CEO'NUN MESAJI

CEO'NUN MESAJI

CEO'NUN MESAJI

CEO'NUN MESAJI

CEO'NUN MESAJI

İzmir bugün 4 milyona ulaşan nüfusuyla ve 8.500 yıllık geçmişiyle, asırlar boyu dünyada üretim ve ticaretin en önemli merkezlerinden biri olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Ege Serbest Bölgesinin kuruluşuna başlandığı 1990 yılında 40.000 nüfuslu bir köy olan Gaziemir ise, bugün 150.000’e yaklaşan nüfusuyla Türkiye’nin en hızlı gelişen ve kalkınan ilçesi durumundadır.

Bugün Türkiye’de 19 serbest bölge faaliyette olup, yıllık yaklaşık 30 milyar doları aşan ticaret hacmiyle Türkiye’nin dış ticaretinde yaklaşık %5 paya sahiptir.

Ege Serbest Bölgesi, gerek yaklaşık 6 milyar dolar yıllık ticaret hacmi ve gerekse 25 bin kişiyi aşan istihdamı ile Türkiye’nin en büyük serbest bölgesi ve ihracat üslerinden biridir.

Ege Serbest Bölgesi'nde faaliyet gösteren firmalar ülkemizin inovasyon kültürünün gelişmesine ve yeni fikirlerin işe dönüştürülerek ekonomiye kazandırılmasına katkıda bulunmaktadır. Bunun en önemli göstergesi ihracat ve ticaret hacmidir.

Türkiye’de ihracatın kg fiyatı son üç yılda ortalama 1,33 USD olarak gerçekleşmiştir. Bu oranı yukarı seviyelere yükseltmek son derece zor ve meşakkatlidir zira bu hedefe ulaşabilmek için teknoloji yoğun sektörlerde yatırım gerekmektedir. Ege Serbest Bölgesinde ihracatın kg fiyatı son üç yıl verilerine göre ortalama 8,92 USD olarak gerçekleşmiştir.

ESBAŞ olarak geçmiş başarılarımızla övünüyor, gurur duyuyoruz. Bugüne kadar yaptıklarımız, yapacaklarımızın da göstergesi olacaktır. Bizler, Ege Serbest Bölgesi'nin kurucusu Kaya Tuncer’in hayalini gerçekleştirerek ESBAŞ’ı daha nice yıllar yaşatabilmek için, başarılarımızı arttırarak devam ettireceğiz.

Bu amaca ulaşabilmek için hepimiz, en üstün iş neticelerini çıkarmak üzere çalışacağız. Mükemmellik yolunda her gün yeni bir adım atacağız. Cesurluk, Kararlılık, Etik Olmak, Müşteri Odaklılık, İnsan Odaklılık, Yenilikçilik ve Sürdürülebilirlik ilkelerimiz bizlere her zaman yol gösterecektir.

Bize olan güvenleri için hissedarlarımıza, iş ortaklarımıza, Bölgede faaliyet gösteren ve göstermeye aday tüm firmalara ve özverili gayretleri için tüm ESBAŞ çalışanlarına bu vesileyle teşekkürü bir borç bilir, daha nice başarılı yıllar geçirmemizi dilerim. 

Dr. Faruk Güler
ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.