HABERLER

EGE FREN FİRMASI GENEL MÜDÜRÜ SİNAN AKIN İLE RÖPORTAJ

HABERLER

EGE FREN FİRMASI GENEL MÜDÜRÜ SİNAN AKIN İLE RÖPORTAJ

EGE FREN FİRMASI GENEL MÜDÜRÜ SİNAN AKIN İLE RÖPORTAJ
01 OCA
Haberi Paylaş :

Firmanızın  Türkiye’deki ve dünyadaki konumu nedir?

1987 yılında faaliyetine başlayan Ege Fren,  ülkemizde faaliyet gösteren ağır kamyon üreticilerinin fren ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuştur. Bugün geldiğimiz nokta da ülkemizin yanı sıra, ağırlıklı Avrupa ve kıta Amerika’da faaliyet gösteren bir çok OEM, Ege Fren’in müşterisi konumundadır. Ağır ticari araçlar için disk fren ve kampana fren üreticisi olmanın yanı sıra; fren parçaları, şasi ve dingil parçaları, hafif ticari ve binek araçlara yönelik  disk, kampana ve akson gibi parçalar da Ege Fren ürün portföyü içerisinde yer almaktadır.

Ege Fren’in artan üretim ve ürün geliştirme kabiliyetleri çerçevesinde oluşan bu geniş ürün portföyü, stratejik hedeflerimiz doğrultusunda global araç üreticilerinden oluşan global bir müşteri portföyüne sahip olmamız sonucunu doğurmuştur.

 

Firmanızın kuruluşundan bugüne gelişmesine ilişkin bilgi verir misiniz?

Kuruluşunda Türkiye pazarı için lisanslı fren ve fren parçaları üreticisi olarak dizayn edilen şirketimiz, gelişen mühendislik ve üretim kabiliyetleri çerçevesinde 2000 li yılların başında hafif ticari ve binek sınıfı araçlar için de parça üreten bir şirket konumuna gelmiştir. 

2000’li yılların sonuna doğru Ege Fren, hazırladığı ve hissedarları tarafından desteklenen stratejik planı çerçevesinde iş geliştirme, ürün geliştirme ve süreç geliştirme faaliyetlerine ağırlık vermiştir.

Bunun sonucu olarak şirketimiz; büyüyen ve büyümeye devam eden müşteri portföyüne sahip, yalın üretim prensipleri doğrultusunda süreçlerini tasarlayan ve devamlı iyileştiren ve nihayet kendi ürününü tasarlayabilen, doğrulayabilen bir yapıya bürünmüştür.

Yine bu strateji kapsamında kurulan yedek parça iş birimi de, genişleyen ürün portföyü ve proaktif pazarlama stratejisi sayesinde ürünlerini 5 kıta da tüketici ile buluşturan bir bayi organizasyonuna kavuşmuştur.

Ar-Ge yapılanması çerçevesinde insan kaynaklarına, test ve doğrulama imkanlarına yapılan yatırımların bir sonucu olarak Ege Fren, müşterileri tarafından dizayn ve ürün aplikasyon kabiliyetleri bulunan, bunun sonucu olarak da stratejik ortak olarak değerlendirilen bir firma statüsü kazanmıştır.   

 

Firmanızın üretim, istihdam ve yatırım verilerini değerlendirir misiniz?

Her sene artırdığımız ürün ve müşteri portföyümüzün gerektirdiği büyüme doğrultusunda, iş gücü ve tezgah parkı yatırımlarımız çift haneli rakamlar ile gerçekleşmektedir.    

 

Ege Serbest Bölgesinde faaliyet göstermek, size ne gibi avantajlar sağlıyor?

Ege Fren olarak ihracat müşterilerimize ait üretimlerimizin önemli bir kısmını Ege Serbest Bölgesi’ndeki fabrikamızda gerçekleştiriyoruz. Böylelikle Serbest Bölge’de üretim yapmanın avantajlarını müşterilerimiz ile paylaşarak rekabetçiliğimizi koruyor ve uzun vadeli sürdürülebilir iş modelleri ile çalışma imkanı buluyoruz.

 

Ülkeye yatırım yapan yabancı firmaların serbest bölgelere bakışı nasıl?

Özellikle başarılı ESBAŞ modeli çerçevesinde serbest bölgeler; sağladıkları teşvik imkanlarının yanı sıra, sundukları altyapı hazırlıkları ve kalifiye işgücü olanakları ile yabancı yatırımcılar için de çekim merkezi olma özelliği taşımaktadırlar. Zaten bu doğrultuda yabancı yatırımcılara ait tesislerin sayısındaki artışı da memnuniyetle gözlemliyoruz.

 

2014 yılının başından bu yana baş gösteren ekonomik gelişmeler firmanızı nasıl etkiliyor? Bu durum yatırımlara nasıl yansıyor?

2014 yılı içerisinde yaşanan ekonomik gelişmeler, 2013 yılı son çeyreğinde hazırladığımız bütçemizde öngördüğümüz doğrultuda gerçekleşti. Ege Fren olarak, gerek stratejik planımız gerekse bütçe hedeflerimiz çerçevesinde planladığımız yatırımlarımızı, hayata geçirdiğimiz projeler doğrultusunda gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

 

Varsa Sosyal sorumluluk çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Sosyal sorumluluk konusuna gösterdiğimiz özenin bir parçası olarak, Bayraktar Grubu bünyesinde başlayan kurumsal gönüllülük çalışmaları çerçevesinde Özel Sektör Gönüllüleri Derneği ile “Meslek Lisesi Koçları Programı”na başlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu projede grubumuza yol gösteren “Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD )” ile Ege Fren ailesi olarak 2013 yılında başlayan işbirliğimiz ve kurumumuzdaki gönüllü çalışanlarımız ile 11. sınıf meslek lisesi öğrencilerine mezuniyetlerine kadar grup mentörlüğü yapılması yönünde çalışmalarımız devam etmektedir.

 

Bir başka önemli projemiz,2014 Şubat ayında devreye aldığımız “ Çıraklık Okulu” projesidir. Tam zamanlı bir Eğitim Yöneticisi ve mevzuata uygun sınıfımızla, teorik ve pratik eğitimin beraber alındığı bir ortamı öğrencilerimize sağlamış durumdayız. 2.dönem eğitimlerimiz yeni sınıfımızla devam etmekte olup, Makine Bakım-Onarım ve Bilgisayarlı Makine İmalatı İşlemleri meslek dallarında 16 çırak öğrencimiz ile çalışmalarımız devam etmektedir.

 

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.