HABERLER

BASBAŞ İLE BÖLGE DEĞER KAZANACAK

HABERLER

BASBAŞ İLE BÖLGE DEĞER KAZANACAK

 BASBAŞ ile Bölge Değer Kazanacak
01 TEM
Haberi Paylaş :

BASBAŞ İLE BÖLGE DEĞER KAZANACAK

Ege Serbest Bölgesini, ticaret hacmi ve istihdam açısından Türkiye’nin bir numarası yapan ESBAŞ, Bergama’ya yatırım yapıyor. Kurulacak BASBAŞ ile 100 bin kişiye istihdam sağlanacak.

İzmir’in Gaziemir İlçesi’nde faaliyet gösteren Ege Serbest Bölgesini işleten ESBAŞ, Bergama’ya yatırım yapmaya hazırlanıyor. ESBAŞ, Bergama Aşağıkırıklar Mahallesi sınırlarında serbest bölge yapılmak üzere ayrılan yaklaşık 2.5 milyon metrekare alana Batı Anadolu Serbest Bölgesini kurmak üzere, 2019 yılında Batı Anadolu Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.(BASBAŞ) şirketini kurdu. Ticaret Bakanlığı’nın iznini alan BASBAŞ tarafından hazırlanan fizibilite raporu Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü’ne sunuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şubat ayında Bergama’da halka hitaben yaptığı konuşmada Batı Anadolu Berbest Bölgesinin kurulacağını açıklamıştı. Gelinen aşamada kısa süre içerisinde Cumhurbaşkanı’nın projeyi onaylaması ve Ticaret Bakanlığı’nın da alanı serbest bölge ilan etmesi bekleniyor.

2022’DE BİTECEK 

ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, sürecin bu şekilde tamamlanmasının ardından BASBAŞ’ın Batı Anadolu Serbest Bölgesinin altyapı çalışmalarına başlayacağını ve bu çalışmaların da 2022 yılının başına kadar tamamlanarak, Bergama’da yatırımcılara tahsislere başlamayı hedeflediklerini açıkladı. Batı Anadolu Serbest Bölgesini devlet kademesinde herkesin desteklediğini vurgulayan Güler, “Koronavirüs pandemisine rağmen projeye ilişkin planlarımızda bir değişiklik olmadı. Yaptığımız çalışmalar gösteriyor ki; Batı Anadolu Serbest Bölgesi yaklaşık 20 bin civarında çalışana iş kapısı olacak. İhracata dayalı olduğu için yaklaşık 2.5 milyar dolarlık yıllık  ihracata sahip olacak. Deniz, demir ve kara yolu bağlantıları üzerinde kurulacak Batı Anadolu Serbest Bölgesine yurt içi ve yurt dışından çok önemli yatırımların gelmesi hedeflenmektedir” diye konuştu.

‘EN UYGUN YER’

Dr. Faruk Güler, kuracakları yeni serbest bölgeyle ilgili yer arayışlarının 3 yıl sürdüğünü, bu sürede uygun lokasyon olarak Bergama’nın seçildiğini belirtti. İzmir-Çanakkale Otoyolu, Çandarlı Limanı, Aliağa limanları ve İZBAN projelerinin Bergama’yı lojistik açıdan son derece önemli kıldığına dikkat çeken Dr. Faruk Güler, ‘Bergama başta olmak üzere bölge değişiyor. Bergama OSB’ye yatırımlar gelmeye başladı. Ayrıca, bölgede kurulacak olan Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile birlikte burada modern tarım daha büyük iş alanı haline gelecek ve BASBAŞ’la birlikte Bergama’ya çok sayıda sanayi tesisi gelecek. Ege Serbest Bölgesi 4.4 milyar dolar ticaret hacmi ve 2.2 milyar dolar ihracat gerçekleştiren büyük bir ekonomi yarattı. Aynı ekosistemi Bergama’da da kuracağız” dedi. Güler, Kuzey Ege’de 100 bin kişilik istihdam sağlanacağını söyledi.

ESBAŞ’TA KOVID-19 TEDBİRLERİ SÜRÜYOR

Koronavirüs ile mücadele sürecini uyguladığı sıkı denetim ve kontroller sayesinde sıfır vaka ile atlatan ESBAŞ, 1 Haziran’dan itibaren başladığı normalleşme sürecinde de Kovid-19 tedbirlerini sürdürüyor. 500 çalışanı ile Ege Serbest Bölgesinde 20 bin 500 kişinin istihdam edildiği 166 firmaya hizmetlerini aksatmadan sürdüren ESBAŞ, 1 Temmuz’a kadar ofis çalışanlarını dönüşümlü olarak evden çalıştırmaya devam edecek. Bölge içindeki genel kullanım alanlarında sosyal mesafe korunarak, maskeli ve temizlik kurallarına uygun olarak çalışmalar yürütülüyor. ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, “ Bölgede faaliyet gösteren bazı firmalar, sağlık konusunda hassasiyetleri olan personelin idari izine ayrılması, evden  çalışmaya geçilmesi, izinlerin kullandırılması gibi bazı uygulamalarla önlemlerini aldı. Bizler de şirketimiz bünyesindeki kriz yönetim ekibimiz ile Ege Serbest Bölgesi genelinde sürecin sağlıklı yönetilmesi adına, bölgemizdeki devlet birimleri ve faaliyet gösteren firmaların yöneticileri ile sürekli iletişim halinde çalıştık” dedi.

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.