HABERLER

EGE SERBEST BÖLGESİ GENİŞLEME VE SÜRE UZATIMI PROTOKOLÜ İMZA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

HABERLER

EGE SERBEST BÖLGESİ GENİŞLEME VE SÜRE UZATIMI PROTOKOLÜ İMZA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

EGE SERBEST BÖLGESİ GENİŞLEME VE SÜRE UZATIMI PROTOKOLÜ İMZA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
24 AĞU
Haberi Paylaş :

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’nin katılımıyla 21 Ağustos Cuma günü ESBAŞ Teknoloji Merkezi Konferans Salonunda gerçekleşen törende Ege Serbest Bölgesinin genişlemesi ve ESBAŞ’ın faaliyet ruhsat süresinin uzatılmasına yönelik ESBAŞ ile Ekonomi Bakanlığı arasında bir protokol imza töreni gerçekleştirildi.

ESBAŞ’ın Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, "Genişleme talebimizle ilgili olarak geçtiğimiz yıldan bu yana Ekonomi Bakanımızın himayelerinde, Bakan Yardımcımız, Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürümüz ve tüm ilgili yetkililer ile birlikte çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmaların neticesinde bir protokol imzalanmasının heyecanı içerisindeyiz” dedi. 

Güler daha sonra şöyle devam etti “Bildiğiniz gibi Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci her platformda Ege Serbest Bölgesinin genişlemesi ile ilgili hukuki tüm adımların atıldığını belirtiyordu. Biz ESBAŞ olarak kendimizi büyümeye odakladık ve 600 dönümlük genişleme talebimizle ilgili olarak Ekonomi Bakanlığı ile mevzuat oluşturma konusunda uzun çalışmalar yaptık. Bu genişlemeyle birlikte Ege Serbest Bölgesinin ticaret hacmi yıllık yaklaşık 7 milyar dolara yükselecek ve ilave 5.000 kişilik istihdamın önü açılacak" dedi.

Türkiye'nin ilk özel serbest bölgesi Ege Serbest Bölgesi

Türkiye'de bir serbest bölgenin ilk kez bu büyüklükte ilave bir yatırımla büyüyeceğini dile getiren Güler, "İzmir'e daha fazla yatırımın, bilhassa da yabancı yatırımın gelmesini arzu ediyoruz ve Ege Serbest Bölgesine bitişik genişleme alanının ESBAŞ’a ilave edilmesiyle birlikte potansiyel yatırımcıları Ege Serbest Bölgesine çekeceğimize inanıyoruz.  Bölgemize yatırımcıların ilgisi sürüyor. Yatırımcıyı kaçırmamak için, genişleme ile ilgili mevzuata yönelik çalışmaları kısa zamanda tamamlamaya çalışıyoruz” dedi.

Ege Serbest Bölgesi'nde 18.200 kişi çalışıyor.

Dr. Güler sözlerine şöyle devam etti. “Ege Serbest Bölgesinde hali hazırda 185 firma faaliyet gösteriyor. Bu firmaların yaklaşık 70’ini yabancı sermayeli firmalar oluşturuyor. Faaliyet gösteren  firmalarda yaratılan istihdam 18.200 kişi. ESBAŞ'ın büyümesi bu anlamda işsizliğe de çare olacak. Genişleme alanımızın yatırımlara açılması ile birlikte, ilave 5.000 kişilik istihdam sağlayacağımızı öngörüyoruz. Ege Serbest Bölgesi Türkiye’de bulunan 19 Serbest Bölge içinde en fazla çalışana ve en yüksek ticaret hacmine sahip bölgedir. Bu yıl kuruluşumuzun 25. Yılını kutluyoruz. Kurulduğumuz yıldan bu yana gerçekleştirdiğimiz ticaret hacmimiz yaklaşık 60 milyar dolara ulaştı. Bununla gurur duyuyoruz” dedi.

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.