibi ve uzaktan kontrol sistemi ile verim artışı sağlandı. Isı geri kazanım cihazları ile de maksimum enerji tasarrufu sağlanıyor. Tesisin aydınlatılmasında ışık tüpleri kullanılıyor. Binada iklimlendirme otomasyonu ile maksimum verim sağlanıyor. Yağmur suyu ve gri su depolanıyor. Bu su filtrasyondan geçirildikten sonra bahçe sulamasında kullanılıyor.”

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.