HABERLER

ESBAŞ 37 İL' DEN FAZLA İHRACAT YAPTI

HABERLER

ESBAŞ 37 İL' DEN FAZLA İHRACAT YAPTI

ESBAŞ 37 İL' DEN FAZLA İHRACAT YAPTI
21 OCA
Haberi Paylaş :

Ege Serbest Bölgesinde geçen yıl 4,3 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleştirildi. Ege Serbest Bölgesi 81 ilin ihracat rakamları ile kıyaslandığında, yıllık 2 milyar dolarlık yurtdışı satışı ile İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir, Ankara, Gaziantep, Manisa, Denizli, Sakarya ve Hatay’dan sonra 11. sırada yer aldı.

ESBAŞ’ın Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, “Türkiye’den yurtdışına gönderilen malların kilogram fiyatı ortalama 1,66 USD, Almanya’da 4,1 dolardır. Ege Serbest Bölgesi ise 9,06 dolarla tek başına Türkiye’yi beşe, Almanya’yı ikiye katlayan ihracat rakamına sahiptir. Eğer ekonomide 2023 hedeflerini tutturmak istiyorsak, ESBAŞ benzeri serbest bölge modelleri çoğaltılmalıdır.”dedi. ESBAŞ’tan yapılan ihracatın, İzmir’den yapılan ihracat sayılmadığını aktaran Güler “İzmir’den yapılan ihracatın yüzde 22’sini Ege Serbest Bölgesi tek başına yapıyor. Türkiye’deki 81 ilin ihracat rakamlarına bakıldığında da ESBAŞ olarak 11. sıradayız. Türkiye’deki 37 ilin toplamından fazla ihracatı tek başımıza biz yaptık.” dedi.

 

ESBAŞ’ın Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Güler, İzmir’in serbest bölgeler şehri olması gerektiğinin altını çizdi. Ege Serbest Bölgesinin gelişme alanını yeni yatırımcıların kullanımına sunabilmek için Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ile yakın bir şekilde çalışıldığını ifade eden Dr. Güler, bu sayede daha fazla yabancı yatırımcının İzmir’i tercih edeceğini vurguladı. ESBAŞ’ın birçok konuda Türkiye’ye örnek olması gerektiğini sözlerine ekleyen Güler, “İhracatın ithalatı karşılama oranı Türkiye’de yüzde 75’lerdeyken, Ege Serbest Bölgesinde ihracatın ithalatı karşılama oranı son üç yıl baz alındığında %154 olarak gerçekleşti. Bu nedenle dış ticaret açığının kapanmasında en mükemmel örnek Ege Serbest Bölgesidir” dedi. 

 

ESBAŞ’ın yaklaşık 19 bin çalışanıyla Türkiye’deki 19 serbest bölgeden biri olduğunun altını çizen Dr. Güler, şöyle devam etti: “Bölgemizde 70’in üzerinde doğrudan yabancı sermayeli firma bulunmakta olup, yapılan yatırımların yüzde 70’ini yabancı firmalar oluşturuyor. Türkiye’deki yabancı bir firma yılda 2,5 milyon dolarlık ihracat yaparken bu rakam, ESBAŞ’ta 10,6 milyon dolara ulaşmış durumdadır. Bu rakamlar göstermektedir ki; ihracat yoğun firmaların yatırımlarını arttırabilmek için ESBAŞ-Ege Serbest Bölgesi örnekleri çoğaltılmalıdır” dedi. 

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.