HABERLER

EKONOMİ BAKANI MUSTAFA ELİTAŞ ESBAŞ’I ZİYARET ETTİ

HABERLER

EKONOMİ BAKANI MUSTAFA ELİTAŞ ESBAŞ’I ZİYARET ETTİ

EKONOMİ BAKANI MUSTAFA ELİTAŞ ESBAŞ’I ZİYARET ETTİ
18 MAR
Haberi Paylaş :

İnovasyon Haftası etkinliklerinin açılışına katılmak üzere 17 Mart 2016 tarihinde İzmir’e gelen Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, ESBAŞ ve Ege Serbest Bölgesini ziyaret etti.

 

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’ın Ege Serbest Bölgesine ilk kez yaptığı ziyarette kendisine, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Gaziemir Kaymakamı Yaşar Dönmez, İzmir Ak Parti İl Başkanı Bülent Delican, Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk, Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Daire Başkanı Zübeyde Solak, Adnan Yıldırım, Ege Serbest Bölge Müdürü Şenay Satoğlu ile ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler eşlik etti.

 

ESBAŞ Teknoloji Merkezinde bulunan Antika Araba Müzesini ve Bir Dev Uyanıyor Sergi Alanını gezen Bakan Mustafa Elitaş, daha sonra Ege Serbest Bölgesinde faaliyet gösteren firmaların ürünlerinin yer aldığı Ürün Teşhir Alanında firmaların ürünlerini inceleme fırsatı buldu.

 

Ege Serbest Bölge Müdürü Şenay Satoğlu’nun Ege Serbest Bölgesi ile ilgili istatistiki bilgileri paylaştığı sunumunun ardından, ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, ESBAŞ ve Ege Serbest Bölgesinin mevcut durumu, gelişme alanı ve yeni projeksiyonlar hakkında detaylı brifing verdi. Ege Serbest Bölgesinin gelişme alanı ile süre uzatımı hakkında Ekonomi Bakanlığının himayelerinde çalışmalarını sürdürmekte olduklarını belirten Dr. Güler “Ekonomi Bakanlığı, Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğünün değerli yöneticileri ile birlikte, Ege Serbest Bölgesinin genişlemesi ile süre uzatımına ilişkin gerekli raporları hazırlayarak tamamladık. Sayın Bakanımız da yaptığımız çalışmalarda doğru yolda olduğumuzu belirtti. Beklenen Serbest Bölgeler kanununun hayata geçmesinden önce sürecimizin sonuca ulaşacağına inanıyor, çalışmalarımızı bu yönde sürdürmeye devam ediyoruz” dedi.

 

Bakan Elitaş yaptığı açıklamada “Serbest Bölgelerle ilgili yasa tasarısını bürokrat arkadaşlarımızla değerlendirdik. Toplam 35 maddelik yasa taslağı oluşturuldu. Bunların bir kısmı Ekonomi Bakanlığının iç düzenlemeleriyle, bir kısmı İhracatçı Birlikleri bir kısmı da serbest bölgelerin işleyişini kolaylaştıracak düzenlemelerle ilgili. İnşallah Serbest Bölgeler Yasası Haziran’da çıkacak” dedi.

Ege Serbest Bölgesinde yaptığı incelemelerini F35 savaş uçaklarının F135 motor parçalarını üretmekte olan Türk Amerikan yatırımı Kale Pratt & Whitney firmasına yaptığı ziyaretle sonlandıran Bakan Mustafa Elitaş, Ege Serbest Bölgesinde faaliyet gösteren yüksek teknolojili firmaların yatırımından duyduğu memnuniyeti ifade etti. 

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.