HABERLER

ESB, 41 ŞEHRİN TOPLAMI KADAR İHRACAT YAPIYOR

HABERLER

ESB, 41 ŞEHRİN TOPLAMI KADAR İHRACAT YAPIYOR

ESB, 41 ŞEHRİN TOPLAMI KADAR İHRACAT YAPIYOR
13 ARA
Haberi Paylaş :

ESB yıllık 2 milyar dolarlık ihracat rakamı ile İzmir’in serbest bölgeler dahil edilmemiş toplam ihracatının yüzde 20’si kadar ihracat yapıyor. Ayrıca, Türkiye’deki şehirlerle kıyaslandığında, 41 şehrin toplamı kadar ihracat gerçekleştiren Ege Serbest Bölgesi, yaklaşık 21 bin kişilik çalışana ev sahipliği yaparak istihdam deposu gibi çalışıyor

Ege Serbest Bölgesi’nin (ESB), 2021 yılını pandemi öncesi rakamların üzerinde kapatacağı öngörülüyor. ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, ESB’den yapılan ihracatın ortalama kilogram değerinin 8.9 dolar ile Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu söyledi. Pandeminin küresel piyasalarda yarattığı daralmaya rağmen ESB’nin bu yılı pandemi öncesi rakamların üzerinde tamamlayacağını söyleyen Güler, ‘ESB, yüksek teknolojili ürünler üreten firmaların yoğun olarak bulunduğu bir bölge olarak  Türkiye’deki diğer serbest bölgeler arasında önce çıkıyor. Bölgemizdeki yerli ve yabancı firmalar üretimlerinin çok büyük bölümünü, son derece yüksek değerden uluslararası pazarlara satıyor. Türkiye’nin ihracattaki ortalama kilogram değer 1.2 dolar seviyesindeyken, ESB’de bu rakam 8.9 dolar civarında. Türkiye’de 80 dolarlık dış satıma karşılık 100 dolarlık ihracat yapılırken, ESB’de 100 dolarlık ithalata karşılık 150 dolar tutarında ihracat gerçekleştiriliyor. ESB yıllık 2 milyar dolarlık ihracat rakamı ile İzmir’in serbest bölgeler dahil edilmemiş toplam ihracatının yüzde 20’si kadar ihracat yapıyor. Ayrıca, Türkiye’deki şehirlerle kıyaslandığımızda bölge, 41 şehrin toplamı kadar ihracat gerçekleştiriyor. Yaklaşık 21 bin kişilik istihdam sayısı ile ESB istihdam deposu gibi çalışıyor” ifadelerini kullandı.

BASBAŞ, Orta ve Yüksek Teknolojiye Ağırlık Verecek

ESBAŞ, yaptığı yatırımla Türkiye’nin 19’uncu, İzmir’in 3’üncü serbest bölgesini Bergama’da Batı Anadolu Serbest Bölgesi adıyla faaliyete geçirecek. Dr. Faruk Güler, Batı Anadolu Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş.’nin (BASBAŞ) orta ve yüksek teknoloji, yenilenebilir enerji ile katma değerli üretim yapan firmaları bölgeye çekmeye yönelik pazarlama faaliyetlerine ağırlık vereceğini belirtti.

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.