HABERLER

BERGAMA BATI ANADOLU SERBEST BÖLGESİNE HAZIRLANIYOR

HABERLER

BERGAMA BATI ANADOLU SERBEST BÖLGESİNE HAZIRLANIYOR

BERGAMA BATI ANADOLU SERBEST BÖLGESİNE HAZIRLANIYOR
16 ARA
Haberi Paylaş :

Bergama Ticaret Odası, Bergama Aşağıkırıklar Mahallesi'nde faaliyete başlayacak olan Batı Anadolu Serbest Bölgesi bilgilendirme toplantısına ev sahipliği yaptı.

Bölge iş insanlarının yoğun katılımıyla düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan BERTO Başkanı Fikret Ürper; "BASBAŞ ile birlikte bölgemiz hızla değişip gelişecek. Bu gelişme, büyük bir istihdam açığı yaratacak. Burada önemli olan nokta, bu istihdamın nasıl sağlanacağı konusu. Eğer vasıfsız olan iş gücümüzü hızlı bir şekilde vasıflı hale getirebilirsek, BASBAŞ, bölgemizdeki binlerce insana büyük bir istihdam sağlayacaktır. Hep birlikte bunun için çalışmalıyız. Bugün burada, Bergama, Dikili ve Kınık'ı da içine alan bölgemizi ilgilendiren büyük bir gelişme için bir araya geldik. Hepimizi ilgilendiren bu büyük adım için düzenlediğimiz bu toplantıda yer alan tüm katılımcılara geldikleri için teşekkür ediyorum" dedi.

Ardından sözü alan Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu; "Bergamamıza kurulacak olan BASBAŞ, 20 Bin insan için istihdam kapısı olacak. Kurulacak olan bu serbest bölge, Bergama'yı ve bölgemizi değiştirecek. Bu süreçte başarılı çalışmaları ve tecrübeleriyle ESBAŞ'ın bizlerle olması çok önemli. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum" dedi. 

Ardından bir sunum yapan ESBAŞ CEO'su Dr. Faruk Güler; "Bugün Ege Serbest Bölgesi'nde 22 Bin kişi çalışıyor. ESBAŞ'ın bulunduğu Gaziemir, Türkiye'nin en hızlı büyüyen ilçesi unvanına sahip. Bu da ESBAŞ'ın yarattığı büyük istihdam alanı sayesindedir. İşte Bergama'da kuracağımız BASBAŞ ile birlikte de bu olacak. Adım adım burada büyük bir istihdam sağlanacak. İlk olarak makina, elektrik, metal işleme ve doğrama gibi sektörlerde iş yapanların işleri BASBAŞ ile birlikte hızlanacak. Dikili, Kınık ve Bergama'da büyük değişimler olacak. Yerel yönetimler bu planlamaları şimdiden yapmalı. Özellikle Bergama'daki sanayi sitesi hızlı bir şekilde geliştirilmeli çünkü bu konuda çok büyük ihtiyaç doğacak. Yine BOSBİ'ye kurulacak olan bir meslek lisesi veya çıraklık eğitim merkeziyle de bu istihdam açığına hızlı bir şekilde insan yetiştirebiliriz. Beni bir haberci gibi düşünebilirsiniz. Tüm bunları ESBAŞ ile Gaziemir'de yaşadık, şimdi BASBAŞ ile de bu bölge yaşayacak. Hep birlikte tüm bu gelişmelere hazırlıklı olmalıyız" dedi. 

Toplantıya, Kınık Kaymakamı Erol Türkmen, Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer, Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, Bergama İlçe Emniyet Müdürü Bayram Öğüt, Bergama Ticaret Odası Yönetimi ve ilçe odalarının başkanları da katıldı.  

 

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.