HABERLER

EKONOMİ BAKAN YARDIMCISI FATİH METİN ESBAŞ VE EGE SERBEST BÖLGESİNİ ZİYARET ETTİ

HABERLER

EKONOMİ BAKAN YARDIMCISI FATİH METİN ESBAŞ VE EGE SERBEST BÖLGESİNİ ZİYARET ETTİ

EKONOMİ BAKAN YARDIMCISI FATİH METİN ESBAŞ VE EGE SERBEST BÖLGESİNİ ZİYARET ETTİ
31 MAR
Haberi Paylaş :

Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, İzmir’e gerçekleştirdiği ilk ziyaretinde ESBAŞ ve Ege Serbest Bölgesinde temaslarda bulunarak detaylı bilgiler aldı.

Bakan Yardımcısı Fatih Metin’e ziyareti esnasında Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, geçmiş dönem Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Hacim Köseoğlu, Ege Serbest Bölge Müdürü Şenay Satoğlu ve ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler eşlik etti.

Ege Serbest Bölge Müdürü Şenay Satoğlu’nun Ege Serbest Bölgesi ile ilgili istatistiki bilgileri paylaştığı sunumunun ardından, ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, ESBAŞ ve Ege Serbest Bölgesinin mevcut durumu, gelişme alanı ve yeni projeksiyonlar hakkında detaylı brifing verdi. Ege Serbest Bölgesinin gelişme alanı ile süre uzatımı hakkında Ekonomi Bakanlığının himayelerinde çalışmalarını sürdürmekte olduklarını belirten Dr. Güler “Ekonomi Bakanlığı, Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğünün değerli yöneticileri ile birlikte, Ege Serbest Bölgesinin genişlemesi ile süre uzatımına ilişkin gerekli raporları hazırlayarak tamamladık. Sayın Bakanımız da geçtiğimiz hafta gerçekleştirdikleri ziyaretleri esnasında, yaptığımız çalışmalarda doğru yolda olduğumuzu belirtti. Beklenen Serbest Bölgeler kanununun hayata geçmesinden önce sürecimizin sonuca ulaşacağına dair inancımız tam, çalışmalarımızı bu yönde sürdürmeye devam ediyoruz” dedi.

Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Ege Serbest Bölgesinin Türkiye’deki 19 Serbest Bölge içerisinde, gerçekleştirmiş olduğu ticaret hacmi, yaratılan istihdamı ve ileri teknolojik üretime yönelik firma yatırımlarından dolayı öncü durumda olduğunu belirterek, Bölgeyi yerinde inceleme imkanı bulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kendisi ile Ege Serbest Bölgesinin öne çıkan başarı faktörleri üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu.

Bakan Yardımcısı Metin, sunumların ardından Ege Serbest Bölgesinde otomotiv sektörü için elektronik parça üretimi yapan Eldor Elektronik ile gıda ve sterilizasyon sektöründe faaliyet gösteren Steam Lab firmalarını gezerek firma yetkililerinden bilgi aldı. Ege Serbest Bölgesinin çehresi ile gelişiminden duyduğu memnuniyeti dile getiren Metin, daha sonra dünyadaki üç uzay kampından biri olan Uzay Kampı Türkiye’yi gezdi.   

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.