HABERLER

EGE BÖLGESİNİN DEVLERİ AÇIKLANDI

HABERLER

EGE BÖLGESİNİN DEVLERİ AÇIKLANDI

EGE BÖLGESİNİN DEVLERİ AÇIKLANDI
01 HAZ
Haberi Paylaş :

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), 2013 yılı üretimden satışlarına göre 30 milyon lira barajını geçen sanayi kuruluşlarının listesini açıkladı. 

Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından 32 yıldan bu yana devam ettirilen “Üretimden Satışlarına Göre 100 Büyük Sanayi Kuruluşu” çalışmasının sonuçları, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar tarafından açıklandı.

 

2013 verilerine göre oluşturulan listede yer alan firmaların 78’i üretimlerini sadece İzmir’de yaparken 14 firmanın konsolide olduğu, 8 firmanın da üretimini Ege ağırlıklı yaptığı belirlendi. İlk 100 firma içinde 2012’ye göre 43 firmanın sırasında yükselme, 34 firmanın sırasında düşme gözlenirken 7 firma sırasını korudu, 16 firma ise listeye girdi.

Yayınlanan 100 büyük sanayi kuruluşu içinde 8 adedi Ege Serbest Bölgesinde üretim faaliyeti gösteriyor. Bu 8 firma 2013 yılı Ege Serbest Bölgesi ticaret Hacminin %39,4’ünü oluştururken Bölgeden yurtdışına yapılan satışların %47’sini gerçekleştiriyor. Ege Serbest Bölgesinin toplam istihdamının %40’ı yine bu firmalar tarafından gerçekleştiriliyor.  

 

Listede yer alan firmalar:

 

1) DELPHI AUTOMOTIVE LTD. ŞTİ. ESBAŞ ŞB. 

 

2) HUGO BOSS LTD. ŞTİ.

 

3) HİDROMEK A.Ş. ESBAŞ ŞB.

 

4) GATES POWERTRAIN LTD. ŞTİ.

 

5) CMS JANT SANAYİ A.Ş.

 

6) EGE ENDÜSTRİ VE TİC. A.Ş.

 

7) CEVHER JANT SANAYİ A.Ş.

 

8) EGE FREN A.Ş.

  

Ege Serbest Bölgesinde faaliyet gösteren ve yukarıda ismi geçen firmaları ülke ekonomisine yapmış oldukları katkılar ve yarattıkları istihdam nedeni ile canı gönülden kutluyoruz.

 

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.