HABERLER

EKONOMİ BAKANIMIZ SN.NİHAT ZEYBEKCİ EGE SERBEST BÖLGESİNİ ZİYARET ETTİ

HABERLER

EKONOMİ BAKANIMIZ SN.NİHAT ZEYBEKCİ EGE SERBEST BÖLGESİNİ ZİYARET ETTİ

EKONOMİ BAKANIMIZ SN.NİHAT ZEYBEKCİ EGE SERBEST BÖLGESİNİ ZİYARET ETTİ
01 HAZ
Haberi Paylaş :

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat ZEYBEKCİ İzmir programı çerçevesinde 6 Haziran 2014 Cuma günü ESBAŞ ve Ege Serbest Bölgesini ziyaret etti. 

ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk GÜLER ile bir araya gelen Bakan ZEYBEKCİ’nin ziyaretine İzmir Valisi Sn. Mustafa TOPRAK’ın yanı sıra Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sn. Adnan YILDIRIM Ekonomi Bakanı Başdanışmanı Sn. Hasan KAZDAĞLI, Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Sn. Uğur ÖZTÜRK ve Genel Müdür Yardımcısı Sn. Cengiz GÜRSEL ile Ege Serbest Bölge Müdürü Sn. Şenay SATOĞLU katıldı. 

ESBAŞ ve Ege Serbest Bölgesi hakkında Bakan ve beraberindeki heyeti bilgilendiren Dr. GÜLER, ilgili soruları cevaplandırdı. Ege Serbest Bölgesinin kuruluşundan bu güne kadar yıllar itibarı ile yapılan yatırımlar ve gelişmeler hakkında detaylı bir brifing verdi. Ege Serbest Bölgesinin gelişmesi ve daha da büyümesi için önümüzdeki dönemde yapılabilecek çalışmalar Sayın Bakanın görüş ve değerlendirmelerine sunuldu. Bölgenin genişleme projesi ile ilgili olarak olumlu değerlendirmede bulunan Sayın Bakan gerekli çalışmanın yapılması için bir görevlendirme yaptı. 

Türkiye’deki 19 Serbest Bölge içinde ticaret hacmi ve istihdam bakımından birinci sırada bulunan Ege Serbest Bölgesi ile gururlandıklarını belirten Bakan ZEYBEKCİ, Bölgenin yüksek teknoloji ile üretim yapan bir üs haline gelmiş olmasından ve yabancı sermayenin çekilmesi konusunda göstermiş olduğu başarılardan duyduğu memnuniyeti ifade etti. ESBAŞ’taki temaslarının ardından Ege Serbest Bölgesinde faaliyet gösteren Hugo Boss, Fokker Elmo ve Aero firmalarını da ziyaret eden Bakan ZEYBEKCİ, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının birer örneği olan firmaların faaliyetleri hakkında yetkililerden bilgi aldı. 

Daha sonra Cumhurbaşkanı Sn. Abdullah GÜL’ün de katılımı ile gerçekleştirilen Kale Pratt & Whitney firmasının açılış törenine katılarak bir konuşma yapan Bakan ZEYBEKCİ, konuşmasında Serbest Bölgelerin ekonomiye sağladığı katkılara dikkat çekti. Türkiye'deki serbest bölgelerin uluslararası yatırımcıların çekilmesinde önemli bir rolü olduğunu, 19 serbest bölgeden geçen yıl 7,7 milyar dolarlık yurtdışı satış yapıldığını, 57 bin kişiye istihdam sağlandığını dile getiren ZEYBEKCİ, "Serbest bölgeler 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin de vazgeçilmez birer parçası olacaktır" dedi. 

 

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.