HABERLER

BASBAŞ İHRACAT MERKEZİ OLACAK

HABERLER

BASBAŞ İHRACAT MERKEZİ OLACAK

BASBAŞ İHRACAT MERKEZİ OLACAK
03 MAR
Haberi Paylaş :

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği ve İzmir Bergama’da kurulacak Batı Anadolu Serbest Bölgesi için yürütülen kamulaştırma işlemleri tamamlandı. Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.(ESBAŞ) tarafından proje çalışmaları sürdürülen Batı Anadolu Serbest Bölgesi, Aşağıkırıklar mevkisinde 2.5 milyon metrekare alanda kurulacak. Bölge için ön protokol ve kamulaştırma işlemleri tamamlandı. Batı Anadolu Serbest Bölgesi Kurucu Ve İşletici A.Ş. (BASBAŞ) adıyla başvurusu yapılan bölgeyle ilgili Cumhurbaşkanlığı onayının ardından altyapı çalışmaları başlayacak. Çalışmaların en geç 2022 başında tamamlanarak bölgenin yatırımcılara tahsis edilmesi hedefleniyor.

İŞ VE AŞ PROJESİ

ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Güler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği müjdeyle bölge halkının heyecanlandığını söyledi. Projenin Bergama, Kınık ve Dikili’de yaşayan insanlar için çok önemli olduğunu belirten Güler, “ Çünkü bu projeler iş ve aş projesi. Yeni bir iş alanı açılacağını bildikleri için muhtarlardan, köylüsüne, belediye başkanından kaymakamına herkes projenin bir an önce devreye alınması için heyecanla bekliyor” dedi.

2.5 MİLYAR İHRACAT

Bölgenin ESBAŞ büyüklüğünde olacağını dile getiren Güler, şöyle devam etti: “ ESBAŞ’taki gibi yüksek teknolojiye sahip, katma değeri yüksek ürünler üreten, üretime dayalı, ihracat yapabilecek bir serbest bölge kuracağız. Bugün ESBAŞ’ta geldiğimiz nokta BASBAŞ’In başlangıcı olacak. Yaptığımız çalışmalar gösteriyor ki yaklaşık 20 bin civarında çalışana iş kapısı olacak. İhracata dayalı olduğu için yaklaşık 2.5 milyar dolarlık yıllık bir ihracata sahip olacak. Bölgeye yatırımcıların ilgi göstereceğine inanıyorum. Bölge lojistik bakımından çok avantajlı. Buradaki firmalar hem deniz hem de kara yoluyla ürünlerini yurtdışına gönderecekler.”

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.