HABERLER

AERO RÜZGAR ENDÜSTRİSİ FİRMASI GENEL MÜDÜRÜ ALPER KALAYCI İLE RÖPORTAJ

HABERLER

AERO RÜZGAR ENDÜSTRİSİ FİRMASI GENEL MÜDÜRÜ ALPER KALAYCI İLE RÖPORTAJ

AERO RÜZGAR ENDÜSTRİSİ FİRMASI GENEL MÜDÜRÜ ALPER KALAYCI İLE RÖPORTAJ
01 NİS
Haberi Paylaş :

Firmanızın Türkiye’deki ve dünyadaki konumu nedir?
Firmamız, Almanya’nın en büyük rüzgâr türbini üreticisi olan ENERCON şirketinin bir alt şirketidir. 2013 yılı sonu itibari ile ENERCON olarak %27,26 pazar payı ile Türkiye’de lider konumdadır.  ENERCON ise 2013 yılı sonu itibari ile 33.211 MW kurulu güç ile dünyada %10,5’lik bir pazar payına sahiptir.

Firmanızın kuruluşundan bugüne gelişmesine ilişkin bilgi verir misiniz?
2001 Aralık ayında temelini attığımız fabrikamız, Ağustos 2002’de ilk rüzgâr türbini kanadını üretmiştir. İlk etapta 5.760 m²  üretim alanında, 20 metre uzunluğunda kanatlar ile Ege Serbest Bölgesinde üretime başlayan firmamız, 2014 yılı itibari ile 11.160 m²  üretim alanına ulaşmıştır. Şu anda 35 ve 41 metre uzunluğunda kanatlar ile üretime devam edilmektedir.

Firmanızın üretim, istihdam, ve yatırım verilerini değerlendirir misiniz?
Kuruluşumuzdan bugüne kadar 2.400 MW gücünde bir kanat üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu da tüm dünyadaki rüzgâr türbinlerinin % 0,8’i anlamına gelir. 2013 yılı sonu itibari ile 357 kişilik, ortalama 7,5 yıl kıdeme sahip tecrübeli kadromuz ile üretimimize devam etmekteyiz.

Ege Serbest Bölgesinde faaliyet göstermek, size ne gibi avantajlar sağlıyor?
Ege Serbest Bölgesinde faaliyet göstermek bize, üretim ruhsatımız olduğu için vergi avantajı, havaalanı ve İzmir Limanına yakın olduğumuz için lojistik avantaj sağlıyor. Ayrıca İzmir ilinin, Türkiye’nin rüzgarlı bölgelerinin merkezinde yer alıyor olması da büyük bir avantajdır.

Ülkeye yatırım yapan yabancı firmaların serbest bölgelere bakışı nasıl?
Diğer serbest bölgelerin altyapı koşullarını tam bilmemekle beraber, fiziksel ve altyapı olarak Ege Serbest Bölgesini ziyaretimize gelen yabancı misafirlerimiz çok beğeniyor. Ayrıca İzmir’in Avrupai bir şehir olmasının da, yabancı misafirler üzerinde çok olumlu etkisi oluyor.

2014 yılının başından bu yana baş gösteren ekonomik gelişmeler firmanızı nasıl etkiliyor? Bu durum yatırımlara nasıl yansıyor?
2014 yılı başından bu yana baş gösteren ekonomik gelişmeler, firmamızı kısa vadede fazla etkilemedi. Yurtdışı satışlarımıza da bir etkisi olmayacaktır. Fakat uzun vadede yurtiçi satışlarımızda, proje sahibi firmaların kur ve faiz artışından dolayı maliyetleri yükseldiği için, rüzgar enerjisi pazarında bir daralma söz konusu olabilir. Yine de elektrik satış fiyatlarında olacak artışlar, elektrik üretim lisansına sahip proje firmalarının bu kayıplarının bir kısmını karşılayacaktır.

Sosyal sorumluluk çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Kompozit malzemeden üretilen kanatlarımız ile ilgili herhangi bir üniversitede herhangi bir ders bulunmamakta idi. Dokuz Eylül Üniversitesi ile işbirliğimiz sonucu, Makine Mühendisliği Fakültesinde bir kompozit laboratuvarının kurulmasına katkı sağladık. Bu şekilde seçmeli ders olarak bazı öğrenciler kompozit teknikleri hakkında bilgi sahibi olma şansı yakaladılar. Ayrıca firmamıza yapılan teknik geziler ile de teorik bilgilerinin, uygulamadaki durumunu görme fırsatları oldu. Ayrıca İzmir’deki muhtelif üniversitelerin, güneş arabası, hidrojen arabası gibi çalışmalarında teknik ve malzeme desteği sağlıyoruz. Bu şekilde sponsor sıkıntısı yaşan üniversite öğrencilerinin projelerine bir nebze olsun katkıda bulunmaya çalışıyoruz.

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.