HABERLER

EGE SERBEST BÖLGESİNİN OCAK AYI TİCARET HACMİ GEÇEN YILA ORANLA %10 ARTTI

HABERLER

EGE SERBEST BÖLGESİNİN OCAK AYI TİCARET HACMİ GEÇEN YILA ORANLA %10 ARTTI

EGE SERBEST BÖLGESİNİN OCAK AYI TİCARET HACMİ GEÇEN YILA ORANLA %10 ARTTI
01 MAR
Haberi Paylaş :

Ege Serbest Bölgesi, geçen yıl gerçekleştirdiği 5 milyar dolarlık ticaret hacmi ile kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği en yüksek yıllık ticaret hacmi rakamına ulaştı. Türkiye'nin ilk üretim serbest bölgesi olarak faaliyete başladığı 1990 yılından bugüne kadar, yıllık en fazla 4 milyar dolarlık ticaret hacmini elde eden Ege Serbest Bölgesi, bu rakamı 2011 yılında %30 artışla 5 milyar dolara çıkararak, Türkiye’deki serbest bölgeler arasında yıllık ticaret hacminde ilk sıraya yükseldi.

2012 yılının ilk ayını da geçen yılın Ocak ayına oranla %10 artışla 381,2 milyon dolarlık ticaret hacmiyle kapatan Ege Serbest Bölgesinin, kurulduğundan bu yana gerçekleşen toplam ticaret hacmi de 45 milyar dolara ulaştı. Türkiye serbest bölgeleri içinde ticaret hacmi sıralamasında birinci sırada bulunan Ege Serbest Bölgesi, istihdam bakımından da ilk sırada yer alıyor. Bugün itibarı ile 76’sı yabancı olmak üzere 240 firmanın faaliyet gösterdiği Ege Serbest Bölgesinde, 19.500 kişi istihdam ediyor. Bölgedeki istihdamın %77 yabancı sermayeli firmalar tarafından sağlanıyor. Bu yılın sonunda Ege Serbest Bölgesinde devam eden yatırımların tamamlanmasının ardından çalışan sayısının 22.000’e çıkması bekleniyor.

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.